התמודדות המשפחה עם מצבי לחץ – מחלה/נכות. | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


התמודדות המשפחה עם מצבי לחץ – מחלה/נכות.

פורסם בתאריך 02/15/2010 ע"י רונית לוי תלמי בקטגוריה שיפור עצמי | צפיות: 1320 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: לחץ, מצבי לחץ, מתח נפשי, לחץ נפשי, התמודדות עם לחץ, נכות, מחלה, התמודדות עם מחלה, אימון אישי, אימון משפחתי, מאמן אישי

משפחה הנקלעת למצבי לחץ עקב מחלה של אחד מבני המשפחה, עלולה להפוך ממשפחה פונקציונאלית למשפחה מתפרקת. התמודדות המשפחה עם מצבי לחץ עקב מחלה או נכות של אחד מבני המשפחה קריטית לגבי שמירה על התא המשפחתי והסתגלות בריאה למצב החדש. גם כאשר מדובר במצב לחץ בין בני זוג הנובע ממחלה או נכות של אחד מבני הזוג, חשוב ביותר ללמוד כיצד להתמודד.

ישנן משפחות נורמטיביות אשר חוות משברים עמוקים בעקבות מחלה או נכות פתאומית של אחד מבני המשפחה. תאונות דרכים, פיגועי טרור, תאונות עבודה או אבחנה של מחלות קשות כגון סרטן, ניוון שרירים, מחלת כליות וכד', הפוגעות באחד מבני המשפחה (או במשפחה כולה), מאלצות את המשפחה להתמודד עם המצב הקשה ולהסתגל למצב חדש. ההתמודדות הזו יכולה להביא את המשפחה למצבי לחץ וחרדה.

ההתמודדות כמשפחה או כבן זוג עם אדם חולה איננה פשוטה. אדם זה דורש המון תשומת לב: הן בהיבט הפיזי – טיפולים, בדיקות, מעקב וכו', והן מן ההיבט הנפשי – דיכאון, כאב, אובדן שליטה וכו'. האדם החולה או הנכה תלוי באנשים הסובבים אותו ותלות זו הופכת אמנם את בני המשפחה למשמעותיים עבורו, אך במקביל מגבילה את חופש האישי והרגשי שלהם. לטפל בהורים ואף חשים אשמה על המצב של ההורה (אולי הוא חולה בגללי).

גם בן זוג החווה מחלה של בן זוגו יכול לחוש אשמה. השקעת המשאבים המרובה בן הזוג החולה דורשת הקרבה רבה מצד בן הזוג בהרבה מישורים (כלכלית, רגשית, פיזית, הגבלת החופש, דאגה מתמדת).

לעיתים התמודדות מהסוג הזה עלולה לגרור את המשפחה להידרדרות וחוסר תשומת לב לבני המשפחה האחרים. אם למשל אחד ההורים חולה, רוב המשאבים (כלכליים, רגשיים, פיזיים) מופנים כלפיו. הילדים נאלצים לוותר הן על ההורה, כיוון שאינו יכול לטפל בהם, ולפתח עצמאות, והן על דברי גשמיים כצעצועים חדשים, חוגים וכד'.
פעמים רבות ילדים להורה נכה או חולה מתביישים במגבלה זו ונמנעים מלהזמין חברים או לספר על הוריהם לחבריהם.

בנוסף, הם חשים פחות טובים כיוון שאין להם דמות הורית חזקה ומגנה. לעיתים הם מרגישים כי עליהם
מצבי לחץ מאופיינים בהתנהגויות של התפרצויות כעס, חרדות קיצוניות, דיכאון, תחושת מתח ועוד. על המשפחה לנסות למצוא את הדרך להתמודד עם המצב ועם התסמינים הנלווים אליו.

פעמים רבות, ההתמודדות נעשית בצורה קלה יותר כאשר המשפחה נעזרת במאמן אישי. אימון אישי ומשפחתי בתקופה כה משמעותי ורבת שינויים, מאפשרת לכל אחד מבני המשפחה למצוא את המקום שלו בתוך התהליך ולמצוא בעצמו כלים להתמודדות וקבלה 

חשוב לדעת, כיום ניתן למצוא מאמנים אישיים אשר מתמחים באימון רפואי, למאמנים אלה הכלים הנכונים לסייע למשפחה להכיל ולהתמודד נכון עם הלחץ המאפיינים שינויים קבועים או זמניים, עקב מחלה או נכות של אדם אהוב.
 

אודות רונית לוי תלמי

רונית לוי תלמי מאמנת מוסמכת לנשים בצמתי משבר ושינוי מאמנת ומלווה רפואית מאמנת לאורח חיים בריא והרזייה מאמנת להורי קהילת הלה"טב http://www.ronitlt.co.il/

רונית לוי תלמי

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר