יהלומים מטופלים כימית-שידרוג ניקיון יהלומים | Publisher

יהלומים מטופלים כימית-שידרוג ניקיון יהלומים

פורסם בתאריך 03/03/2014 ע"י מרגלאן עולם הפנינים בקטגוריה ביולוגיה וכימיה

הדפס מאמר

 זה כבר זמן רב שקיימת הטכנולוגיה לשינוי ניקיון היהלום ,והשימוש בה הולך וגובר. הודות למשבר העולמי והאטה בכלכלה,הפכו יהלומים אלו לפופולרים במיוחד בקרב רוכשי טבעות אירוסין ,זאת הודות למחירם אשר נמוך בצורה משמעותית מיהלומים שאינם מטופלים.

כיצד משפרים ניקיון יהלום

רוב היהלומים בעולם,הם יהלומים שאינם בדרגת נוי. כלומר, יהלומים שאינם ראויים לשיבוץ בתכשיט כלשהו. הסיבה לכך היא שהפגמים שלהם בולטים מידי ,כך שרואים אותם בעין .פגמים אלו הם לרוב גושים שחורים , או שברים וסדקים פנימיים. כדי לנטרל ,לדוגמא, גוש שחור, קודחים את היהלום באמצעות קרן לייזר המגיעה עד לאותו הגוש. לאחר מכן מכניסים את היהלום לתוך מבחנה מיוחדת בה יש חומר כימי ,ובאמצעות ואקום שואבים את החומר הכימי יחד עם הגוש השחור. לאחר מכן, נותר ביהלום חלל ,בו היה הגוש. על מנת שלא יראו את החלל הזה, מזריקים לתוך היהלום חומר כימי שקוף ( לכל מעבדה יש את הנוסחא הפרטית שלה) ,הממלא את החלל הזה כך שהוא נראה שקוף לעין הבלתי מזויינת. כמו כן ,סדקים ושברים גדולים הקיימים ביהלום ,מטופלים אף הם באותה דרך: קידוש עד השבר /פגם כך שישנה גישה אליו,ואח"כ ניקיוי האזור והחדרת חומר מילוי.

יתרונות וחסרונות יהלומים מטופלים

היתרון הגדול שהושג באמצעות תהליך זה הוא שלפני הטיפול היה בידנו יהלום שפגמיו בולטים כך שאינו ראוי לשיבוץ בטבעת, ולאחר התהליך אנו יכולים לשבצו בטבעת כיוון שהפגמים שלו הועלמו על ידי המילוי. החסרון הגדול הוא שהיהלום אינו נוצץ כפי שאמור היה כיוון שקיימים בו חומרים כימים המחזירים אור בדומה לזכוכית, כך שהיהלום נראה לרוב חסר חיים .כמו כן איכות הטיפול יורדת לאורך זמן ,כך שלבסוף רואים חלק מפגמי היהלום. כמו כן ,כל פעם שהיהלום נחשף לטמרטורה גבוהה, הטיפול זולג החוצה כך שרואים את הפגמים.

מכבסת מילים והטעיית הלקוח

כיום , יהלומים מטופלים נפוצים מאוד בחנויות ובמיוחד באתרי אינטרנט כגון איביי ,בעיקר בתכשיטים כגון טבעות אירוסין או עגילים ,בעיקר  משום שהם מוזילים את עלות הטבעת בצורה משמעותית. למרבה הצער, לא כל הלקוחות נחשפים למידע זה וברוב המקרים הם אינם יודעים שרכשו טבעת אירוסין בה משובץ יהלום מטופל. זאת כיוון שבתעודות לרוב  נתון זה מוסתר או כתוב בצורה שונה כגון " ניקיון יהלום משודרג" או "ניקיון משופר".  בכל מקרה רצוי לשאול את המוכר או בעל החנות , האם היהלום מטופל. שקר בעניין זה מחייב את ביטול העסקה.


אודות מרגלאן עולם הפנינים


הדפס מאמר

גרסת הדפסה למאמר:

http://www.publisher.co.il//article/39962/יהלומים-מטופלים-כימית-שידרוג-ניקיון-יהלומים