הגשמה עצמית – הכוח להצליח | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


הגשמה עצמית – הכוח להצליח

פורסם בתאריך 02/22/2010 ע"י רוני זוהר בקטגוריה שיפור עצמי | צפיות: 2262 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: הגשמה עצמית, העצמה, העצמה אישית, חשיבה חיובית, מודעות עצמית, תקשורת בין אישית

כולנו שמענו את המושג הגשמה עצמית. כולנו שואפים להגיע להגשמה עצמית, וחלקנו מצליחים. 
מהי בעצם הגשמה עצמית?

הגשמה עצמית היא מצב בו התודעה מממשת את הפוטנציאל הטמון בה. למעשה הגשמה עצמית, או מימוש עצמי הוא מצב בנפש האדם, כאשר האדם מרגיש שלם עם עצמו ועם המטרות שהציב לעצמות בחיים. אדם חווה הגשמה עצמית כאשר הוא הצליח לעמוד במטרות אלו, או שהוא מסופק מהדרך שעשה לשם הגשמת המטרות הללו.

אברהם מאסלו, פסיכולוג חברתי ידוע אשר פיתח את הגישה ההומניסטית, טען כי כל אדם שואף להגיע להגשמה עצמית, כאשר הגשמה עצמית היא צורך נפשי של האדם. הצורך בהגשמה עצמית הינו טבוע בכל אדם אולם בדרך אליו חייבים להתקיים קודם צרכים בסיסיים יותר.

מאסלו פיתח את פירמידת הצרכים: הוא טען כי יש למלא צרכים פיזיולוגים לפני הצרכים הנפשיים, כאשר הצורך הנעלה ביותר הוא ההגשמה העצמית.

פירמידת הצרכים כוללת:
1. צרכים פיזיולוגיים – מזון ושתייה, חמצן לנשימה, סיפוק של דרישות בסיסיות של הגוף כמו שינה, תנועה, מנוחה, התרוקנות, חום וקור, איזון תזונתי וסיפוק מיני.
2. צרכי ביטחון – לאחר סיפוק צרכים פיזיולוגיים בסיסים, אדם צריך לחוש בטוח בסביבתו והוא פנוי להימנע מסכנות.
3. צרכי שייכות ואהבה – זהו השלב הבא הוא בפירמידה.
4. צרכי הערכה – לאחר שחש האדם שייך ואהוב הוא מתפנה לצורך לחוש הערכה חיצונית אליו, כלפיו וכלפי פועלו.
5. הגשמה עצמית – הצורך האחרון והנשגב ביותר בפירמידה.

לא כל אדם יכול להגיע למצב של הגשמה עצמית, אם לא התמלאו צרכיו הקודמים בפירמידה, הוא לא יגיע לשלב הגשמה עצמית. בנוסף, אם אחד הצרכים שהתמלא , נוצר בו מצב של חסר, אזי ישוב האדם לדאוג למלא צורך זה.
כך לדוגמא בשואה, כאשר צרכים בסיסיים פיזיולוגים הפכו להיות חסרים (מזון ושתייה, קור, עבודה קשה, אי שליטה בתזונה, חוסר בסיפוק מיני), האנשים ירדו בפירמידת הצרכים עד לשלב הבסיסי ופעלו מתוך הצורך לשרוד באופן פיסיולוגי ולא מתוך צורך של הגשמה עצמית כמובן.

הגשמה עצמית היא מושג שכיח מאד בחברה המערבית. אנשים רבים מאמינים כי הגשמה עצמית פירושה רוחניות והתנתקות מהחומריות הרבה השוררת בחיים המערביים. למעשה הגשמה עצמית היא עניין אינדיבידואלי. ישנם אנשים המאמינים כי היותם דתיים מביאה אותם להגשמה עצמית. יש סבורים כי הצלחה חומרית והישגים חומריים מהווים את ההגשמה העצמית שלהם, ויש החושבים כי דווקא ההישגים הרוחניים הם הדרך להגשמה עצמית.

הכול נכון ותלוי באדם עצמו. הגשמה עצמית יכולה לבוא ממקום רוחני, גשמי, דתי, סוריאליסטי, ריאלי וכו'. העיקר הוא ביעדים של הגשמה עצמית אותם הציב האדם ובדרך להגשמת יעדים אלו. לעיתים הגשמה עצמית יכולה להתרחש גם אם האדם לא השיג את יעדיו, אבל היה מסופק מהדרך ומהאופן בו התנהלו חייו, ובכך הוא מרגיש הגשמה עצמית.

 


 

אודות רוני זוהר

רוני זוהר "עם מחשבות כן הולכים למכולת" מדריכה להעצמה והגשמה אישית ועסקית פיתוח / גילוי היכולת להרוויח ולהצליח בואו לקבל כלים איך לשלב בין תודעה חיובית למעשים בשטח. http://www.ronizohar.com/

רוני זוהר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר