ניהול נטו מביאים תוצאות - לאן נעלם האשראי במשק? | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


ניהול נטו מביאים תוצאות - לאן נעלם האשראי במשק?

פורסם בתאריך
Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'America/New_York' for 'EDT/-4.0/DST' instead in /home/publihse/public_html/article.php on line 204
11/29/2020 ע"י זאב הרשקוביץ בקטגוריה משכנתאות והלוואות | צפיות: 223 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: ניהול נטו - מביאים תוצאות, מימון, אשראי, הלוואות

 לאחרונה התפרסמו הדוחות הכספיים של החברות הציבוריות לרבעון 3/2020, שכמובן כללו גם את דיווחי הבנקים וחברות המימון החוץ בנקאי, כגון נאווי ופנינסולה. עם פרסום הדוחות התגלו נתוהי האשראי העסקי במשק הישראלי.
להלן מספר נקודות מעניינות בנושא, לצד חוות דעת של המומחים שלנו:

- שוק האשראי העסקי: לאחר מספר שנים בהן נצפה גידול נאה בהיקפי האשראי העסקי בישראל ובפרט בהיקף הפעילות של חברות המימון החוץ בנקאי, בתשעת החודשים הראשונים של 2020 חלה צניחה בהיקף האשראי, כאשר 7 מיליארד ש"ח "נעלמו" מהשוק

- בנקים: כ- 5.5 מיליארד ש"ח מהאשראי ש"נעלם" - מקורו במערכת הבנקאית, זאת גם לאחר שבמסגרת קרן הקורונה הוזרמו לעסקים הלוואות בסך של כ- 18 מיליארד ש"ח (לעומת פירעון אשראי בסך של למעלה מ- 20 מיליארד ש"ח בתקופה זו).
- חוץ בנקאי: נפח תיק הלקוחות של חברות המימון החוץ בנקאיות - ביניהן נאווי, פנינסולה, אופל באלאנס, אס.אר אקורד ואחרות - התכווץ ב- 1.5 מיליארד ש"ח, סכום המייצג נפילה בהיקף של כ- 30% מסך האשראי שהעמידו בראשית השנה, טרום משבר הקורונה.

התעלומה: איפה הכסף?
כיצד מצליחות חברות להמשיך לפעול כשבבת אחת מצמצמים להן את היקף האשראי, עבור רבות מהן - צינור החמצן של הפעילות העסקית?
בוא ננסה להבין ביחד - מה קרה בשוק בזמן הזה?
ראשית, יש לקחת בחשבון את המענקים שניתנו לעסקים. למעשה, הממשלה העמידה ברבעון השני והשלישי של השנה סך של 7.7 מיליארד ש"ח בגין החזר על הוצאות קבועות, זאת בנוסף ל 10.6 מיליארד מענק סוציאלי ישיר לעצמאים ובעלי שליטה. כך שלכאורה - לא קיים מחסור באשראי בשוק.

המומחים של ניהול נטו סבורים כי השחקנים החוץ בנקאיים מפספסים הזדמנות פז לנגוס בנתח שוק של הבנקים ולהרחיבו. אמנם, זוהי תקופה מסוכנת יותר, אך טמונה פה גם הזדמנות, וביכולתם להציג רווחיות גם אם שיעור החובות האבודים (הלוואות שלא ייפרעו) יגדל במספר אחוזים. לשם כך עליהן לשנות אסטרטגיה ולבחור חברות בעלות איתנות פיננסית בתחומים צומחים (כגון ייבוא מוצרי צריכה, תשתיות וקמעונאות), גם אם משמעות הדבר היא העמדת מימון במרווחים קטנים יותר.
מנגד, במבט קדימה, אומר מנכ"ל החברה, זאב הרשקוביץ: "אני צופה שהאיזון בשוק יופר תוך מספר חודשים, כאשר הלקוחות העסקיים יתבקשו להתחיל לפרוע את קרן הלוואת הקורונה, אך לא יצליחו לעמוד בהחזרים בשל המצב הקשה בשווקים". עוד אומר הרשקוביץ: "ללא התערבות ממשלתית - צפויה קריסה בשוק שתייצר אפקט דומינו - אחריתו מי ישורנה?".

על מנת לייצר ודאות מתמשכת בשוק, ממליץ רו"ח אבי קרעין (מנכ"ל משותף) לנקוט בשלושה צעדים:
1. התחייבות מצד הממשלה להאריך את תקופת הגרייס עד לאחר שמרבית האוכלוסייה תחוסן והמשק יחזור לתפקוד שוטף ונורמלי. אם לא יהיו שינויים, צפויה תקופת הגרייס להסתיים ביוני 2021.
2. המשך מימון הריבית בתקופת הגרייס, כפי שקורה כיום.
3. הארכת פריסת ההלוואות לתקופות של 7-10 שנים, שיאפשרו לעסקים רבים להחזיר את ההלוואות כסדרן, תוך שהן מתאוששות וחוזרות לצמוח חזרה באופן הדרגתי.
4. עידוד של הממשלה ורשויות המס לקחת הלוואת מדינה במסלול קורונה על מנת "להנשים" את העסקים ולאפשר להם לשרוד לאורך זמן.

כך או אחרת, אנו עומדים בפני תקופה מאתגרת למדי.
אנו ממשיכים לסייע ללקוחותינו לממש את זכויותיהם מול רשויות המס, כמו גם בגיוס מימון לטובת מיזמים חדשים אשר קמים בחודשים אלה לאור העובדה שלצד המצוקה שחווים עסקים מסוימים, צצות הזדמנויות עסקיות.

אודות זאב הרשקוביץ

ניהול נטו - מביאים תוצאות

זאב הרשקוביץ

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר