איחודים ופירוקים | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


איחודים ופירוקים

פורסם בתאריך 01/02/2019 ע"י אברהם פכטר בקטגוריה אקטואליה | צפיות: 94 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פכטר, בנימין נתניהו, גנרל גנץ, תיקי נתניהו, מלחמת לבנון השניה, ציפי לבני, אבי גבאי, המצב הכלכלי יציב, יאיר לפיד, פרסום תיקי נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה

הזובור הפוליטי – לציפי לבני נקמה קרה של גבאי.
הראיון לרדיו חיפה – על החלטת היועץ בפרסום החלטתו בתיקי נתניהו.
גנרל גנץ – מקים מפלגה
גנץ שנהפך ע"י התקשורת ל"תקווה הלבנה" בפוליטיקה, מפרסם תקנון של שלטון יחיד לתקופה ארוכה, בנוסח אני... אני... אקבע, אני אנווט, אני יחליט, אני אמנה וכו'.
בכל מערכת בחירות – תמיד צצה מפלגה או אישיות שמושכת תשומת לב, שהיא תוצאה של רצון לשנות, למשהו חדש, לתקווה חדשה ולבסוף מקבלים תוצר ישן באריזה חדשה.
אני מקווה שגנץ לא יתברר בסוף כ"ברווז" פוליטי תקשורתי.
את ההיסטוריה של גנץ ניתן לחלק לשלוש תקופות, היותו לוחם וחייל מעולה עד דרגת אל"מ.
תקופת היותו בצפון במלחמת לבנון השניה – היתה בינונית, אפורה, לא יצירתית ובמידה רבה מאכזבת.
בתקופת היותו רמטכ"ל – היה בינוני, אפור ולא השאיר את חותמתו הביטחוני, פוליטי.
במידה רבה גנץ מזכיר לי את הרמטכ"ל אמנון ליפקין-שחק ז"ל, שעשה אותה דרך בצנחנים עד היותו רמטכ"ל, שהישגיו ופעולותיו הצבאיות עלו על זה של גנץ, ולמרות זאת נכשל בפוליטיקה.
הציבור צריך להבין – צבא ובטחון זה תחום שונה לגמרי מפוליטיקה. אתה יכול להיות גנרל מצליח ופוליטיקאי כושל. המציאות הוכיחה זאת – עשרות פעמים, פרט לגנרל שרון – לעומת אהוד ברק.
אז מה נשאר לנו
גבאי – נראה לי כגבאי של בית כנסת שרוב המתפללים עזבו, נטשו, התאכזבו ועברו לבית כנסת אחר.
לפיד – הוכיח שהוא פוליטיקאי לא יציב, שנע עם הרוח ימינה ושמאלה ומנסה לשמור על איזון במרכז. הזיגזגנות שלו מורידה לו מנדטים והם בורחים לימין או למפלגות החדשות.
בכל מקרה, לפי מה שנראה כרגע על מפת הכוכבים הפוליטיים, גוש ימין עם פיצולים וחיבורים עדיין יישאר "הגוש הגדול" והמתאים להרכיב ממשלה חדשה.
המצב הכלכלי יציב, הבטחוני – לא רע
המדיני – במצב פריחה, כולל חדירה לאפריקה ולדרום אמריקה, והציבור יודע להאריך זאת.
ברגע האחרון – התפתחות
אבי גבאי הפתיע את ציפי לבני והעיף אותה מהשותפות במפלגה, וחזר לשם המקורי מפלגת העבודה.
אבי גבאי התעורר קצת מאוחר מדי כדי להבין, שגב' לבני מפריעה, מעכבת וגורמת נזק למפלגה.
גבאי צוטט שאומר שלבני האכילה אותו.... ולא חריימא.
הרעיון לחזור למקור הטבעי והשורשי של מפלגת העבודה, הוא רעיון נכון בעיתוי גרוע ולא בטוח שגבאי שבא מבחוץ, מתאים למפלגה ולהנהגתה.
בקשר לציפי לבני – נראה לי שבשל עברה הזיגזגני וזריקתה מהמפלגה, הקריירה שלה לקראת סיום.
החלטת היועץ המשפטי בתיקי נתניהו
דברים שאמרתי הבוקר בראיון לרדיו חיפה עם גדי נס, היועץ המשפטי, התייעץ עם הצמרת המשפטית, האם ומתי לפרסם את המלצותיו בתיקי נתניהו לפני או אחרי הבחירות. מנדלבליט מחפש שכפ"ץ וגיבוי משפטי להחלטותיו שלא יגידו שהוא שתול או משת"פ של ביבי, כי כל החלטה יכולה להתפרש ולהשפיע. כל החלטה כפופה לשימוע טכנית זה מיד עם הפרסום. מעשית השימוע יתחיל אולי שנה לאחר ההחלטה עד שצוות הסניגוריה יהיה מוכן. מאחר ובמשך שנתיים היו הדלפות בלתי פוסקות מהתיקים, שום החלטה לא תפתיע את הציבור ולא את נתניהו וצוותו. יתירה מכך ולמרבה הפלא הפוליטי זה עשוי להוסיף לו פופולריות ומנדטים בשל רדיפה פוליטית אנדרדוג של התקשורת שעושים לו תרגיל חיסול נוסח גל הירש, כלומר אם תיק נסגר פותחים חדש. כאשר הסניגורים טוענים שפרסום לפני בחירות מתפרש כניסיון להחליף שלטון במשפט ולא בקלפי בצורה דמוקרטית.

אודות אברהם פכטר

הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים, המתמחה במשפט פלילי, צבאי וציבורי, והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון, ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי, יועץ משפטי ביו"ש וברצועת עזה, שופט צבאי בדרגת סא"ל, סגן פרקליט מחוז, משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות, שופט בבתי דין משמעתיים ופרשן משפטי בהווה.

אברהם פכטר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר