איך אפשר לבצע היום תמ"א 38? | Publisher

איך אפשר לבצע היום תמ\"א 38?

פורסם בתאריך 04/18/2012 ע"י אבנר כהן בקטגוריה שיפוצים

הדפס מאמר

נכון להיום, הממשלה מעוניינת לעודד את האוכלוסייה לבצע את התוכנית הארצית לחיזוק של מבנים כנגד מקרים של רעידות אדמה. הסיבות לכך הן סיבות לאומיות גרידא - אי אפשר להתכונן באמת למצב של רעידת אדמה, ואי אפשר לחזות מתי היא תגיע ולהורות על פינוי של אוכלוסיה.

לכל היותר אפשר לחזק את המבנים, על מנת שבמקרה של רעידת אדמה, הם יישארו יציבים, וכך לא יגרמו נזקים, או שהם לפחות יהיו מינימליים למדי. מכיוון שהמדינה רוצה להתמודד כמה שיותר טוב עם מקרה של רעידת אדמה חזקה ובלתי צפויה, היא נותנת כאמור תמריצים שונים לבצע את התוכנית. אין ספק שביחד עם חיזוק המבנה שלכם, אתם תזכו להטבות נוספות, מה שמעלה כמובן את השאלה איך לבצע את התוכנית - האם בעצמכם, או דרך חברה קבלנית?

רווח מול מקצועיות

באופן עקרוני, כדי לבצע חיזוק מבנים דרך תמ"א 38 יש לכם שתי אופציות שונות. האופציה הראשונה היא לקחת פיקוד בעצמכם על הנושא, ולמעשה להוביל את הביצוע של תמ"א 38 בבניין שלכם. במצב כזה, הדיירים עצמם הם אלו שבוחרים את כל בעלי המקצוע שאיתם הם יעבדו. הרעיון הוא שבסופו של דבר, אחרי שמלאכת השיפוצים תמה, סביר להניח שתהיה גם קומה חדשה אחת לפחות בבניין, ובתוכה גם דירות חדשות. הדירות יהיו למעשה בבעלות משותפת של כל הדיירים (או אם לדייק - של הדיירים אשר השקיעו בפרויקט), וכך כאשר מוכרים אותן - הדיירים יכולים ליהנות מהרווחים.

כמובן שלצורך כך, דרוש שכל הדיירים יסכימו על הפרויקט, ודרוש שהם גם יקבלו החלטות משותפות הנוגעות לעבודה על הפרויקט - איזה קבלן שיפוצים לבחור, עם איזה אנשי מקצוע נוספים לעבוד וכיו"ב. גם נדרשת עבודה של הדיירים אל מול הרשויות כולן, כדי לקבל את האישורים הדרושים.

עם זאת, קיימת אפשרות נוספת לביצוע של חיזוק מבנים דרך תמ"א 38. הדרך הזו היא העברת הפרויקט כולו לחברת השקעות אשר עוסקת בנדל"ן, ובין השאר בביצוע של תמ"א 38. הרווח העיקרי בדרך הזו, הוא בכך שהיא למעשה לא עולה לכם כלום - חברת ההשקעות לוקחת על עצמה את כל עלויות השיפוץ עבור חיזוק מבנים, כולל כל התוספות הנלוות לכך: כלומר לא רק חיזוק המבנה והיסודות שלו, אלא גם הוספה של מעלית, בניית דירות, הוספת קומה, הוספת חצר, הוספת חניות פרטיות וכיו"ב.

כמו כן, חברת ההשקעות היא זו שתעמוד בקשר עם כל הגורמים הרשמיים והמוסמכים בעירייה, ואתם תהיו פטורים מטיפול בעניינים הללו. כך למעשה אתם זוכים לכל הדברים הללו, והערך של הבניין כולו ושל הדירה שלכם יעלה - מבלי שהייתם צריכים להשקיע כסף בפרויקט של חיזוק מבנים. אז למה לחברת ההשקעות זה משתלם? משום שכעת, הדירות החדשות שייבנו יהיו למעשה בבעלותה של חברת ההשקעות, וכך היא תרוויח ממכירתן.

אז למה לפנות לחברת ההשקעות?

עולה כמובן השאלה למה עדיף לבצע חיזוק מבנים דרך חברת השקעות, ולא לעשות את זה בעצמכם. נכון שאפשר לגרוף רווח ממכירת הדירה, אבל כשאתם מסתכלים על סך ההוצאות שתצטרכו לבצע - ברור שמדובר על הוצאות די נכבדות, שעלולות להשפיע על ההחלטות שלכם. עדיף להעביר את הטיפול של תמ"א 38 לחברה מקצועית, שיש לה משאבים ויכולות לבחור את אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום - ואתם בכל מקרה תיהנו גם מבניין מחוזק ויציב, וגם מעלייה בערך הדירה שלכם.


אודות אבנר כהן


הדפס מאמר

גרסת הדפסה למאמר:

http://www.publisher.co.il//article/30556/איך-אפשר-לבצע-היום-תמ%22א-38