בתכנון לעיגון, האם הבטון סדוק או לא סדוק? 13 תשובות קצרות לשאלות מרכזיות. | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


בתכנון לעיגון, האם הבטון סדוק או לא סדוק? 13 תשובות קצרות לשאלות מרכזיות.

פורסם בתאריך
Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'America/New_York' for 'EDT/-4.0/DST' instead in /home/publihse/public_html/article.php on line 204
07/26/2020 ע"י איב דה לטואר בקטגוריה פיסיקה | צפיות: 150 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: עוגן, עוגנים, סדוק, תכנון, בטון, דיבל, מיתד, דיבלים

האם בטון במתיחה הוא בטון סדוק ?


לא בהכרח.  המתיחות מעלה סיכויים של הופעת סדק אבל הגדרת בטון כסדוק תלוי בסיכוי של הופעת סדק משמעותי במיקום העוגן לאחר התקנת העוגן.


האם בטון ישן/פגום הוא בטון סדוק ?


לא.  בטון ישן/פגום אינו כלול בתקנים אירופאיים ולמרות שהוא יכול בהחלט לגרום לירידה משמעותית של תסבולת העוגן המחובר עליו, אין לו קשר לבטון המוגדר כסדוק.


האם בטון סדוק זה בטון עם סדקים ?


לא.  בטון עם סדקים שרואים בעיניים אינו בטון לא תקין והתייחסות לתפקוד של העוגן בתוכו לא כלול בתקנים אירופאים ומומלץ לבצע בדיקות שליפה כדי להעריך את תסבולת עוגן בתוכו.


אבל בטון עם סדקים דקים מאוד יכול להיות גורם המעלה את הסיכויים של הבטון להיות סדוק כי בטון סדוק הינו בטון שבו מופיע סדק חדש או שבו מתרחב סדק ישן במיקום העוגן.


האם בטון בתקרה סדוק ?


לא בהכרח.  בטון בתקרה, רחוק מכל תמיכה, הינו במתיחה, גורם המשפיע לעלות סיכון שהבטון יהיה סדוק.  אבל באזור של תקרה הנמצאת קרוב לנקודת תמיכה, הבטון בדרך כלל בלחיצה.


יש  להוסיף שיש השפעה גם באורך של העוגן יחסית לעובי הבטון כי בטון שהינו במתיחה בצד אחד, בדרך כלל בלחיצה בצד השני ואז יש חשיבות לאזור של החיבור ולסוג העוגן.


האם בטון ברצפה לא סדוק ?


לא בהכרח.  ראה תשובה לגבי התקרה, רצפה גם יכול להיות במתיחה.


האם בטון צעיר (מתחת ל-28 ימים) הוא בטון סדוק ?


לא. אין קשר.  בטון לפני 28 ימים איננו חומר רקע מאושר להתקנת עוגן לפי התקן האירופאי.


האם ספיינקריט (בטון דחוך) הוא בטון סדוק ?


לא. ספיינקריט הינו בטון לא סדוק אבל עדיף להשתמש בעיגון המיועד לספינקריט בתוכו.


האם עוגן תקני לבטון סדוק טוב לבטון סדוק?


לא בהכרח.  עוגן תקני הינו עוגן שנבדק לבטון סדוק.  אין בזה שום ראייה על טיב הבורג לבטון סדוק.  רק שהתסבולת שלו לבטון סדוק נמדד.


האם בטון בלחיצה לא סדוק ?


כן מלבד יוצא דופן כי בטון בלחיצה בדרך כלל לא מאפשר קיום סדק עמוק שיכול להשפיע על תפקוד העוגן.


האם הגדרת הבטון לסדוק יכולה להשתנות לפי סוג העוגן ?


כן, בתיאוריה.  לאחר התקנת העוגן חץ, הכנפיים שלו מייצרים אזור מתיחה בקצה העוגן.  זה אומר שגם כשלא מופעל על העוגן שום מתיחה, האזור שבו הוא מותקן במתיחה.  כנגד זה, בורג בטון או עיגון כימי מפעילים מתיחה בבטון אך ורק כשמופעל עליהם מתיחה.  למרות שההיגיון ברור : עדיף לא להשתמש בעוגן חץ מבחינת סיכוי של הופעת סדק, איננו עושים שום הבדל בין סוג העוגנים.   הסיבה לכך הינה שאין לנו כלים כדי למדוד את ההשפעה של סוג העוגנים על הסתברותיות שסדק יופיע.


האם אפשר לשים עוגן לבטון לא סדוק בבטון סדוק ?


לפי התקנים האירופאים, אין היתר להתקין עוגן לבטון לא סדוק בבטון סדוק. אבל, מכוון שההגדרה של בטון סדוק הינה הסתברותית, יש שני מקרים שנראו לנו נכון להתעלם מהמצב של הבטון כסדוק : 1- אם העומס המופעל על העוגן הינו רק בגזירה. 


2- עם התסבולת בשליפה של העוגן בבטון לא סדוק פי-3 יותר גבוהה מהנדרש.   אין עוגן עם תסבולת בבטון סדוק נמוכה משליש התסבולת שלו לבטון לא סדוק.


האם אפשר לבדוק תסבולת של עוגן לבטון סדוק בשטח ?


אי אפשר.  כי המקרה המתואר בתקן האירופאי, של עוגן מותקן בסדק של 0.3 מ''מ לכל אורכו הינו מצב כמעט בלתי אפשרי בבניין סטנדרטי.   זה גם מסביר למה כותב שורות אלו חושב שיש מעט מאוד מקרים של בטון סדוק במציאות.


מי מרוויח ומי מפסיד מהגדרה של הבטון כסדוק ?


במידה והבטון לא באמת סדוק, הספק מרוויח כיוון שעלות הפרט מוכפל ב-3, הקבלן מפסיד מאותן סיבות.  המתכנן מפסיד כי זה יכול לגרום למורכבות מיותרת של הפרט.


במקרים נדירים שהבטון באמת סדוק, כולם מרוויחים בוודאי.

אודות איב דה לטואר

איב דה לטואר מהנדס אדיט בע''מ טל : 0547976110 אתר : https://www.adit.org.il/

איב דה לטואר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר