ראיות חפציות לא מספיקות תמיד | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


ראיות חפציות לא מספיקות תמיד

פורסם בתאריך 11/02/2009 ע"י עו"ד נוגה ויזל בקטגוריה חוק ומשפט | צפיות: 835 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: נוגה ויזל, עבירות אלימות, עבירות רצת, עבירות פליליות, עורך דין פלילי


מדינה שלמה נשמה היום לרווחה עם פרסום דבר מעצרו של דמיאן קלירקין החשוד ברצח המזעזע של המשפחה בראשון לציון. מחשבה על כך כי רוצח מסוג זה עדיין מסתובב בקירבינו היא קשה מנושא, וטוב לדעת שהמשטרה שמה עליו את ידה.


המחמאות למשטרה - אבל בלי מזל ובלי הטפשות של קליקרין, ספק גדול אם היא הייתה מצליחה לפתור את התעלומה ולעלות על עקבות הרוצח, במיוחד אם הוא כבר היה נמצא הרחק בהרי רוסיה.


הסיבה העיקרית להצלחה בתפיסה של הרוצח את הראיות החפציות שהוא הותיר באירוע. עם הטכנולוגיה של היום, המשטרה יכולה להשתמש באותן ראיות ולהפיק מהן דגימות DNA, שיהוו הוכחה חותכת במידה ויימצא קשר בינן לבין החשוד. וכך קרה במקרה של קלירקין.


נכון לכתיבת שורות אלו אחת הראיות (פרט להודאה של החשוד ) היא טביעות רגל. כמו בטביעות האצבע גם טביעות רגליים הן ראיות חפציות שהאדם משאיר במקום האירוע .אבל גם פה בית משפט מתבסס על עדות מומחה שתסביר כיצד טביעת הרגל קושרת את האדם למקום האירוע. יש להדגיש כי אם במידה ולנאשם יש הסבר סביר להימצאות הטביעות בזירה – אין מציאת הטביעה מדברת בעד עצמה .


ראיות חפציות שנמצאו בזירת הרצח היו בגדיו של החשוד. במהלך הרצח, כתוצאה מהמאבק עם הקורבנות, נפצע החשוד ועל הבגדים שהשאיר בזירת האירוע נשארו כתמי דם שלו (החשוד השאיר את הבגדים מכיוון שחשב שהם ישרפו כאשר הצית את הדירה). זה הותיר בפני המשטרה את החלק הפשוט בעבודה - לקחת דגימת ד.נ.א מהחשוד שנעצר ולעשות השווה עם הדנא שנמצא בשקית בזירת האירוע .הדגימות נשלחו למטה הארצי, נערכה השוואה ואכן נמצאה התאמה.


כמובן שבמידה והחשוד לא היה משאיר את בגדיו בזירת האירוע, היה קשה יותר להביא ראיה שתקשור אותו לרצח. בנוסף, בוצעו נתיחה של הגופות – וכך ניתן לקבוע את שעת המוות. לכן לא ייתכן שנשלח מסרון מהקורבן כאשר זה כבר לא היה בחיים.


ראיות חפציות - לא תמיד מהימנות

 

ניתן לחשוב שראיות חפציות הן מהימנות יותר מאשר העדויות בית משפט לדוגמא: טביעת אצבע, תצלום של הנאשם בזמן ביצוע העבירה או עקבות רגל - אך לא תמיד! גם כאשר מוגשת חוות דעת מטעם התביעה, לפעמים ניתן להציג חוות דעת מומחה מטעם ההגנה. לדוגמא, בפרשת זדורוב ההגנה הביאה עד מומחה מטעמה שקבע שהרוצח היה שמאלי ואילו זדרוב ימיני .


צריך להדגיש שע"פ הפסיקה כיום רק חלק קטן מההרשעות מתבססות על ראיות חפציות בלבד. ובדרך כלל הראיות החפציות מחזקות ראיות אחרות שיש כנגד הנאשם .

אודות עו"ד נוגה ויזל

עו"ד נוגה ויזל בעלת משרד העוסק בתחום הפלילי ומתמחה בעבירות אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש ועבירות צווארון לבן. עו"ד נוגה ויזל היא בוגרת הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת sussex באנגליה משנת 1997 עבדה במשטרת ישראל כתובעת וחוקרת במסגרת התפקיד טיפלה במגוון רחב של תיקי עבירות צווארון כחול ולבן והופיעה פעמים רבות בבתי המשפט. ייצגה את המדינה בבית המשפט השלום לנוער, בכתבי אישום שהוגשו נגד בגירים/ קטינים, ובבית המשפט המחוזי מייעצת משפטית ומסייעת באגודת "תאיר" - מרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית אתר הבית: http://www.nogawiesel.com

עו"ד נוגה ויזל

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר