המפכ"ל – הולך הביתה | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


המפכ"ל – הולך הביתה

פורסם בתאריך 09/16/2018 ע"י אברהם פכטר בקטגוריה אקטואליה | צפיות: 531 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פכטר, המפכ"ל רוני אלשייך, התערבות בחקירות, פקודת המשטרה 1971 (נוסח חדש), סמכויות המשטרה, סמכויות המפכ"ל, פיקוח על המשטרה, פרשת הראיון אצל אילנה דיין, הדלפות מחקירות המשטרה

רוני אלשייך – מסיים קדנציה של שלוש שנים עם כשלים, ביקורות, הדלפות וסתירות.
על פי החוק – אין חובה להאריך קדנציה, אלא אם מדובר בתקופת משבר, או מהלכים חיוביים הדרושים השלמה, או סיום תשתיות שיקום.
המפכ"ל אלשייך שהוצנח מבחוץ ונשלף מדמדומי השב"כ – יצא לאור והסתנוור מהפלשים ואיבד את הצפון ואת האובייקטיביות הנדרשת מראש הפירמידה המשטרתית – וחבל.
בראיונות שנתן לתקשורת ובריצה אחר כותרות בטרם האוכל היה מוכן ובדוק, הוא כשל והכשיל.
פרשת הראיון אצל אילנה דיין – פרשת הירי בכפר הבדואי שהוגדר כפיגוע בטרם עת וחקירה, ועמידתו מאחורי רוני ריטמן, למרות הוראת בג"צ בעניינו, היו מובילי הכשל שלו בתפקיד.
הגיע הזמן שיעשה לביתו.
רוני אלשייך – סוף קדנציה
המפכ"ל הולך לעשות לביתו. אין חובה להאריך את התפקיד, אסור לו להתערב בחקירות או המלצות לפי החוק. הוא הולך כי כשל בתפקידו כי לא הבין אותו כי בראיונות שנתן במיוחד בראיון לאילנה דיין הוא חשף את חוסר הידע שלו בתפקידו כראש הפירמידה המשטרתית. הוא שכח שהוא צריך להיות אובייקטיבי, הוא חייב להיות פאסיבי בכל הנוגע לחקירות או המלצות, וכי תפקידו להוביל ולנווט את המשטרה על כל משימותיה החיוניות ברוח החוק, כלומר הצגת מסכת עובדתית אמיתית ונכונה בפני הציבור והפרקליטות, כדי לקבל את ההחלטות הנכונות ולא שאיפות נסתרות. ההדלפות מהמשטרה שהפכו למכת מדינה ופוגעות בתדמיתה, התגברו בתקופתו, דבר שפגע באמינותה וביכולתה לתפקד. הסימביוזה המוגזמת בין המשטרה לתקשורת פרחה בתקופתו וזה בהחלט כשלון אישי. ההתייצבות לצד ניצב ריטמן - שבג"ץ העיר על בדיקת שיבוצו מחדש, לא הוסיפה למעמדו. הכשל של המעבר משב"כ לאור הזרקורים השפיע עליו לרעה וכל אלה גרמו להחלטה הנכונה על סיום תפקידו. כל אלה שקושרים את הסיום לחקירות ועמדתו בעד העמדה לדין, לא רק שלא מבינים במהות התפקיד של מפכ"ל אלא גם חוטאים בהטעיית הציבור וזה כשעצמו חמור ברצון להשפיע בעקיפין על הציבור ותוצאות החקירה. נקווה שהמפכ"ל החדש ילמד ויפנים את התפקיד כפי שמנוסח בחוק.
פקודת המשטרה (נוסח חדש)-1971 מגדירה את סמכויות המשטרה וסמכויות המפכ"ל ואלו הן: המפקח הכללי יפקח על משטרת ישראל, על סדרי ניהולה ועל הפעלתה ויהיה אחראי להשגחה על ההוצאות הכרוכות בה ולאפסניה שברשותה. ובכן בסעיף העיקרי אלשייך לא עמד נכון במבחן, ולכן עליו ללכת. הוא לא היה אובייקטיבי כפי שמוגדר תפקידו, הוא לא פיקח נכון על המשטרה ותפקודה, לא מנע הדלפות והבעת דעות לא בדוקות ורצף האירועים פעל נגדו, והוא לא הצליח לבלום אותם, ולכן כמו בכדורגל כשהקבוצה מפשלת ומתדרדרת מי שמשלם ראשון את המחיר - הוא המאמן.

אודות אברהם פכטר

אברהם פכטר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר