במה עליך להתמקד כדי להצליח? וכיצד להצליח לעשות זאת גם אם קשה לך? חלק 1 | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


במה עליך להתמקד כדי להצליח? וכיצד להצליח לעשות זאת גם אם קשה לך? חלק 1

פורסם בתאריך 02/23/2010 ע"י Eip Good בקטגוריה קידום אישי | צפיות: 2392 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: מודעות אישית, אמונה, אהבה, רצון, חשיבה שלילית, יעוץ, מחשבות, התקדמות, תוצאות, בעיות, כישלון, תת מודע, רוחניות, אימון אישי קאוצינג, הנאה, טיפול, קושי, פילוסופיה, מטרות, התמקדות, התנהגות, מאמרים, קבלת החלטות, ידע, עובדים, דפוסי התנהגות, שמחה, יעוץ אישי, טעויות / שגיאות, אושר, אימון

במה עליך להתמקד כדי להצליח? וכיצד להצליח לעשות זאת גם אם קשה לך? חלק 1

במה עליך להתמקד כדי להצליח? וכיצד להצליח לעשות זאת גם אם קשה לך?


בחיים כדי להתקדם בכל תחום צריך תמיד להתמקד במה שאתה "כן" רוצה ולא במה שאתה "לא" רוצה. כדי לעשות משהו חיובי צריך קודם כל לעבור את השלב של לרצות לעשות את אותו הדבר החיובי. כל דבר חיובי באשר הוא מתחיל ברצון חיובי. מעולם לא מצאו וגם לא ימצאו פטנט לגרש חושך בלי אור.


בפועל, זה אומר כי עלינו תמיד להתמקד במה אנחנו כן רוצים להשיג ולא במה שאנחנו לא רוצים להשיג. מה שאנחנו רוצים להשיג יקרב אותנו ברבבות מונים אל החיובי יותר מאשר אם נתמקד במה שאנחנו לא רוצים. על פניו זה אולי נשמע אותו הדבר, כי אם לדוגמא אתה אומר שאתה לא רוצה להיות רעב הרי שאתה בעצם אומר שאתה רוצה להיות שבע (לא רעב), אך בפועל, אלו 2 דברים שונים.


כאשר אתה מתמקד בכך שאינך רוצה להיות רעב, אתה בעצם מתמקד בבעיה ולא בפתרון שלה. כדי להיות לא רעב עליך למצוא אוכל וכדי למצוא אוכל עליך לחשוב על כך שאתה "כן" רוצה להיות לא רעב. זה שתתמקד במה שאתה "כן" רוצה להשיג, זה כן יעזור לך למצוא פתרונות.


כאשר אתה מתמקד במה אתה כן רוצה, זה מקרב אותך למה שאתה רוצה הרבה יותר מאשר ההתמקדות במה שאינך רוצה. עליך כאדם להשתדל תמיד להתמקד בפתרונות ולא בבעיות, כי רק התמקדות בפתרונות תביא אותך למקום חיובי יותר.


נביא 2 דוגמא מחיי היום יום. 3 אנשים נכנסים למסעדה. ניגש אליהם המלצר ומשאיר להם תפריט כדי שיבחרו ממנו מה ברצונם להזמין. המלצר משאיר להם את התפריט ומודיע להם כי בעוד 10 דקות הוא יחזור לקחת מהם את ההזמנה שלהם. האדם הראשון מבין השלושה במשך כל ה 10 דקות עבר על התפריט והתמקד בדברים שאותם הוא לא רוצה לאכול ובעיקר חשב על למה הוא לא רוצה את אותם הדברים שהוא אינו אוהב.


האדם השני לעומתו במשך 5 דקות חשב על דברים שהוא לא רוצה להזמין מהתפריט ובמשך 5 דקות נוספות חשב על דברים שהוא כן רוצה מהתפריט. האדם השלישי לעומתם התמקד במשך כל ה 10 דקות בדברים שהוא כן רוצה מהתפריט ובדברים שהוא כן אוהב. אחרי 10 דקות הגיע המלצר לקחת את ההזמנה וכל אחד מהם הזמין משהו לאכול.


נשאלת השאלה, של מי הסיכוי הגדול ביותר להנות מאותה הארוחה? מי כנראה הזמין את הדבר שמתאים לו ביותר?


התשובה על כך היא כמובן ברורה, האדם האחרון שבמשך רוב ככל הזמן התמקד בדברים שהוא כן רוצה הוא זה שכנראה הזמין את הדבר הטוב ביותר עבורו. לעומתו האדם הראשון שהתמקד ברוב הזמן במה שהוא לא רוצה, מאוד יתכן שמתוך בלבול הוא אפילו הזמין משהו שהוא לא רצה אותו והאדם השני שהתמקד רק כמה דקות במה שהוא כן רוצה, הוא כנראה הזמין משהו טוב אבל אם הוא היה מתמקד יותר זמן במה שהוא כן רוצה מאוד יתכן שהוא היה מזמין משהו טוב יותר.


החיים שלנו הם בדיוק כמו תפריט של מסעדה עם המון אפשרויות בחירה. בכל רגע בחיים יש לנו אין סוף אפשרויות לבחור לעשות המון דברים שונים בצורות שונות, אנחנו בכל רגע בוחרים מחדש (לפחות בתת מודע) מה לרצות, מה לחשוב, איך לחשוב, מה לעשות, איך לעשות, כמה לעשות וכולי.


ככל שאדם מתמקד יותר בדברים שהוא כן רוצה, כך זה הופך את הבחירות שלו לטובות יותר. כי כדי להגיע להחלטות נכונות צריך לדעת להתמקד בתכלית ומאחר שהתכלית היא שנשיג את מה שאנחנו כן רוצים, ממילא עלינו לדעת לחשוב בצורה חיובית על הדברים שאותם אנחנו כן רוצים.


ונביא דוגמא נוספת שתמחיש את הצורך בהתמקדות במה "כן" רוצים. מנהלים בארגון עורכים ישיבה שתכליתה היא לדעת באילו פרויקטים חדשים כדאי לחברה להשקיע כדי להגדיל את רווחי החברה. כמות האלטרנטיבות שקיימת עבורם היא אין סופית, ישנן אפשרויות רעות וישנן אפשרויות טובות וישנן גם אפשרויות שהן באמצע, אבל כמות האפשרויות היא אין סופית.


מנהל טוב ימקד את רוב ככל השיחה באילו אפשרויות כן אפשר לעשות כדי להתקדם וכדי לקדם את החברה, מנהל פחות טוב יעביר את הזמן בלדון בלמה אי אפשר לעשות את הדברים הפחות טובים. כמובן שניתן לשבת שעות על גבי שעות ולדון במה לא רוצים לעשות, אך כדי להתקדם חייבים לדבר על מה כן רוצים לעשות, כי זה הדבר היחיד שיוכל לגרום לעשייה של משהו שכן רוצים אותו.


וזה בדומה למה שהתבאר כי ניתן בצורה פשוטה לגרום לעובדים לעבוד טוב יותר על ידי מיקוד המחשבה של העובדים בפתרונות ולא בבעיות, כגון שבמקום לשאול "למה אנחנו לא עושים X" יש לשאול "איך אנחנו כן עושים X". חשיבה על התוצאה תביא אותנו אליה מהר יותר, כי בכל מקרה כדי להגיע למשהו חיובי חייבים לחשוב עליו מתי שהוא ולא מספיק רק לחשוב על מה שלא רוצים.


שאל את עצמך: נניח שהיית מוצא דג זהב שיכול להגשים לך כל משאלה אך יש לך רק 2 אפשרויות בחירה בלבד. אפשרות אחת אתה יכול להבין מדוע רע לך, למה זה קורה לך, למה אתה לא מצליח, ממה זה נובע וכולי. אפשרות שניה באפשרותך להצליח ולהשיג את הדברים שאתה כן רוצה. מה היית בוחר? מי שכל הזמן מתמקד במה שהוא "לא" רוצה ושכל הזמן מסבך את עצמו בשאלות של למה זה קורה לי, אדם כזה בטעות יבחר באפשרות של להבין למה רע לו, כי הרי זה הרצון העיקרי שלו, להבין למה רע לו.


ומה כמובן תהיה התוצאה? התוצאה תהיה שהוא אכן אחת ולתמיד יבין למה רע לו, אבל האם זה הביא אותו אל הטוב? האם עכשיו הוא כבר יודע כיצד להיות טוב יותר? האם עכשיו הוא יודע כיצד להשיג את הדברים שהוא כן רוצה? כמובן שלא.


לעומת זאת, החכם שמתמקד כל הזמן במה שהוא כן רוצה להשיג, אדם כזה ידע לבקש את הבקשה הנכונה, הוא יבקש להשיג את הדברים שהוא כן רוצה. ומה שיקרה זה שהמשאלה שלו תתגשם והוא ישיג את מה שהוא כל הזמן רצה. אכן מאוד יכול להיות שלא יהיה לו הסבר לעולם מדוע היה לו רע בעבר, מאוד יכול להיות שלעולם הוא לא ידע מה גרם לו להיכשל, אבל מה כן חשוב?


חשוב שהוא השיג את הדברים שהוא כן רוצה. זה שהתמקד במה שהוא "כן" רוצה, ידע לנצל את ההזדמנות ולבחור במשהו שמקדם אותו, זה שמתמקד כל הזמן בלהבין את הבעיות שלו, הוא בטעות בוחר בלהבין את הבעיות שלו אבל הוא נשאר איתן, או בכל מקרה הוא לא ניצל את האפשרות שהיתה לו להצליח להתקדם בצורה מהירה.


בחיים בכל רגע יש לנו דג של זהב שנותן לנו אפשרות לבחור האם לעשות פעולה חיובית יותר שתקרב אותנו אל הגשמת המטרות שלנו או לעשות פעולה פחות חיובית שתרחיק אותנו מהמטרות שלנו. החכם שמתמקד כל הזמן במה הוא כן רוצה, החכם הזה יודע לזהות הזדמנויות של הצלחה, כי הוא כל הזמן מתמקד במה הוא כן רוצה. הפחות חכם לא מזהה את הזדמנויות ההצלחה מאחר שהוא מתמקד בלהבין את הבעיות במקום בלהבין את הפתרונות.


כפי שכבר התבאר מאמן טוב הוא כזה שממקד אותך כל הזמן במה עליך לעשות כדי להתקדם. על ידי התמקדות בחיובי אתה מגיע לחיובי מהר יותר.


לעומת זאת ישנם סוגי "טיפול" שונים שמטרתם היא לגרום לך להבין טוב יותר את הבעיות שלך.


כפי שכבר התבאר כדי להיכשל בחיים אתה בסך הכל צריך להתעמק בבעיות שלך בעבר וכדי להצליח עליך להתעמק בעתיד שלך ובאיך אתה משיג אותו. מאמן שאינו חיובי אולי יעזור לך להבין מדוע אתה לא חיובי, הוא יעזור לך להבין טוב יותר את הקשיים שלך. אבל האם זה עוזר לך להבין איך אתה יכול לשנות את דפוסי ההתנהגות והחשיבה שלך? לא בטוח.


ההתמקדות שלך בכל סוג של טיפול אמורה להיות בפתרונות ובדרכי פעולה לעתיד ולא בכזה שכל הזמן דש בעבר. אחרי שתצליח להיות חיובי ולהגשים את עצמך, אם יישאר לך זמן פנוי ואם יעניין אותך, אז בזמנך החופשי אם לא יהיה לך דבר טוב יותר לעשות, תתעמק בלהבין את הסיטואציה הסוציו אקונומית שהביאה אותך בעבר להיכן שהביאה. כרגע עליך להתמקד באיך להתקדם ובמה אתה "כן" רוצה ולא במה הבעיות שלך.


הבעיות שלך באמת לא מעניינות. לא רק שהן לא מעניינות אחרים כי זאת בעיה שלך ולא שלהם, הבעיות שלך לא אמורות לעניין גם לא אותך כי הן בעיות וכי הן לא מקדמות אותך לשום מקום. תתמקד בפתרונות ובמה שאתה כן רוצה כי זה יקדם אותך יותר.


במאמר מוסגר יש כאן גם אנלוגיה להבדל שבין ביקורת בונה וחיובית לביקורת הורסת ושלילית. כי ביקורת בונה מתמקדת בלהבין את הפתרון וכיצד להיות טוב יותר בעתיד, לעומת זאת ביקורת הרסנית מתמקדת בלהבין את מה גרם לבעיה ועל ידי זה היא משרישה בך יותר את הבעיה מאשר לקרב אותך לפתרון.


ולכן ניתן להבדיל בקלות בין מאמן טוב לפחות טוב, על ידי זה שתבדוק אחרי האימון האם אתה יותר מאמין ביכולת שלך להצליח או פחות. מאמן שממקד אותך בפתרונות גורם לך להאמין יותר ביכולות שלך, מאמן שמסביר לך מצוין את הבעיות שלך משיג את התוצאה ההפוכה כי הוא גורם לך לחשוב שהבעיות הן חלק ממך


הוא מסביר לך למה יש לך בעיות ועל ידי זה הוא עלול לגרום לך לחשוב בטעות כי הבעיות שלך הן משהו שהוא חלק בלתי נפרד ממך בגלל ההיסטוריה החברתית שלך וכיו"ב. אימון ויעוץ טוב מתמקד כמה שיותר באיך להתקדם וכמה שפחות בלהבין למה קרו הבעיות. הפתרונות מענייניים הבעיות לא.


המשך: במה עליך להתמקד כדי להצליח ? וכיצד להצליח לעשות זאת גם אם קשה לך ? חלק 2.

המאמר מאת ידע - הדרך שלך להצליח | להצליח בכח המחשבה

הכנס לאתר וקרא עוד מאמרים על תת מודע, אמונה, ביקורת, התקדמות ועוד ...

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר