תוכנית המתאר הארצית 38 – כיצד התוכנית בא לידי ביטוי בפריפריה? | Publisher

תוכנית המתאר הארצית 38 – כיצד התוכנית בא לידי ביטוי בפריפריה?

פורסם בתאריך 02/26/2013 ע"י ליאת מנדלסון בקטגוריה נדל\"ן ובניה

הדפס מאמר

 


תוכנית המתאר הארצית 38 היא תוכנית בעלת מטרה מרכזית אחת: להציל כמה שיותר חיים. תו התקן לבנייה יצא לראשונה בשנת 1975, כלומר, עד אז הבנייה איננה הייתה מתאימה למצבים של רעידות אדמה. חשוב לזכור שמדינת ישראל ממוקמת באזור גיאוגרפי מעט בעייתי (השבר הסורי-אפריקאי) ובשל כך, תמא נחשבת לתוכנית הכרחית שללא שום צל של ספק מסוגלת להציל חיים.


משמעות התוכנית


אז כיום ניתן לשמוע על אנשים שמבצעים את תמ"א 38 רעננה או לחילופין תמ"א 38 תל אביב אך האם אתם באמת יודעים מהי מהות התוכנית? ובכן, מדובר על עיקרון מאוד פשוט. קבלנים בונים מחדש או לחילופין מחזקים מבנים ישנים שאינם עומדים בתו התקן לבנייה (413) ובתמורה הם מקבלים זכויות על הדירות החדשות שהם בונים באותו המבנה לצד פרסום באתר הממשלתי של תמ"א.


הדיירים לעומת זאת, לא צריכים לעשות כמעט דבר. עליהם פשוט להחליט ולהסכים על התוכנית, למצוא קבלן/יזם איכותי שמכיר את התוכנית על כל בוריה ולצאת אל הדרך. בסוף התוכנית יוכלו הדיירים ליהנות לא רק מבניין משופץ ובטיחותי יותר אלא מבניין יפה יותר שערך דירתם עולה בין 15%-30%.


כיצד זה בא לידי ביטוי?
אין על כך צל של ספק הנדל"ן במרכז שווה הרבה יותר מהנדל"ן בצפון הארץ (לצורך העניין) ובשל כך, רבים טוענים, שתוכנית המתאר הארצית די נכשלה בכל הנוגע לחיזוק מבנים באזורי הפריפריות. למרות זאת, עדיין ניתן למצוא קבלנים ויזמים מאוד מוצלחים ומוכרים באזורי הפריפריות שמעוניינים לבצע את הפרויקט הנחשק.


בשל כך, מומלץ שלא להרים ידיים, להיכנס לאתר הרשמי של תמ"א ולחפש קבלנים ויזמים שביצעו בעבר את הפרויקט, לבקש המלצות ממכרים, חברים ובני משפחה. בהעדר המלצות מאלה, תמיד ניתנת האפשרות להיכנס אל רשת האינטרנט ולחפש המלצות אודות קבלנים ויזמים (ולעיתים גם הזהרות) שיבצעו את תמא 38 על הצד הטוב ביותר.


אודות ליאת מנדלסון

ליאת מנדלסון


הדפס מאמר

גרסת הדפסה למאמר:

http://www.publisher.co.il//article/37379/תוכנית-המתאר-הארצית-38-–-כיצד-התוכנית-בא-לידי-ביטוי-בפריפריה