תרומת זרע שאלות והשלכות | Publisher

תרומת זרע שאלות והשלכות

פורסם בתאריך 02/17/2009 ע"י רונית אהרון בקטגוריה הורות ותכנון המשפחה

הדפס מאמר

ישראל היא השיאנית העולמיות בשיעור ה IVF ביחס לאוכלוסייה. מדי שנה, כ-500 הריונות חדשים נוצרים הודות לתרומות זרע המבוצעות ב- בנק הזרע. קיימים היום, עשרה בנקי זרע בארץ. בהדסה "עין כרם" ו"הר הצופים" בירושלים; במרכז הרפואי "סוראסקי" בתל אביב; בבית החולים "העמק" בעפולה; במרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר; במרכז הרפואי "רבין" בפתח תקווה; בבתי החולים "רמב"ם", "כרמל" ו"בני ציון" בחיפה; ובמרכז הרפואי "אסף הרופא" בצריפין.
כיום, קיימים הרכבי משפחה חדשה, שהנפוץ ביניהם הוא משפחה חד הורית כשהאם, שלא הצליחה לממש זוגיות, מחליטה להביא ילד ולגדלו לבד.
שאלות מטרידות רבות עולות כתוצאה מתהליך תרומת זרע בכלל ובארץ בפרט.
ראשית, זרע התורם הוא נעלם גדול מאוד ויש לו השלכות על חיי האישה שאמורה לגדל את ילדה ללא בן זוג והשלכות חיי ילדה שיגדל ללא אב וללא זהות האב. תורמי הזרע נבדקים בצורה שטחית ביותר, ופרט לכמה מחלות אין כל אפשרות לדעת מאילו מומים גנטיים הם סובלים, אם קיים או לא עבר פלילי וכד\'. האיום הממשי הוא החשש לגילוי עריות כי תורם זרע יכול, בנקל, לפזר את זרעו בין כמה בנקים בארץ כי אין פיקוח והסכנה לנישואי אחים למחצה היא "גבוהה מאוד וממשית".
שנית, יש את התהליך הרפואי עצמו – הפריה המתבצעת בבית חולים כשהאישה עוברת לבד את כל התהליך של הטיפולים, שהם לא קלים, וכוללים גם הורמונים. מראש היא מגיעה לתהליך הזה לא כבחירה ראשונית אלא כשהיא מבצעת זאת מתוך ברירת מחדל תוך ויתור על בן זוג שהוא גם מפרנס וגם תומך ואוהב. בהרבה מאוד מקרים ההיריון לא מצליח והיא נאלצת להתמודד עם האובדן לבד.

 

 


אודות רונית אהרון


הדפס מאמר

גרסת הדפסה למאמר:

http://www.publisher.co.il//article/1731/תרומת-זרע-שאלות-והשלכות