הפרעות קשב וריכוז | Publisher

הפרעות קשב וריכוז

פורסם בתאריך 02/21/2011 ע"י אלירן שחר בקטגוריה פסיכולוגיה והתנהגות

הדפס מאמר

ריבוי המקרים של הפרעות קשב וריכוז בעידן המודרני עשויים להגיע בשל שתי סיבות נראות לעין: האחת, בשל האבחון המדויק וההכרה בהפרעה הזו באוכלוסייה, להבדיל מהשנים שעברו בהן לא היה קיים המושג "הפרעות קשב וריכוז" בכזו תדירות ושכיחות כמו היום. שנית, כיום, ניתן לאבחן הפרעות קשב וריכוז תחת הגדרה של תחלואי התרבות המודרנית, שהביאה איתה מחד עודף גירויים ורף גבוה יותר לחוויה של הדברים, ומצד שני, חוסר הסכמה למסגרת או לתבניתיות, לטוב ולרע.

ניתן אף להגיד שאין מדובר בהפרעה קיימת או בבעיה שיש להתייחס אליה בהיבט שלילי, כי מנגד לחוסר היכולת להשתלב במסגרות מיושנות וותיקות, יש תמורה רבה בהישגים הרגשיים והמנטליים של הלוקים בהפרעה ADHD, וכן לרוב הם מעמיקים ומתפתחים בכיוון מסוים שבו בחרו, ובו הם מומחים יותר, כפי שניתן לראות בעיקר אצל ילדים.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ניתן לכל האנשים (או הילדים) שמאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז, כשקיימים בשוק שתי דרכים לטיפול: טיפול ללא ריטלין, והטיפול באמצעותו. ניתן למצוא חלופות לריטלין, כשהעיקריות שבהן הן טיפול תומך של רפואה משלימה ופסיכולוגיה, בעיקר בצמחי מרפא ופרחי באך בשילוב עם שיחה ותהליך אישי.

ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז יש לכוון אל תכנית פרטית שתעצים את יכולותיהם אל מול המגבלות שלהם, ותפתח את הכישרונות והיצירתיות שלהם, ללא דיכוי החיוניות או הפעלתנות שלהם. טיפול נטול ריטלין עשוי לתרום בדרך זו לטיפול ולפיתוח המיומנויות היצירתיות, על חשבון ההכרח להשתלב במסגרת הקיימת.

הפרעות קשב וריכוז במבוגרים

הפרעות קשב וריכוז במבוגרים הן פשוטות יותר לטיפול, מכיוון שאין לחץ על המבוגר מבחינה רגשית וחברתית ברוב המקרים. מצד שני, ילדים עם הפרעות קשב וריכוז אינם צריכים לקיים חיים שגרתיים, ולפרנס את עצמם, כך שהדבר עשוי להיות מורכב יותר למבוגרים. אין לשכוח שמבוגרים שנולדו בשנים בהן האבחון לא היה שכיח, עשויים ללכת עם תווית לא ברורה שתגרום עוול להרגשתם הכללית ולהגדרה העצמית שלהם, בעוד שזו הפרעת קשב וריכוז בסך הכל.


אודות אלירן שחר

Right Click


הדפס מאמר

גרסת הדפסה למאמר:

http://www.publisher.co.il//article/18215/הפרעות-קשב-וריכוז