האם הקמת עסק נובעת רק מרצון לעשות כסף ? | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


האם הקמת עסק נובעת רק מרצון לעשות כסף ?

פורסם בתאריך 10/30/2008 ע"י יוסף שביט בקטגוריה עסקים וכלכלה | צפיות: 881 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: יזמות, כסף, הון, ממון, מטרה, מטרות, עסקים, יזם, יעדים, אסטרטגיה

יזמות עסקית הינה גורם מניע בכלכלה של כל מדינה בעולם. הקמת עסקים, מייצרת אפשרויות תעסוקה מגוונות לבעלי העסקים ועובדיהם ומקור לצמצום האבטלה. יזמות יכולה להיווצר מאחת משתי סיבות :
1. יזמות מרצון - במסגרתה היזם מקים עסק ממקום של ידע, ניסיון ויכולת בחירה בין אפיקים יזמיים ואפשרות עבודה כשכיר.
2. יזמות מהכרח - היזם נמצא במצב תעסוקתי בעייתי. מסגרת מצב בעייתי זה, הוא יכול להיות משויך לאוכלוסיה המופלה לרעה מבחינה תעסוקתית עקב נכות, גיל וכיו"ב או לחליפין, שהוא מתקשה למצוא מקום עבודה עקב מצב סביבתי כזה או אחר.

 

היזמות מאפשרת ליזם להשתמש בכישורים אותם צבר במהלך חייו תוך שהוא קובע מספר פרמטרים מרכזיים :
1. מה תחום הפעילות של העסק - במקרה זה יכול היזם לנצל את יכולותיו האישיות היחודיות ולהשתמש בהם לצורך יצירת כספים. לדוגמא - אדם שיודע לאפות עוגות ברמה גבוהה מאוד, אדם עם קשרים בענף מסוים וכיו"ב.
2. מה עקרונות פעילות העסק - על פי אילו עקרונות יתקבלו ההחלטות העסקיים , מי יהיו הלקוחות, מי יהיו העובדים, כיצד יבוצע הפרסום, במה יושקעו כספים וכיו"ב.
3. מה יהיו שעות הפעילות ומהיכן יפעל העסק - דבר המקל מאוד על יזמים המעוניינים לשלב בין מחויבויות כמו בית ומשפחה, עבודה כשכיר והקמת עסק.

למרות כל ההחלטות החשובות הללו, אחת ההחלטות החשובות ביותר אותן יכול היזם לקבוע הינה ההגדרה מהי הצלחת העסק. בניגוד לתפיסה הבסיסית שהקמת עסק נובעת רק מרצון להרוויח כסף, במקרים רבים יזמים שמגיעים אלי לייעוץ טוענים שההצלחה, מבחינתם, מוגדרת בצורה שונה לחלוטין. להלן מספר דוגמאות למטרות של יזמים :
1. לעשות מה שאני אוהב - במקרים רבים שכירים אינם מצליחים לעשות בדיוק מה שהם אוהבים עקב מגבלות שונות שמרעיף עליהם הארגון בו הם עובדים. היזמות מאפשרת להם לקבוע מה טוב להם, מה הם רוצים לעשות, מתי ואיך.
2. להוביל לשינוי תפיסת הסביבה לגבי היזם - במקרים שונים יזמים מעוניינים להקים עסק בכדי לשנות תפיסה שהשתרשה בקרב סביבתם (משפחה, מעגל חברים ועוד). התפיסה יכלה להיגרם עקב תקופת אבטלה ארוכה, כישלון תעסוקתי או אחר ועוד. היזם רואה את העסק ככלילהוכחה כי הוא מסוגל לעשות דברים שלא ציפו ממנו - להצליח, להנהיג ולהוביל, לנהל ועוד.
3. לשנות את העולם - יזמים רבים מקימים מיזמים מתוך מטרה לייצר מוצר או שרות שיתרום רבות לחבריהם בני האדם בעולם. בין השירותים ניתן למנות שרותים חברתיים ושיקומיים, שרותי יעוץ והדרכה ועוד. מבחינת מוצרים ניתן למנות מוצרים רפואיים, מוצרים שמקלים על האדם בעבודתו ובחייו וכיו"ב.
4. להתקדם בחיים -אני דוגל בתפיסה שלאדם יש יצר פנימי להתקדם בכל אספקט בחייו ותעסוקה היא אחד מהאספקטים הללו. במקרים רבים , אנשים שונים חשים כי עבודה כשכיר אינה מאפשרת להם להתקדם לתפקידים בהם הם חושקים ברמה האופקית (תחומי עיסוק בתחום התמחותם) והאנכית (בהיררכיה הארגונית). אני תמיד נוהג להתחיל הרצאות בנושא יזמות בכך שאני אומר שמי שרוצה להיות מנכ"ל ומהר יכול להקים עסק תוך 10 דקות בדיוק ולהגשים את חלומו.
5. להשיג אוטונומיה - במקרים רבים אין לנו את האוטונומיה לקבל החלטות שונות במסגרת עבודתנו ובחיינו הפרטיים. האוטונומיה ידועה כאחד מגורמי ההנעה הנפוצים ביותר של העובד. היזמות מאפשת ליזם לקבל את כל ההחלטות.
6. למצוא תעסוקה - אחת מהבעיות הקשות ביותר של אדם מבוגר במדינת ישראל הינה למצוא תעסוקה. בחלק מהמקרים, מדובר באנשים שיצאו לפנסיה לאחר 40 שנות עבודה ויותר, אשר רגילים לצאת כל בוקר לעבודה ואפילו להגדיר את עצמם דרך עבודתם, עם סיום עבודתם הם חשים בחלל ריק גדול במיוחד שיכול אפילו לפגוע באיכות חייהם ותוחלתם. יזמות מאפשרת לאותו אדם להעסיק את עצמו בדרך שנוחה ומעניינת אותו.

כל אלו, הינן רק חלק קטן מהדוגמאות להצלחות האפשריות, אותם מגדירים יזמים דרך קבע. נשמע מאוד מעניין ואפילו קצת ורוד מדי ... , זה נכון. במידה והיזם לא יודע לשלב את רצונותיו עם צרכי השוק, הוא יגלה עד מהרה, כי העסק שלו לא מצליח לנסוק ולהוביל לאותן הצלחות שהוא הגדיר לעצמו. כמו כן, המטרות שהוצגו חייבות להשתלב עם מטרות קיומיות כמו הכנסה ברמה מסוימת, שבלעדיה לא תהיה אפשרות לאותו היזם להמשיך ולהגשים את חלומותיו היזמיים.

חשוב לציין כי ההגדרה מהי הצלחה ע"י היזם, מכוונת את כל הפעילות העסקית. על כן, על היזם לבחון תחילה מהם באמת מטרותיו תוך שהוא מסדר אותן על פי סדר חשיבות. סדר החשיבות ימנע בהמשך בעיות שינבעו מניגוד בין המטרות. לדוגמא :
1. מטרה ראשונה - לאפשר לעצמי להנות מחיי משפחה.
2. מטרה שניה - לעשות הרבה כסף.
אם המטרה הראשונה חשובה יותר, ימנע היזם מלעבוד שעות נוספות מעבר לאלו שהגדיר. לעומת זאת אם המטרה השניה חשובה יותר האיזון יראה שונה לחלוטין.

לא מן הנמנע, שיהיה שינוי בסדר חשיבות המטרות שמוצגות על ידי היזם. יזמים רבים מגלים לאחר הקמת העסק, שהוא מקנה להם תחושה טובה - אנשים מעריכים אותם, הם מקבלים סיפוק מעבודתם, מרוויחים יותר וכיו"ב. במקרה זה, על היזם להגדיר מחדש את סדר המטרות בכדי למנוע תחושות שליליות שונות שנובעות מקונפליקטים אישיים , בין היזם לבין עצמו וקונפליקטים עם גורמים בסביבה, כמו משפחה, חברים, שותפים עסקיים וכיו"ב.

לפרטים נוספים ולשאלות כנסו לאתר הבית - www.hadrachot.com
 

אודות יוסף שביט

יוסי שביט הינו יועץ עסקי ומרצה בתחומי היזמות, הניהול, השיווק, התקשורת ועוד. בעל תואר ראשון בניהול מערכות בריאות ותואר שני במנהל עסקים במגמה ליזמות והיי-טק באוניברסיטת בן גוריון. יוסי ייסד ומנהל עד היום את העסק "אפיקי יוזמה", הינו בעל ניסיון יזמי רב הן בפן היעוצי הפרקטי ליזמים רבים מאזור באר שבע, הדרום והארץ בכלל והן בפן האקדמי כעוזר מחקר במחקרים בתחומי היזמות.ניתן לעיין באתר העסק http://hadrachot.com

יוסף שביט

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר