ערי מסכנות | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


ערי מסכנות

פורסם בתאריך 04/22/2008 ע"י יואב איתיאל בקטגוריה נדל"ן ובניה | צפיות: 3244 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: בנייה, שיכון, שיכונים, נדל"ן

יציאת מצרים מסמלת את המאבק בניכור, ובין היתר את השחרור מהצורך לבנות "ערי מסכנות" (לפרעה). יש שפירשו את הביטוי הזה כערים שנבנו בעבודות כפייה על ידי mashkenu, שפירושה בשפה האכדית הוא מסכנים, ממעמד נחות.

יחי ההבדל הקטן, אבל הריצו את הסרט קדימה שלושת אלפים שנה לשנות החמישים של המאה הקודמת כאן בישראל. השיכונים שבנינו אז בחופזה למיליון העולים שהגיעו באותן שנים לארץ ונבנו על ידי ועבור אותם "אודים מוצלים מאש" ושאר פליטים מתפוצות העם היהודי. צריך לזכור שב 12 השנים הראשונות של המדינה עד 1960 שילשה מדינת ישראל את מספר תושביה מכ- 650 אלף תושבים לכמעט שני מיליון.

אסתטיקה לא הייתה אז בסולם העדיפויות כלל. האתגר היה בניית עשרות אלפי יחידות דיור במהירות, ובעלות נמוכה. שיכון המזרח בראשון לציון, שיכון יוספטל בכפר סבא, גבעת אולגה בחדרה, וגבעת טרומפלדור בנהרייה הינם דוגמאות לשיכונים האלה שהוקמו אז. באזור שלנו תמצאו את השיכונים האלה בשכונת יוספטל בגבעת עדה, בשכונת הגורן ובשיכון דרום בזכרון יעקב, בשיכון בבנימינה ועוד. בתחילה נבנו רובם של השיכונים האלה בשולי הערים במרכז הארץ ומאמצע שנות השישים נבנו רובם בפריפריה, בעירות הפיתוח. לא לחינם נבנו השיכונים האלה בפריפריה ובשולי הערים הגדולות. מטרת מיקומם בשולי הערים ובשולי המדינה הצעירה הייתה הפרדה חברתית בין הותיקים לעולים החדשים.

עברו 60 שנה מאז קמה המדינה ואנחנו תקועים עדיין עם השיכונים המכוערים האלה. שולי הישוב הפכו פתאום למרכז הישוב שגדל. בינתיים נוספו לבניני השיכון תוספות שונות ומשונות וחלקם עברו טיפולים קוסמטיים כאלה ואחרים. בין אם שופצה החזית או נוסף לדירות האלה חדר צריך לזכור כי צרכי משפחה בשנת 2008 שונים בתכלית שינוי ממה שיכולות לספק הדירות בשיכונים האלה וצריך לזכור שעשרות אלפי משפחות עדיין חיות בהן. בחלקן אף מתגוררים עדיין הדיירים המקוריים שלא זכו עדיין לשדרג את סביבת המגורים שלהם.

לא רק הדירות ולא רק בניני הדירות של השיכונים האלה מקרינים עליבות ומסכנות. ברבים מהשיכונים האלה גם הסביבה הכללית מוזנחת. לא פלא: רבים מהדיירים הגרים בדירות שם חולמים כבר עשרות שנים לא רק על "בשנה הבאה בירושלים הבנויה" אלא גם על "בשנה הבאה בדירה חדשה". מי שלא מתכנן על קבע בדירתו, בדרך כלל לא דואג לסביבתה.

השיכונים האלה צריכים להעלם מן הנוף הישראלי. מה שקרוי "פינוי בינוי" הוא הפיתרון הנבון. מארגנים את הדיירים, מעבירים אותם למגורים ארעיים חלופיים, ונותנים לדירות טיפול יסודי שכולל את הרחבתן. באזור שלנו צפויים פרויקטי פינוי בינוי במספר מוקדים שיחלו כבר בשנה הקרובה.

אבל עם כל הכבוד לכל פרויקט כזה שמתארגן, מגיע לנו לראות תנופת פרויקטים ממשית לא רק על קצה המזלג, אלא בכל שכונות שיכוני העולים ברחבי הארץ, ובדחיפות. התחדשות כזו תהווה סימן לחוזק הכלכלי והחברתי שלנו יותר מכל חגיגה או פסטיבל לציון שנת ה 60 לעצמאות מדינת ישראל.

התפרסם לראשונה ב מגזין המושבות מקומון זכרון יעקב

אודות יואב איתיאל

יואב איתיאל הוא מבעלי קבוצת בראל נכסים. הרשימה הופיעה התפרסם לראשונה ב מגזין המושבות מקומון זכרון יעקב

יואב איתיאל

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר