אינסטלציה: טכנולוגיה בת 4000 | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


אינסטלציה: טכנולוגיה בת 4000

פורסם בתאריך 01/25/2010 ע"י שוקי ג בקטגוריה בית | צפיות: 605 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: אינסטלציה בעולם, רומאים, אינסטלטורים, אינסטלטור, ביוב, צנרת

מערכות אינסטלציה ראשונות, עשויות מאבן ומאספלט, הופיעו לקראת סוף תקופת הברונזה באלף השלישי לפני הספירה, באזור שאנו מכירים היום כצפון מערב הודו. שם אולי הופיע גם המקצוע שאנחנו מכנים היום אינסטלטור, אם כי קשה להניח שהיו אנשים שזה היה עיסוקם היחיד.
 

במקביל, החלה להתפתח טכנולוגיית אינסטלציה גם במצרים העתיקה - בתחילה היו אלו תעלות מים פשוטות, לאחר מכן אמות מים וצנרת אבן שכמה מהעקרונות שיושמו בה קיימים עד ימינו.

הגירסאות המוקדמות הללו של אינסטלציה העניקו השראה לפיתוחים המתקדמים יותר של ממלכות אשור ובבל ושל האימפריה הרומית. גם בחבלי ארץ אחרים בסהר הפורה, כמו בממלכת יהודה, למדו לבנות תעלות ומערכות הולכה.

 

אינסטלציה מודרנית בעולם העתיק


הרומאים היו הראשונים שבנו מערכת מורכבת של הובלת מים, בין השאר בשביל בתי המרחץ המפוארים שלהם. הם גם היו הראשונים לבנות מערכות ביוב עם צנרת מתכת, במהלך המאה השמינית לפני הספירה.

 

פרט טריוויה מעניין: המונח הלועזי Plumbing (אינסטלציה) נגזר מהמילה הלטינית Plamium, עופרת - המתכת בה השתמשו הרומאים למערכות הביוב, ולמרבה הצער גם לגביעי היין שלהם (עופרת היא מתכת בעלת רמת רעילות גבוהה).

מערכת הביוב האדירה שבנו הרומאים, הקלואקה מקסימה (Cloaca Maxima) קיימת ופעילה (!) באזורים רבים באירופה עד ימינו, למעלה מ-2000 שנה.

הרומאים גם שיכללו את ההמצאה של תושבי כרתים, שגם היא מתוזמנת למאה השמינית לפני הספירה: השירותים.

 

אינסטלציה של העת החדשה
 

בימי הביניים ענף האינסטלציה לא התפתח הרבה, אבל בתקופת הרנסאנס הוא פרח והגיע לשיא באימפריה החדשה שהחלה לקום: בריטניה הגדולה. במאה ה-16 בנה סר הפינגטון, אחיינה של אליזבת מלכת בריטניה, את השירותים הראשונים שכללו מיכל הדחה, מה שלימים הפך ל"ניאגרה".

 

במאה ה-18, הבריטים אלכסנדר קאמינג ומאוחר יותר ג'וזף בראמה, שכללו את הניאגרה. הבריטים, בדיעבד, גם היו הראשונים בעולם שחייבו התקנת שירותים עם מיכל הדחה בכל בית. וכמיטב המסורת המקצועית הבריטית, המוכרת עד ימינו, הופיע גם מקצוע חדש של אנשים שהתמחו באינסטלציה: אינסטלטורים.
 

 

אינסטלציה בעולם החדש


במאה התשע-עשרה הפכה ארה"ב ליורשתה של האימפריה הרומית והקימה את מערכת הביוב הגדולה בהיסטוריה.

 

בערים כמו בוסטון וניו-יורק היו מערכות לאספקת מים זורמים כבר בתחילת המאה השמונה-עשרה, אבל המהפכה האמיתית החלה עם הקמת מערכת המים עשויית הברזל של פילדלפיה בשנת 1804.

מנקודה זו, לאורך חצי מאה, חלה התפתחות מטאורית בטכנולוגיית האינסטלציה האמריקנית. בשנים האלה גדל מספר האנשים ביבשת החדשה שהיו להם מים זורמים בביתם ממאות לכמאתיים אלף אנשים.

החל מתחילת המאה העשרים החלה ארה"ב להציע בהדרגה לכל תושביה מערכות ביוב ואינסטלציה מודרניות, שאחר-כך הגיעו לכל העולם המתועש.

 

אודות שוקי ג

מוגש באדיבות אתר המקצוענים המציע רשימות מסווגות של בעלי מקצוע מעשרות ענפים לרבות אינסטלטורים.

שוקי ג

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר