רבי נחמן מברסלב | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


רבי נחמן מברסלב

פורסם בתאריך
Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'America/New_York' for 'EDT/-4.0/DST' instead in /home/publihse/public_html/article.php on line 204
03/09/2015 ע"י מאיר ברסלב בקטגוריה דת ואמונה | צפיות: 2114 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: ברסלב, ראש השנה, חסידי ברסלב, רבי נחמן מברסלב, רבי נחמן

תולדות רבי נחמן מברסלב

רבי נחמן מברסלב - י"ח תשרי תקל"ב, תקע"א.

רבי נחמן מברסלב נולד בא' ניסן בשנת ה'תקל"ב, והלך לבית עולמו בי"ח תשרי בשנת ה'תקע"א בהיותו בגיל 38 וחצי (למניינם 1772 - 1810). נולד בעיר מז'יבוז שבאוקראינה. רבי נחמן זיע"א נולד בביתו והיה נינו של הבעש"ט הקדוש זיע"א. הוא היה צאצא של פייגא, שהיתה ביתה של אדל ביתו של הבעל שם טוב. (את השם נתן לה הבעש"ט זיע"א ראשי תיבות של הפסוק - אש דת למו).

אמנם רבי נחמן נקרא על שם סבו רבי נחמן מהורדונקא כאמור, שהיה תלמיד חבר לבעל שם טוב. מעשה ההולדת רבינו נחמן, מעשה כנזכר לעיל שאביו היה מרבה להתבודד בעבודת השם, והנה הגיע עת טבילת אשתו ערב שבת ובעלה לא הגיע לבית, בזמן ההכנות של שבת קודש היא שלחה שליחים (יש אומרים מלאכים) לחפשו והוא אינו נמצא... ערב שבת קודש אחרי הכנות רבות היא שכבה לנוח לקראת שבת בלב נשבר ודואג, והנה חלום ובאו אליה האימהות הקדושות ומנחמות אותה ומבשרות לה שיולד לה בן שיאיר את העולם... ובהקיצה הנה בעלה עומד בבית ובפיו סיפור על סיבת איחורו...

חזרה לעינייניו - רבי נחמן גדל בבית הבעל שם טוב במזי'בוז, שם היו אסיפת חסידים וזקני תלמידי הבעש"ט, שהיו באים להתארח בבית אדל, בדרכם לעלות לציון הק' של הבעש"ט, וכדרך החסידים ברוב התלהבות והערצה לרבם מספרים סיפורי צדיקים, אשר עליהם סיפר רבינו שבזכותם התעורר לעבודת השם ית'. ציוה לפני פטירתו הבעל שם טוב להוריש את ביתו במזי'בוז בירושה לפייגא ביתו הצדקת, כיון שנכדיו רבי ברוך ממזיבוז' ורבי אפרים מסקלידוב, היו אדמורים בעלי תלמידים, ופרנסתם היתה מוכנת להם.

בשנת 1798 עזב רבי נחמן מברסלב את משפחתו ונסע לארץ ישראל - נסיעה שהייתה רצופה הרפתקאות, תלאות וקשיים. הוא הגיע לאר. במהלך מלחמתו של נפוליאון בארץ ישראל נגד הטורקים, ושהה בה כחודשיים, בעיקר בצפת ובטבריה.

לעיר ברסלב הגיע רבי נחמן בשנת 1802, ושם יצר את עיקרי תורתו ובה הצטרפו אליו כמה מתלמידיו החשובים. במהלך שנותיו בעיר ברסלב הוא איבד את אשתו וכמה מילדיו, שנפטרו ממחלות, ובניהם בנו היחיד והאהוב.

הוא עצמו חלה בשחפת, ובשנת 2810 כאשר הרגיש שקיצו קרב 1810, כאשר הרגיש שמותו קרוב, עבר לעיר אומן בה נפטר בחודש תשרי תקע"א - 1810 ובה גם נקבר .

רבי נחמן נפטר בגיל 38 וחצי. רב ימיו חי רבי נחמן בעיר ברסלב. אמנם בשנתו האחרונה נשרף ביתו, ובעקבות כך כנראה ראה את הצורך לעבור לאומן. וכן ביקש מתלמידיו ששם יהיה מקום ציונו לעת עתה מכיון שלא יכל לעלות לארץ ישראל כפי שהסביר שהנסיעה לשם קשה ואולי יפטר בדרך וגם אם יגיע לשם הרי אין לו שם חסידים וכל עניינו ישכח ! באומן שלשים שנה לפני כן נטבחו שם 30,000 יהודים. ואמר שיש בבית העלמין של אומן הרבה קדושים שנרצחו על קידוש השם, ולכן טוב ונאה לפניו להקבר שם (בדיעבד אחרי שלא יכול לעלות לארץ ישראל) והרי זה המקום המוכן לו לפטירתו.

פתגמי רבי נחמן

אחת האימרות המפורסמות של רבינו רבי נחמן מברסלב : "מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד". ואמר רבינו ז"ל על עבודה זו שהעולם לקוחים אותה בחיוך שהיא עבודה קשה מאד ! עוד קווים עיקריים בדרכו של רבינו רבי נחמן מברסלב הם לימוד התורה הקדושה לא לסור משלוחן ערוך, התבודדות וחשבון הנפש לפני השם יתברך, תפילה, שיחת חברים, חצות לילה, ומצוות הצדקה, והעיקר להתקרב לתלמידי חכמים צדיקים – ולעבוד את השם יתברך בפשיטות ותמימות בהדרכתם – שזה עיקר ויסוד עיקרי בתורתו ! כתוב על כך בהרחבה רבות בספריו הקדושים.

חשבון הנפש - מרא דחושבנא עם ולפני בשיתוף השם יתברך, הוא ההתבודדות שחקק והנחיל רבינו בנפשם של חסידי ברסלב בכל מה שעובר עליו הן גשמי הן רוחני.., ולדבר אליו יתברך כמדבר איש עם רעהו. וראה בכך עצה נפלאה לעמוד בנסיונות רבים, וכלי מלחמה לעבור ולנצח אתצ מלחמת הייצר הרע ולהתקרב אל השם יתברך באמת !

רבי נחמן כתב בליקוטי מוהר"ן "ראש השנה שלי עולה על הכל". וכן ציוה על תלמידיו בחייו להיות עימו בראש השנה. רבינו הקפיד שכל אנשי החסידות יגיעו אליו לראש השנה, באומרו כי בראש השנה יש לו כוח מיוחד שלא יכול בשאר השנה "להמתיק את הדינים" מעל אלה שיבואו להיות אצלו בראש השנה. הוא אף ציווה לעשות כרוז שיגיעו אליו לראש השנה, כי "היום שלו" הוא ראש השנה, כי הוא קיבל מהשם יתברך מתנה, שהוא יודע שורש מהות ועניין ראש השנה.

אחרי פטירתו רבי נתן מברסלב אמר שימשיכו החסידים לבוא לאומן כמקום מפגש מרכזי שרוב חסידי ברסלב היו בו (ליד ציון רבינו), להיות אצלו – דהיינו על ראש השנה להתפלל יחדיו בקיבוץ של ברסלב,ולא על קברו כמו שעושים היום רחוקים מקרוב באו – שעולים על קברות צדיקים בימים טובים וחגי ישראל – מנהג שלא יעשה כן !

ועל כן יש הסוברים שיש להיות באומן בראש השנה גם לאחר פטירת הרב. ויש מגדולי החסידות שסוברים שהרב לא ציוה זאת אלא בחיים חיותו, ואכן רוב גדולי ומעבירי השמועה של חסידי ברסלב לא נסעו ונשארו בארץ ישראל.

מכל מקום אמר ללא קשר לראש השנה אלא לתיקון השייך לציון (קברו) : שכל מי שיהיה פעם בחייו על ציונו הקדוש ויתן פרוטה לצדקה ויאמר תיקון הכללי, הוא, רבינו רבי נחמן מברסלב, ישתדל לאורך ולרוחב להוציא אותו משאול תחתיות, אפילו אם פשע הרבה, בתנאי שמעכשיו יעבוד וישתדל להתחיל מחדש בעבודת השם, לא לחזור לסורו !

אך הוא פירסם בעולם את נושא התיקון הכללי בו ישנם מספר פרקי תהלים שגילה רבי נחמן שיש בהם סגולה מיוחדת לתיקון כללי.

זכות הצדיק יגן עלינו ועל כל עם ישראל אמן.

בברכת התורה ולומדיה - אתר של יהדות בטעם טוב = ברסלב !

אודות מאיר ברסלב

מאיר ברסלב

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר