תוכנית להגנת עדים בישראל | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


תוכנית להגנת עדים בישראל

פורסם בתאריך 09/23/2009 ע"י עו"ד נוגה ויזל בקטגוריה חוק ומשפט | צפיות: 812 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: עורך דין פלילי, עבירות מין, עבירות אלימות

ב- 7 השנים האחרונות עסקו ועדות שונות בישראל וכן רשויות האכיפה והחוק בבחינת נושא הקמת תוכנית להגנת עדים בישראל. בעקבות המסקנות שנתקבלו, נחקקה הצעת חוק ב-2008 שנועדה להסדיר את נושא הגנת עדים בישראל.

עבירות מין ועבירות אלימות שנעשו שכיחות יותר ויותר, והצורך בפתרון נאות לעדים במקביל, הביא בינתיים להקמתה של רשות להגנה על עדים. בסוף 2008 אישרה הכנסת את החוק להגנה על עדים, שהסדיר את פעילות הרשות להגנה על עדים בישראל ואת סמכויותיה.

להגן על עדים המצויים בסכנה!

תפקידה המרכזי של הרשות להגנה על עדים בישראל הוא הגנה על עדים, המצויים בסכנה ברמה גבוהה ביותר. מדובר בהגנה הן בהיבטי אבטחה והן בהיבטי שיקום. ואתם בטח תוהים מי קובע מי ייכלל בתוכנית הגנת העדים? מי מחליט מי נמצא בסכנה גבוה יותר מעד אחר?

מנהל הרשות להגנת עדים הוא שמחליט האם לכלול עד בתוכנית הגנה. הוא עושה זאת על בסיס הערכות המשטרה לגבי מידת הסכנה הנשקפת לאותו עד, וכן בהתייחס לחשיבות העדות שלו והאינטרס הציבורי שקשור בקיום אותו הליך פלילי בו העד אמור להעיד. כמו כן, הרשות להגנת עדים בודקת את התאמתו של העד לתוכנית ההגנה בהקשר למצבו המשפחתי, הפסיכולוגי והחברתי.

הרשות להגנת עדים בישראל יכולה לשנות את שמם וזהותם של העדים, להעתיק את מקום מגוריהם בישראל או בחו"ל, לסייע להם במציאת עבודה או לימודים, ולעזור להם בהשתלבות בקהילה בה הוא נקלטו לבסוף.

עדים – מי שומר עליהם בלילה?….

אבטחת עדים בישראל מתבצעת ע"י מאבטחים שהם עובדי הרשות להגנת עדים. מעבר לכך, ואולם הרשות מוסמכת במקרה הצורך להעסיק גם מאבטחים פרטיים לצורכי הגנה על עדים, וזאת לאחר שתיבחן את התאמתם לתפקיד המורכב, ולאחר שיעברו את הכשרה המתאימה לכך. הגנה על עדים מאפשרת למאבטח סמכויות נרחבות של דרישת הזדהות לגבי כל מי שמנסה לבוא איתם במגע, חיפוש ותפיסת חפצים, עיכוב, ולעיתים אף שימוש בכוח סביר להרחקת אדם זה או אחר מקרבתם של העדים.

ומה עם אלו שלא נכללים בתוכנית?

הרשות להגנה על עדים בישראל, כאמור, בוחרת להגן על אלו שנמצאים בדרגת הסיכון הגבוהה ביותר. מאחר ובשל מגבלות תקציב וכח אדם לא ניתן לספק תוכניות הגנה לכל העדים המאוימים בישראל, הרי אותם עדים הנמצאים ברמת סיכון נמוכה יותר יקבלו אבטחה על ידי כוחות המשטרה בלבד.

אין ספק, כי הרשות להגנה על עדים בישראל מהווה פתרון נאות לכל אותם עדים, שמסכנים את חייהם במתן עדויות במשפטים פליליים, אך יודעים כי יש מי שמגן עליהם לאחר מכן, וכי לא יצטרכו לחיות רדופים עד סוף חייהם.

התוכנית להגנת עדים - עורך דין פלילי נוגה ויזל

אודות עו"ד נוגה ויזל

עו"ד נוגה ויזל בעלת משרד העוסק בתחום הפלילי ומתמחה בעבירות אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש ועבירות צווארון לבן. עו"ד נוגה ויזל היא בוגרת הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת sussex באנגליה משנת 1997 עבדה במשטרת ישראל כתובעת וחוקרת במסגרת התפקיד טיפלה במגוון רחב של תיקי עבירות צווארון כחול ולבן והופיעה פעמים רבות בבתי המשפט. ייצגה את המדינה בבית המשפט השלום לנוער, בכתבי אישום שהוגשו נגד בגירים/ קטינים, ובבית המשפט המחוזי מייעצת משפטית ומסייעת באגודת "תאיר" - מרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית אתר הבית: http://www.nogawiesel.com

עו"ד נוגה ויזל

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר