החוק הפולני – הצהרה משותפת – סערה מיותרת | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


החוק הפולני – הצהרה משותפת – סערה מיותרת

פורסם בתאריך 07/07/2018 ע"י אברהם פכטר בקטגוריה אקטואליה | צפיות: 142 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פכטר, החוק הפולני, ממשלת פולין, ראש הממשלה נתניהו, יחסים עם פולין, מדינות אירופה, חוקרי שואה, יד ושם, פרופ' באור

החוק הפולני – מנסה לטהר ולרכך את חלקם של הפולנים בשואה.
ההתנגדות העזה, בישראל ובעולם המערבי, הביאו למפנה ולהשפעה על הממשלה בפולין, לתקן ולרכך את החוק.
הצהרה המשותפת של נתניהו וראש ממשלת פולין, באה לאחר מו"מ חשאי שנמשך חודשים בהשתתפות נציגי ממשל, יד ושם וחוקרי שואה.
ההצהרה המשותפת היא בהחלט הישג מדיני למרות טעויות ופינות שחורות היסטוריות.
האלטרנטיבה להצהרה – שהחוק הפולני במקור יישאר בתוקפו וישראל תמחה, תצעק, תסביר ואחרי שנה – ישכחו מישראל, כי אירופה לא מעוניינת להתעסק ולהיזכר בשואה, ורוב מדינות אירופה, יש להן חבילה משלהן שלא רוצות לחשוף.
לכן – על רקע מדיני פוליטי זה, כאשר ישראל מעוניינת ביחסים טובים עם מדינות אירופה ופולין במיוחד, יש צורך להתגמש, לרכך את המכה ולספוג אי דיוקים היסטוריים על חשבון הישגים בהווה ובעתיד מדיניים.
להוסיף לכך שההיסטוריונית הראשית של יד ושם וחוקרי שואה נוספים קיבלו בהבנה את המסמך המשותף למרות אי דיוקים היסטוריים.
במהות – אין מחילה לאותם פולנים ששיתפו פעולה, שהלשינו או רצחו יהודים.
יש אפשרות להמשיך ולהעביר ביקורת, לחקור, לחשוף עדויות ומסמכים, לפי התיקון החדש.
מסקנה – תמיד יהיו מתנגדים, מבקרים, אינטרסנטים פוליטיים, מול אנשי מעשה ורואים את המציאות המתפתחת.
יד ושם שתק משך כשבועיים, לאחר קבלת המסמך, ורק אחרי שפרופ' באור, חוקר השואה המפורסם התערב, הם פתאום התעוררו, כאשר נציגיהם הבכירים היו במו"מ כל הזמן.
גם ברגעים קשים – אסור לשכוח פולני חסידי אומות עולם ואחרים שניסו לעזור מול אחרים ששיתפו פעולה עם הנאצים כפי שקרה בעוד מדינות אירופה.
הצהרת כוונות חיוביות
המהומה סביב ההצהרה על המסמך המשותף בין נתניהו לראש ממשלת פולין. המסמך שבא לרכך ולתקן את החוק הפולני הושג לאחר מו"מ ממושך בין המדינות ואושר על ידי ההיסטוריונית הראשית של מוסד יד ושם ומומחי שואה נוספים. אז נכון המסמך לא מדייק היסטורית בקשר לכל האירועים וקצת מרכך ומקל עם הפולנים אבל מכאן ועד פסילתו המוחלטת הדרך ארוכה. כי מה היתה האלטרנטיבה, לא להתגמש ולהתפשר במקצת ואז להשאיר את החוק כמו שהפולנים רצו. שהרי מעשית אין לישראל כל דרך להכריח או לאלץ את הפולנים לשנות או לתקן את החוק, מקסימום לעשות מהומות בארץ ובחו"ל או לנתק יחסים. והתוצאה אחרי שנה איש לא יתעניין בעמדת ישראל, החוק יישאר בתוקפו וכל הקופצים והמבקרים יזעקו ואיש לא ישמע. הטעויות ההיסטוריות שבמסמך אינן מהותיות ואינן מבטלות את זוועות השואה הן קצת מקלות עם הפולנים ובמיוחד עם המשת"פים, המלשינים אבל לא עם העקרון שאת המחנות ואת תכנית ההשמדה הגו ובצעו הנאצים ועוזריהם והם שבחרו בפולין שהיתה במקרה במרכז אירופה ומרכז גדול של קיבוץ יהודי. רק בימים אלה ממש הוצג סרט בערוץ 8 על ..השואה ממנו עולה כי פולני איש מחתרת שנאסר במחנה אושוויץ וראה את הזוועות תיעד ורשם והבריח את המסמך למחתרת הפולנית שהעבירה את זה לממשלה הפולנית הגולה בלונדון ומשם לקונגרס היהודי באמריקה על הזוועות ועל רצח עם עוד בשנת 43. כנ"ל עשה תעשיין גרמני גדול שהיה מקורב לשלטון ולהיטלר שדיווח למערב על הזוועות ועל תכנית ההשמדה של הנאצים כפי שנקבעה בוועידת וונזה ב-42. גם דיווח זה הגיע עד צ'רצ'יל ועד רוזוולט. ולמרבה הבושה והצער בנות הברית לא עשו כל מאמץ בכיוון של חיסול מחנות ההשמדה ובעיקר את אגפי המוות והקרמטוריומים. אי לכך כל הקופצים כנגד המסמך כנראה לא מבינים את חשיבות ההסכם עם הפולנים למרות אי הדיוקים ההיסטוריים אבל הנחיצות המדינית פוליטית ושמירת הקשר עם הממשלה הפולנית האוהדת את ישראל. השר בנט והגברת ציפי לבני התוקפים את נתניהו עושים זאת כדי לנגח ולא כדי לעזור, מטעמים פוליטיים מובהקים וללא הצדקה עניינית.
לסיכום: המסמך המשותף ,בו הפולנים מוכנים לסגת ולהתגמש הוא הישג לממשלה בנסיבות הקיימות ואינו פוגע או מחבל באפשרות להמשיך לחקור ולהעביר ביקורת עניינית, או להביא הוכחות כנגד פולנים משתפי פעולה או מלשינים למיניהם.

אודות אברהם פכטר

אברהם פכטר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר