רעידת אדמה ותוכנית תמא | Publisher

רעידת אדמה ותוכנית תמא

פורסם בתאריך 05/03/2012 ע"י לי באומן בקטגוריה נדל\"ן ובניה

הדפס מאמר

בחדשות בדרך כלל מספרים לנו בהרחבה על פצצת הגרעין באיראן, על הסכנות הבטחוניות שיש סביבנו ועל ההתכנות של מלחמה בישראל. מה של מרבים דווקא לדבר עליו הוא רעידת האדמה שאנשי מקצוע צופים בעתיד הקרוב. אם כי אין טעם להכניס אנשים לפאניקה עוד בטרם יש יותר מידע, חשוב שאנשים יבינו שמלחמות וטילים אינם האיומים היחידים הקיימים.


הידיעה שתתכן רעידת אדמה לא מצילה בפני עצמה, וכמובן יכולה להכניס אותנו למתח ואפילו חרדה. עם זאת, היא מאפשרת התכוננות, היערכות ומיגון. המדינה בניסיון לעודד את אזרחיה למגן את סביבת מגוריהם יצרה את התוכנית הארצית למיגון הלא היא תוכנית תמ"א – או יותר מדוייק תוכנית תמ"א 38 .


תוכנית תמא 38 היא תוכנית כלל ארצית והיא מפרטת את ההטבות והקלות המס שיינתנו לדיירים אשר יחליטו למגן את סביבת המגורים שלהם. ברשימת ההטבות מופיעות גם האפשרויות לשיפוץ יותר נרחב, הוספת מעליות, הוספות מרפסות, לעיתים אפילו הוספת קומות שלמות ושיפור של חזות הבניין.


הדיירים אמורים להגיע להסכמה של רוב, לפנות לקבלן ולהתחיל בכל התהליך של השגת היתרי בנייה ובירוקרטיה. אין ספק שזה תהליך שלוקח זמן, והוא מרתיע מאוד את הדיירים, אבל הוא משתלם הן ברמה של הבטיחות האישית, הנוחות, והעלאת שווי הנכס. עם זאת, יש רבים שמתנגדים להליך זה, והגשת התוכנית לאישור נוטה להתקע עוד בשלב הראשוני.


דיירים שכן מתקדמים ויוצרים קשר עם אנשי מקצוע כמו קבלן ועורך דין מלווה, הם לרוב הדיירים עם ועד חזק, ועם לכידות רבה יותר בין הדיירים. חשוב לזכור שזה תהליך ארוך, אך שיש לו תאריך סיום, ולקחת אורך נשימה. תמיד צריך לזכור מה המטרה שבעטיה הותחל התהליך, ולשמור על קור רוח ואופטימיות.
 


אודות לי באומן


הדפס מאמר

גרסת הדפסה למאמר:

http://www.publisher.co.il//article/30897/רעידת-אדמה-ותוכנית-תמא