מדריך מחשב למשתמש החדש- כל מה שצריך לדעת לגבי תוכנות מחשב | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


מדריך מחשב למשתמש החדש- כל מה שצריך לדעת לגבי תוכנות מחשב

פורסם בתאריך 05/08/2008 ע"י אורי אביב בקטגוריה אינטרנט ומחשבים | תגובות: 1 | צפיות: 4809 | דירוג ממוצע: 5 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: תוכנות, תוכנה, תוכנת מחשב, הורדות, רוגלות, SPYWARE, SOFTWARE, MALWARE, התקנה, הסרה, מדריך מחשב

כל כך הרבה אפשרויות, כל כך הרבה מקשים... מה יש לדעת, מה חשוב ומה לא?
רוב פעולות המחשב ניתנות לביצוע במספר דרכים שונות המגיעות לאותה התוצאה.
הנה מספר עצות חשובות שיש לדעת כאשר עובדים עם מחשב.

מה צריך לדעת על תוכנות במחשב?
תוכנה או תוכנית (SOFTWARE) היא קובץ מסוים או אוסף של מספר קבצים המבצעים פעולה כלשהי במחשב על ידי רצף פקודות בשפת מחשב. למשל משחק, תוכנית להפעלת נגן המוזיקה, מעבד תמלילים (כתבן), אנטיוירוס, תוכנה פנימית של וינדוס (שגם הוא תוכנה בפני עצמו) וכדומה. במחשב יש מאות ואלפי תוכנות שונות.
כדי להשיג תוכנה מסוימת בה מעונינים ניתן לרכוש אותה על גבי תקליטור או להוריד אותה מאתר היצרן או מאתרי הורדות.
תוכנות ניתן להוריד מאתר החברה אשר כתבה את התוכנה, אולם יש לשים לב אם היא חינם, נסיונית לתקופה מוגבלת וכדומה.
תוכנות ניתן להוריד גם מאתרי הורדות שונים, בדרך כלל התוכנות בהן בטוחות, אולם אתרים מסוימים עשויים לתת קישורים לתוכנות בעיתיות או תוכנות ריגול שונות.
הדרך הפחות בטוחה הינה הורדת תוכנה דרך תוכנות שיתוף קבצים כמו EMULE. המגוון בהן עצום, אולם יש בהן תוכנות מסוכנות רבות.

סוגי התוכנות
ישנן תוכנות חינם (FREEWARE) אשר אין להן עלות כלשהי וניתן להוריד אותן באופן חופשי מהרשת. תוכנות אלו קיימות במגוון רב מסוגים שונים, כמו משחקים, תוכנות עזר, תוכנות גרפיות וכמעט כל דבר. האינטרס של יצרן התוכנה הוא לחלק אותה בכמות רבה ככל האפשר, ולהגיע למצב בו התוכנה קיימת אצל אלפי אנשים ולעיתים אצל מליוני אנשים. בשלב הבא יכול להציע תכונות נוספות או גרסה מתקדמת בתשלום, או לקוות שימכור את העסק לחברת ענק כלשהי.

ישנן תוכנות שיתופיות (SHAREWARE) אשר הינן תוכנות בהן רק חלק מהפונקציות פועלות, למשל תוכנת מוזיקה שמאפשרת השמעת חלק מקבצי המוזיקה, או תוכנת ציור שאינה מאפשרת שמירה מלאה של הציור.
ניתן לשדרג בתשלום ולקבל את התוכנה המלאה.
במקרים מסוימים התוכנה מכילה את רוב הפונקציות, אולם מופיעה בה פרסומת טורדנית מסוג זה או אחר. שדרוג בתשלום יעלים את הפרסומת.
תוכנות רבות ניתנות לתקופת זמן של חודש נסיון או 30 הפעלות בודדות. לאחר מכן התוכנה לא תפעל יותר. הסרה של התוכנה והתקנתה מחדש במחשב לא מאפשרת שימוש נוסף ל 30 יום.

תוכנות ריגול, רוגלות (SPYWARE), וירוסים ואחרות (MALWARE) הן תוכנות אשר מטרתן גרימת נזק למחשב, איסוף מידע על הגולש, הצפתו בפרסומות מיותרות או החלפת הפרסומות באתרים שונים בהם גולשים, בפרסומות אחרות ו"חטיפת" העמלה עבורן.
תוכנות כאלו נוטות להדחף למחשב במסווה של תוכנות אנטיוירוס או ישומים אחרים, בעיקר בגלישה באתרי סקס שונים, או באתרי קודים לפריצת תוכניות. לכן אסור לגלוש באינטרנט ללא תוכנת אנטיוירוס טובה ומוכרת המותקנת במחשב.
תוכנה טובה הניתנת חינם הינה: AVG גירסה 8. ניתנת להורדה מאתר AVG, קל להגיע אליו דרך גוגל.
כאשר תוכנה במחשב מתעקשת שיש לך וירוס ורוצה לנקות את המחשב ללא שנתבקשה לכך, אינך זוכר שהתקנת אותה אי פעם, סגירתה לא עוזרת והיא מפעילה את עצמה שוב ושוב, לרבות כאשר המחשב עובד לאט מהרגיל, קיים סיכוי גדול שתוכנה זו הינה וירוס!

תוכנה יש להתקין INSTALL במחשב, פעולה שנעשית בדרך כלל על ידי התוכנה עצמה.
כדי לבטל את התוכנה יש להסיר אותה (UNINSTALL) ואין למחוק אותה בשום אופן בצורה ידנית מהסיפריה בה נמצאת. חובה לבצע הסרה מסודרת על ידי התוכנה עצמה או על ידי התקנת/הסרת תוכניות אשר ב CONTROL PANEL
 

אודות אורי אביב

אורי אביב צלם איש מחשבים נשוי+2

אורי אביב

התחבר לשליחת תגובה

תגובות

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר