לימודי ריפוי בעיסוק | Publisher

לימודי ריפוי בעיסוק

פורסם בתאריך 07/03/2012 ע"י אבנר כהן בקטגוריה מכללות ואוניברסיטה

הדפס מאמר

ריפוי בעיסוק הוא מקצוע פרא-רפואי אשר מטרתו לשפר את התפקוד של ילדים ומבוגרים בתחומים קוגניטיביים ומוטוריים בחיי היומיום. המקצוע הינו שיקומי וחינוכי והוא תורם לשיפור באיכות החיים של המטופלים בו. כשמו כן הוא, הטיפול נועד כדי לרפא קשיים וליקויים בתפקודים שונים, דרך התמקדות בקשת העיסוקים של המטופלים ופעילות באותם תחומים.

המרפא בעיסוק מועיל למטופל באפשרות שהוא נותן לו דרך הטיפול לחוש שייך לחברה, בעל יכולת ביצוע המתאימה לבני גילו ודרך כך משפר את יכולת ההשתכרות שלו ואת בריאותו.
מטופלים בריפוי בעיסוק עשויים להיות למשל ילדים אשר מתקשים במיומנויות כתיבה ומשחק או אנשים שלהם לקות פיזית או נפשית אשר מקשה עליהם לנהל חיים עצמאיים בחברה.

מטרת ריפוי בעיסוק

מרפאים בעיסוק מהווים חוליה בשרשרת האבחון של אנשים בעלי לקויות שונות ותפקידם ממשיך בתהליך הטיפול והשיקום במערכת הבריאות, במערכת החינוך, במסגרות לרווחת האזרח ובקליניקה הפרטית.

המרפא בעיסוק הוא מטפל. ככזה, המרפא בעיסוק הוא אדם אשר יש לו השפעה רחבה על חייו של המטופל, המפקיד את הטיפול בו בידיו. כמטפל, על המרפא בעיסוק להיות אדם בעל כושר אבחנה על מנת להיות מסוגל לבנות לכל מטופל את התהליך הטיפולי הייחודי לו. עליו לסייע למטופל להשתמש בכלים שהוא רוכש בטיפול במסגרות השונות בחיים – עבודה, משפחה ושעות הפנאי. ולבסוף, על המרפא בעיסוק להיות בעל ידע מקצועי נרחב המתבסס על לימודיו האקדמאים ועל השתלמויות וקריאה הנעשות במהלך החיים המקצועיים.

ריפוי בעיסוק תואר ראשון

לימודים לתואר BOT (Bachelor of Occupational Therapy) מעניקים לבוגר תעודה המאפשרת לו לעסוק במקצוע ריפוי בעיסוק.

לימודי ריפוי בעיסוק לשם קבלת תואר ראשון מתקיימים בארץ בשלוש אוניברסיטאות: אוניברסיטת ת"א, האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת חיפה (בתוכנית מיוחדת בשילוב הטכניון). בנוסף, לימודי ריפוי בעיסוק תואר ראשון מתקיימים גם בקריה האקדמית אונו.

הלימודים בחוג ריפוי בעיסוק תואר ראשון משלבים לימודים עיוניים ומעשיים, כדי שהבוגר יוכל להשתלב בעבודה בתחום מיד עם סיום הלימודים. סיימתם לימודי ריפוי בעיסוק תואר ראשון? אתם זכאים לרישיון לעסוק בתחום מטעם משרד הבריאות.

בוגרי ריפוי בעיסוק תואר ראשון יכולים להשתלב בקהילה וליישם את לימודיהם בעבודה עם אוכלוסיות מגוונות הזקוקות לסיוע. בוגרים אשר מעוניינים להרחיב את ידיעותיהם מוזמנים לעיין באפשרויות מסלולי תואר שני בריפוי בעיסוק.

מסלולי תואר שני

בוגרי ריפוי בעיסוק תואר ראשון אשר מעוניינים בהמשך לימודים אקדמיים מיד לאחר סיום הלימודים או לאחר כמה שנות עבודה מעשית, יכולים לעשות זאת במסגרת מסלולי תואר שני. על אף שכבר יש בידיהם תעודת מטפל אותה קבלו עם התואר הראשון, המוסמכים של מסלולי תואר שני מתמחים בתחום ויכולים להשתלב במחקר ואף להמשיך לתואר שלישי.

מסלולי תואר שני בריפוי בעיסוק פתוחים לא רק לבוגרי תואר ראשון, אלא גם לבוגרי תארים ראשונים בתחומים משיקים כמו פסיכולוגיה, חינוך וכד\', אולם בוגרים אלה אשר יסיימו תואר שני לא יוכלו לטפל בריפוי בעיסוק.

מסלולי תואר שני בריפוי בעיסוק מתקיימים באונ\' ת"א, אונ\' חיפה והאונ\' העברית.

מקצוע לחיים

מדוע שלא תשלבו את הלימודים האקדמיים שלכם עם מקצוע לחיים? ריפוי בעיסוק הוא מקצוע טיפולי אשר מאפשר לכם להצטרף לשוק העבודה ממש עם סיום הלימודים. אפשרויות התעסוקה בתחום הן מגוונות ביותר: מעבודה עם ילדים עם קשיים קלים לעבודה עם תינוקות עם ליקויים מולדים, עבודה עם מבוגרים ואף קשישים אשר נולדו עם קשיים או שאלה הגיעו במהלך חייהם.

לא חשוב עם איזו אוכלוסיה תבחרו לעבוד, לא תמצאו מקצוע עם סיפוק גדול יותר.


אודות אבנר כהן


הדפס מאמר

גרסת הדפסה למאמר:

http://www.publisher.co.il//article/32452/לימודי-ריפוי-בעיסוק