הנדסה אזרחית | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


הנדסה אזרחית

פורסם בתאריך 01/05/2010 ע"י אורן שץ בקטגוריה מכללות ואוניברסיטה | צפיות: 535 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: הנדסה אזרחית, הנדסת בניין

תואר בהנדסה אזרחית

 

 

הנדסה אזרחית נוגעת בעצם כמעט בכל דבר מעשה ידי אדם שנמצא סביבנו. מכבישים, דרך מתקנים משולבי מים ועד בניינים. בעקבות כך, מהנדס בניין הוא מקצוע מבוקש מאוד היום וכמוהו גם לימודי הנדסה אזרחית. בואו להבין מה זה בדיוק אומר.

 

מה מקור השם הנדסה אזרחית?

 

הנדסה אזרחית היא בעצם הגדרה ישנה, שבאה להבדיל בין הפרויקטים בה היא עוסקת לבין אלו בהם עוסק הצבא, מה שנקרא הנדסה צבאית ועוסק בענייני ביצורים, מעברי קרקע וכדומה. הנדסה אזרחית אינה עוסקת בתחומים אלו, אלא בכל מה שהוא לשימוש הציבור והאזרחים בחיי היום יום.

 

מה בין לימודי הנדסה אזרחית והנדסת בניין?

 

הנדסת בניין הוא בעצם מעין הגדרה נרדפת להנדסה אזרחית. לימודי הנדסה אזרחית נמשכים כארבע שנים, כשהפקולטה הוותיקה ביותר בארץ היא זו של הטכניון בחיפה, שקיימת עוד משנת 1924. לימודי הנדסת בניין ניתן ללמוד גם במרכז האוניברסיטאי באריאל ובאופן חלקי גם במקומות נוספים בארץ.

 

ומה מציעים לימודי הנדסה אזרחית?

 

תואר בהנדסה אזרחית בא להכשיר את הלומדים לגבי כל האספקטים החשובים בנושא, לגבי תכנון המגנה, השיקולים האזוריים והסביבתיים בהם תלוי המבנה (לדוגמא: אזור מועד לרעידות אדמה, קרקע חולית וכדומה). הלימודים עוסקים בחומרי בניה, סוגי קרקע, פיזיקה, מתמטיקה ועוד נושאים רבים החשובים במקצוע זה, שטומן בתוכו אחריות רבה.

 

אילו התמחויות כוללים לימודי הנדסה אזרחית?

 

לימודי הנדסה אזרחית כוללים התמחויות רבות, מעבר להנדסת בניין, שקשורה באופן טבעי לתכנון מבנים. ההתמחויות הן רבות ומגוונות:

 

· הנדסת תחבורה- כבישים, מסילות ברזל...

· הנדסת מיפוי – הכנת מפות, תצלומי אוויר...

· הנדסת הסביבה – מערכות אספקת מים, טיפול בשפכים...

· הנדסה חקלאית

 

באותם תחומים ועוד הרבה כמותם ניתן לעסוק גם בלימודים לתואר הנדסאי הנדסה אזרחית, שמקנה למסיים אותו דיפלומה של הנדסאי בתחום ההנדסה האזרחית.

 

סיימתי לימודי הנדסה אזרחית. יש בתחום גם עבודה?

 

יש ואפילו הרבה. בוגרי לימודי הנדסה אזרחית מבוקשים מאוד בשוק, משום שזהו ענף שנמצא תמיד בצמיחה. סביבנו מוקמים בכל יום עשרות פרויקטים וכולם מתוכננים ונבנים בעזרת מהנדס בניין שסיים את התואר וישר יצא לעבוד. בוגרי תואר בהנדסה אזרחית נחשבים לאיכותיים מאוד ובדרך כלל נחטפים ישר לעבודה.

 

רבים מאלו שמתקבלים לתחום ולאחר כמה שנים של צבירת ניסיון, פונים במקביל לתחום נוסף מעולם הנדל"ן והבניה: יזמות עסקית. מהנדסים לוקחים חלק פעיל בפרוייקט עצמו ולא רק בתכנונו וכך רוכשים ניסיון בניהול ונכנסים עמוק אל תוך עולם העסקים, תוך כדי עבודתם.

 

לימודי הנדסה אזרחית: מה עם לימודי המשך?

 

מאותה סיבה שמדובר בענף מתפתח כל כך, גם הלימודים בתחום מגוונים מאוד. לימודי הנדסה אזרחית הם לפעמים רק השלב הראשון- לימודי נדל"ן הם אחת האופציות למי שהשלים את התואר אבל רוצה עוד, כאלו שהתחום מדגדג להם בקצות האצבעות ומחפשים להוסיף ידע בנושא. לימודי נדל"ן כוללים קורסים רבים כמו שמאות מקרקעין, ניהול פרויקטים בתחום הבנייה או קורס תיווך.

 

הנדסה אזרחית: תחום בעל אחריות עצומה

 

נשים לרגע בצד את הדיבורים על לימודי הנדסת בניין וכל מה שקשור בהם ונדבר על המקצוע עצמו. מהנדס הוא אחד התפקידים בעלי האחריות הגדולה ביותר שיש היום. הדאגה לחוזק המבנה, עמידותו והפיקוח על מהלך העבודה הם עניינים שדורשים עבודה בלתי מתפשרת והקפדה על הפרטים הקטנים ביותר. חושבים שאתם מתאימים? לימודי הנדסה אזרחית מחכים לכם.

אודות אורן שץ

אורן שץ

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר