הישרדות: ריאליטי במיטבו - או שאולי ממש לא! | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


הישרדות: ריאליטי במיטבו - או שאולי ממש לא!

פורסם בתאריך 03/22/2008 ע"י ירון גל בקטגוריה תרבות הפנאי | צפיות: 2168 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: הישרדות, נולד לרקוד, הדוגמניות, גריז, כוכב נולד, התחת של מרינה, פניני הלשון של הדוגמניות והפה-דה-ברה של רוני סי, ריאליטי, מציאות, שיטחיות, רדידות, מכנה משותף נמוך, דן, גמר, נועם, רן דנקר, מניפולציות, מזימות, הפקת התוכנית, מניפולציות זולות, נוטפת ריר

הישרדות, נולד לרקוד, הדוגמניות, גריז, כוכב נולד  - הן רק חלק מסדרות "המופת" שלבטח לא הצלחתם להתחמק מקיומם עד היום אם אתם חיים במדינה הזו. אם לא צפיתם בטוח שמעתם. התחת של מרינה, פניני הלשון של הדוגמניות והפה-דה-ברה של רוני סי, הפכו פה לנכסי צאן ברזל. סדרות הריאליטי שלא מפסיקות לצוץ כמו פטריות אחרי הגשם כבר מזמן שינו את סדר היום במדינה – לטוב ולרע. מצד אחד הן העלו מעלה וקידמו משמעותית דמויות חדשות, מעניינות ומוכשרות שאולי אף פעם לא היו זוכות להכרה אלמלא אותה תוכנית. מנגד הפכו אותנו ואת התרבות כולה למשהו רדוד ושטחי כשחלקן משתמשות במחנה המשותף הנמוך ביותר על מנת לשרוד. נוסיף לזה, שכבר לא ממש בטוח שהריאליטי הוא אכן כזה ושההפקות כבר מתערבות או מלהקות מלכתחילה חבורה של דוגמנים ודוגמניות לתוכנית ללא מתן הזדמנות שווה באמת לכולם – אז מה הטעם?

הדבר שמעצבן ביותר הוא שהתוכניות הללו איכשהו ממכרות. קחו למשל את הישרדות, לא פעם התווכחתי עם מכריי שטענו כי ישנה התערבות בוטה וגסה של ההפקה לטובת חלק מהמתמודדים, שחלק ממש שקורה שם זה כבר עלבון לאינטליגנציה של הצופה ובכל זאת הם ממשיכים לצפות ולראות כיצד דן ממשיך בתחמונים ובכל זאת סולל את דרכו לגמר כמו גם נועם, שנבחר עד לא מזמן לגבר הסקסי ביותר בארץ והדיח באחת את רן דנקר מהבכורה.

בכלל, מבלי לשים לב, צומחים לנו פה גיבורי תרבות חדשים שהדבר הכי משמעותי שעשו בחייהם כדי ל"זכות" במעמדם הוא להיראות טוב לתחמן, לדבר בשפתם העילגת ולייצר מניפולציות זולות כדי לשרוד. מה זה בדיוק משדר לילדינו שצופים בתוכנית? שהדרך להצליח בחיים לא קשורה בכלל להשקעה, ללמידה, להתמקצעות אלא להישרדות תרתי משמע. ומה לגבי מי שאמור לפקח? הם כבר מזמן נרדמו בשמירה. לא שזה לא קורה כבר, אבל עוד מעט אנחנו לא רחוקים מזה שהתור בסופר יהפוך לתחרות ריאליטי נוטפת ריר, בחורות ובחורים בבגדי ים מינימליים וחלקם אף אולי בעירום יעמדו בתור ינסו לתחמן ולעקוף – זה הרי האופי שלנו עוד מלפני ימי הריאליטי – לזכות ולהגיע ראשונים לליבה של הקופאית – שרון – שתיקח אותו להתגורר למשך שנה בדירת יוקרה שההפקה תארגן וגם שם נמשיך לצפות בחייהם ה"טלנובליים", כפי שיצטיירו על ידי ההפקה. אז לפני שאנחנו נופלים בלהט התחת של . . זה הזמן לקחת פסק זמן ולעצור, אחרת החברה שנגדל לתוכה תיראה כמו סידרת הריאליטי עצמה – רדודה, לא אמיתית ובעיקר שטחית.

 

אודות ירון גל

ירון גל

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר