רומן זדורוב – אות קין לאדם הלא נכון | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


רומן זדורוב – אות קין לאדם הלא נכון

פורסם בתאריך
Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'America/New_York' for 'EST/-5.0/no DST' instead in /home/publihse/public_html/article.php on line 204
10/28/2018 ע"י אברהם פכטר בקטגוריה אקטואליה | צפיות: 207 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פכטר, משפט זדורוב, רצח הילדה תאיר ראדה, עיוות דין, הספק הסביר, אילה חסון, ראיות חיוניות, פרקליטות, משפט פלילי

רצח הילדה תאיר ראדה ז"ל – הוא מהפרשיות הקשות הסבוכות והמטלטלות ביותר במשפט הפלילי בישראל עד כה.
המשטרה בלחץ הציבורי דאז – מיהרה לפענח את הפרשה, כינסה בבהילות מסיבת עיתונאים בומבסטית רבת קצינים מהצפון, והצהירה על פיענוח ומציאת האשם, פועל בניין, מהגר שבקושי דיבר עברית ולא עפרון חד מבחינה חברתית, שתומרן ותוכמן ע"י המשטרה ומדובב שהוכנס לתאו.
החקירה היתה מהירה – מלאת כשלונות, קיצורי דרך ועיגול פינות, שהביאו להרשעה מפוקפקת, תוך התעלמות מרוב העקרונות הבסיסיים של המשפט הפלילי.
מיד עם הרשעתו הראשונה – בבית המשפט המחוזי בנצרת, טענתי בכתב בעל-פה ובראיונות טלויזיה, כי יש לזכותו מחמת הספק על סמך הראיות שהיו אז, והובאו לבית המשפט.
כבר אז הצבעתי על המון כשלים וחורים שחורים ברצף הראיות וטיעוני התביעה.
בית המשפט העליון – הרשיע את זדורוב בערעור ברוב דעות ורק השופט העליון דנציגר זיכה אותו מחמת הספק – עובדה שהיא בסיס למשפט חוזר.
הראיה החדשה – בבדיקת הדי.נ.אי, מוסיפה עוד משקל לדרישה הלגיטימית למשפט חוזר, שיובל, כך נראה לי, לזיכוי ולו מחמת הספק.
אחד הנימוקים החזקים למשפט חוזר – היא הטענה "לחשש לעיוות דין", על פי פסיקת העליון, ובתיק זה יש עיוותים בשפע.
זדורוב – טרגדיה אישית ומשפטית
רצח תאיר ראדה ז"ל - רעידת אדמה משפטית, או שבר באמון במערכות החוק המשטרה הפרקליטות ובית המשפט. המשטרה חיפשה מתחת לפנס ומצאה מטרה נוחה. בחור פשוט לא חכם במיוחד עולה חדש לא דובר בשפה העברית, חלש אופי ודעה, קל להשפעה - נכס לחוקרים מחפשי סגירת תיק במהירות ואולי לקבל אות הצטינות. המשטרה והפרקליטות שננעלו על זדורוב כמטרה נוחה הובילו קונספציה מוטעית והגנו עליה בחירוף גם כשהצביעו להם על חורים שחורים בתביעה ובראיות עובדתיות פורנזיות והגיוניות. בכל הזירה שהיתה מלאה בדם בטביעות נעליים, אצבעות, בגדים לא הצביעו על זדורוב. סכין הרצח לפי דוקטור קוגל הפתולוג לא היתה סכין יפנית של זדורוב אלא דומה יותר לסכין קומנדו משוננת - לא שכנעו גם את בית המשפט שנגרר וננעל על הנאשם הקיים. חזקת החפות והספק הסביר נעלמו כליל ממשפט זה - מדובב שדחף בכוח מילים לפיו, שחזור מבויים והזנחה רשלנית בלתי נסלחת של בדיקת ראיות נוספות וכיווני חקירה הביאו לאחד ממשפטי העשור המעוותים של המערכת המשפטית.... ועתה לגילוי נאות מיד עם ההרשעה במחוזי כתבתי באתרי האינטרנט שיש לזכות את זדורוב מחמת הספק. מאז פרסמתי עוד 4-5 מאמרים שיש לזכותו והיום לאור ההתפתחות האחרונה אני יותר מבטוח שאת העוול הגדול הזה ניתן לתקן בזיכוי שחרור ופיצוי. אני שמח וגאה שעורך דין ירום הלוי שהשקיע בתיק את נפשו, מרצו והידע המשפטי תוך גילוי עקשנות בלתי נלאית היה מתמחה שלי משך שנה - ומשהו ממשנתי, גישתי והידע בא לידי ביטוי במהלכים ובטיעונים של הלוי במקרה הספציפי והמיוחד הזה. נקווה שהפרקליטות ובית המשפט יגלו אורך רוח, מקצועיות ונאמנות לאמת ולצדק ולא להגנה מיותרת על המערכת ויצילו את כבודם במהלכים מכובדים - כדי שהכתם לא יעמיק ולא יעיק על מערכת אכיפת החוק ושלטון החוק. כאשר פרקליט המדינה מצהיר בפומבי כי הסרט - צל של אמת שעניינו תיק הרצח ובו ביקורת על החקירה ואי בדיקת כיווני חקירה נוספים הוא סכנה לדמוקרטיה. כן קראתם נכון סכנה לדמוקרטיה. מדובר באמירה מסוכנת שמגוננת על מחדלים על פחדים על כשלים בעשיה ובחשיבה. ומעל כל אלה אי הבנת המושג דמוקרטיה כהלכתו ומהותו. הפרקליטות מייצגת את הציבור-היא אינה קבלן הרשעות, היא מחויבת על פי החוק והמהות לחפש את האמת את הצדק אם אפשר להרשיע את מי שצריך ולזכות את מי שראוי. כמו כן כדאי להבהיר ולהסביר שמעתי טיעונים והסברים של משפנים ושופטים בדימוס שצידדו בהרשעה ובסיכום ההרשעה בעליון ברוב דעות בהסתמך על ההודאות השחזור והשיחות עם המדובב שניהל זדורוב. ובכן ההודאות השחזור והמדובב שהוכנס ותודרך על ידי המשטרה והכניס מילים לפיו כל אלה הן ראיות פגומות שגרמו לעיוות דין מתמשך. בית המשפט בשתי הערכאות כשל לדעתי בכך שלא היה ער לתקלות לכשלים לחורים השחורים לאורך כל החקירות לפערים בין העובדות לבין הממצאים ולא נתן דגש על עקרון הספק הסביר וחזקת החפות שנרמסה. כאשר גורם בכיר בפרקליטות מצהיר שהשערה שנבדקה היא ראייה שולית בתיק וכשמתברר שראיות חיוניות הושמדו לפני שפסק הדין הפך לחלוט זאת תקלה שדורשת חקירה מקיפה אובייקטיבית בחקירה וההתנהלות בתיק הזה. משפט חוזר בנסיבות אלה הוא פתרון מתבקש ובהקדם האפשרי.
נקודה העיקרית הקובעת
אילה חסון ערוץ 10. פנל נרחב שדן בפרשת זדורוב ולא נוגע בנקודה העיקרית ובעקרון הבסיסי של המשפט הפלילי. ובכן הגיע העת להסביר הבסיס של המשפט הפלילי בנוי על העקרונות הבאים: חזקת החפות, הספק הסביר והדרישה שהתביעה צריכה להוכיח את אשמתו של הנאשם מעבר לכל ספק סביר. הצליחה הסניגוריה לטעת ספק מצאה סדק או אי התאמה בראיות או בעדויות חייב בית המשפט לזכות. אי לכך מציאת שערה על גופת הנרצחת ושאיננה של זדורוב ביחד עם ראיות נוספות מובילה לזיכוי מחמת הספק. כלומר אם השערה מתאימה לא.ח או לא.ק או לעוד 40 או 50 אלף איש אך לא לזדורוב פועלת לטובתו ומגבירה את הספק הסביר. יתירה מכך מי מכל אלה שמתאימים היה בקצרין או בזירת הרצח במקרה שלנו אח. יש לו אליבי אק. אין לה. לכן אם מאמינים לאק, שלא היא הרוצחת, זה מזכה אותה ובמקביל מזכה את זדורוב. מסתבר שרוב הדנים בלהט במשפט הזה לא בקיאים במשפט הפלילי המעשי ומקשקשים דברים חסרי הגיון וידע בפוזה של פרשנים. התוצאה של הראיה החדשה היא לא שערה בכוס מים אלא שערה על גופת הנרצחת המזכה את זדורוב.

אודות אברהם פכטר

אברהם פכטר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר