עבודה טיפולית עם כלבים ככלי טיפולי | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


עבודה טיפולית עם כלבים ככלי טיפולי

פורסם בתאריך 02/26/2019 ע"י מעיין ריינשטיין בקטגוריה חינוך ולימודים | צפיות: 157 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: ילדים, אילוף כלבים, כלבנות טיפולית

אמא של ניר התקשרה אליי לפני שלושה חודשים, כאשר היא מוטרדת מאוד מהפחד הבלתי מוסבר של בנה מכלבים.
. "ניר כמעט בן שש עם פחדים נוראיים מכלבים, אין הסבר מקדים אבל הוא ממש בורח מפחד אם עובר כלב ברחוב".
אמנם זה לכאורה דבר קטן בחיים אבל תחשבו שילד מפחד ללכת ברחוב עם אחותו כי אולי ייראו כלב, או מסרב להתקרב לגינה ציבורית שמה יהיו כלבים בסביבה ועל ללכת לבד לבית הספר גם אם הוא קרוב אין על מה לדבר וזו בהחלט חרדה שיכולה לפגוע קשות באיכות חייו של הילד.
החלטנו יחד להתחיל לעבור תהליך מדורג של טיפול עם כלבים בכדי להתמודד עם הפחדים האלו ולשחרר אותם מחייו.
"השלב הראשון בטיפול פרטני תמיד הוא יצירת אמון ביני לבין הילד, עם ניר עבדנו בהתחלה עם תמונות של כלבים, בובות משחק בדמות כלבים,שילבתי גם עבודה באמנות ותהליכי דימיון מודרך וספרים על בעלי חיים שונים וגם כלבים שגם מתמודדים עם פחדים שונים.

לאחר מספר מפגשים ניר הסכים להיפגש עם לושה- טריירית בת 12 שמאוד אוהבת ילדים וכך לאט לאט התחילה ההתמודדות עם הפחד.
ניר מסכים ללטף את לושה ואפילו להאכיל אותה עם היד. בנוסף אנו מטיילים איתה בגינה עם רצועה או משוחררת שזה נהדר כי ניר לא מפחד מלושה יותר.
השלב הבא היה מפגש עם עוד כלבה שנקראת לונה, כלבה בינונית שמורגלת למגע וקירבה של ילדים, לונה בגודל בינוני. גם איתה לקח זמן עד שניר התקרב אבל גם זאת צלחנו.
לאחר מספר מפגשים ניר הסכים להיפגש גם עם צ'אנס שזו היתה קפיצה משמעותית כי צ'אנס הוא כלב גדול. לראשונה הצגתי את צ'אנס ממרחק ולאחר מכן טיילנו עם רצועה כפולה כדי לשמור על מרחק. בהמשך ניר זרק לצ'אנס אוכל מרחוק שזו התקדמות נהדרת.
מה שמרגש אותי זו ההתמודדות של ניר עם הפחד, הוא אומר שכבר מרגיש גיבור ושיודע שבסוף גם ילטף את צ'אנס. הביטחון העצמי של ניר עלה והוא מרגיש נינוח יותר עם הכלבים.
שיטת הטיפול בכלבנות טיפולית בהתמודדות עם פחדים מוכיחה את עצמה בכל פעם מחדש כשהדרך היא הדרגתית ומדויקת לכל מטופל בפני עצמו.
ישנם ילדים שהמפגשים איתם מתפרשים על פני שלושה חודשים ויש כאלו שזקוקים ליותר, לא פעם בסיומו של תהליך לא רק שהילד לא מפחד מכלבים אלא אפילו מאמץ כלב משלו.
אותי זה מדהים כל פעם מחדש איך שחרור הפחדים , חרדות או קשיים חברתיים שיש לילד באמצעות כלבנות טיפולית יוצר ילד "חדש" מלא ביטחון עצמי ונוכחות.

אודות מעיין ריינשטיין

מעיין מדריכה טיפולית בעזרת כלבים מרכז מתכשכשים עם כלבים

מעיין ריינשטיין

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר