פרדיגמה תבניות חשיבה | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


פרדיגמה תבניות חשיבה

פורסם בתאריך 01/25/2010 ע"י רונית לוי תלמי בקטגוריה קידום אישי | צפיות: 1364 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פרדיגמה, פרדיגמות, תבניות חשיבה, דפוסי חשיבה, אימון אישי, אימון לשינוי, מאמן אישי

פרדיגמה היא בעצם תבנית חשיבה לפיה אנו מתנהלים. תבניות חשיבה מנתבות את פעולותינו בחיים. הן מסבירות לנו כיצד עלינו להתנהג ומה לעשות בסיטואציות מסוימות. פרדיגמה לעיתים גם משפיעות על מה ואיך נחשוב לגבי אובייקטים, אנשים, אירועים וכד'. אימון אישי הינו תהליך בו אנו לומדים לשנות פרדיגמות שאינן מיטיבות איתנו.

 

פרדיגמות הן תבניות חשיבה שנוצרו והתהוו עוד בילדותינו והן תלויות חינוך ותרבות. ישנה פרדיגמה שדינה שונה בתרבויות שונות. כך למשל בישראל לא נעיז להשאיר ברז מטפטף מים בעוד באירופה אין לך התייחסות מיוחדת.
פרדיגמה יכולה להתהוות גם בעקבות וחוויות ניסיונות מצטברים במהלך החיים. כך לדוגמא אם חתכנו סלט ונחתכנו נלמד כי סכין הוא כלי מסוכן.


פרדיגמה יוצרת פעולות המביאות להרגלים. ההרגלים הללו מתחזקים ויוצרים עוד פעולות בהתאם לפרדיגמה. תהליך זה מחזק את הפרדיגמה והיא מחזקת את ההרגלים והפעולות וחוזר חלילה.
תהליך זה יוצר דפוסים. דפוסים הם קיבעון מחשבתי, כלומר פעולה או הרגל החוזר לפי תבנית קבועה. גם הדפוסים מחזקים פרדיגמות ופרדיגמות מחזקות דפוסים.
הדפוסים והפרדיגמות נטבעו בטבע האדם על מנת לחזק משהו אמין ובטוח ולהגן מפני המסוכן. אולם כיום יכולה להיות פרדיגמה שתיטיב עימנו ופרדיגמה שתרע איתנו.אימון אישי יכול לשנות קיבעון מחשבתי זה, המעוגן בתוך פרדיגמה או דפוס, ולפתוח את עולמינו לקבלת מצבים, אנשים, סיטואציות ודברים שונים ובלתי מוכרים.


גם השפה מעידה על תבניות חשיבה. למעשה, תבניות חשיבה יוצרות במידה מסוימת, את השפה. השפה נותנת ביטוי מילולי לתבניות החשיבה שלנו. בהתאם לזאת, כל מה שנגיד יהיה נכון מכיוון שאנו מחזקים את הפרדיגמה אותה ביטאנו באופן מילולי ע"י פעולות מתאימות.


למשל אם נגיד: "הולך להיות טיול מעייף", הוא באמת יהיה מעייף בחוויה שלנו מפני שכך הוא הוגדר. הפרדיגמה שתיווצר תגרום לפעולות שייגרמו לטיול מעייף. מצד שני, נוכל להגיד "יהיה טיול מאתגר, או מעניין", ואז נחווה אותו בהתאם למה שביטאנו. השפה יוצרת מציאות זו בעצם נבואה שמגשימה את עצמה.


היום אנו חיים על פי דפוסים ופרדיגמות אשר קשה מאד לשנותם. בשל המודעות הגוברת, פותחו כלים של אימון אישי. כלים אלו מאפשרים לחדור לתהליך המחשבתי היוצר פרדיגמה ולשנות אותו.
אימון אישי יכול להביא לשינוי מחשבתי – מיקוד ראשית העבודה, בתהליך של אימון אישי, הוא בשינוי חשיבה או ביצירת חוויות חיוביות אשר הם יביאו לשינוי. חוויות חיוביות יכולות להביא לשינוי פרדיגמה אשר איננה מיטיבה איתנו. פרדיגמה, בעזרת אימון אישי, יכולה להשתנות.


פרדיגמה אינה חייבת להיות שלילית, אך היא יכולה להיות מעכבת באופן שישפיע בצורה שלילית על חיינו. בכוחו של אימון אישי לשנות זאת להביא בני אדם לחשיבה חיובית ולאיכות חיים טובה יותר.

 

 

אודות רונית לוי תלמי

רונית לוי תלמי מאמנת מוסמכת לנשים בצמתי משבר ושינוי מאמנת ומלווה רפואית מאמנת לאורח חיים בריא והרזייה מאמנת להורי קהילת הלה"טב http://www.ronitlt.co.il/

רונית לוי תלמי

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר