בית אבות סיעודי- איך לבחור נכון | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


בית אבות סיעודי- איך לבחור נכון

פורסם בתאריך 11/01/2017 ע"י דוד בן גוריון בקטגוריה אומנות | צפיות: 523 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: בית אבות
כיוון שבכל בית אבות סיעודי חיים ביחד אנשים שונים הרי שניתן לדבר על קהילה שנוצרת מחיים משותפים של יחידים. על הקהילה כקהילה, ועל כל אחד מהיחידים שמרכיבים אותה, להחליט אם אחידות הקהילה והגיבוש שלה הם הדבר החשוב ביותר או שמא צרכיו של היחיד ורצונו הפרטי הם שצריכים להיות במקום הראשון. הבחירה בין הקטבים הללו היא שאחראית על אופי הקהילה שנוצרת בכל בית אבות סיעודי.
אם נבחן בתי אבות במרכז או במקומות אחרים ודאי נשים לב שישנם הבדלים בגישה ובאופי של בתי אבות שונים כלפי שאלת הקהילה והיחיד. ניתן לזהות שני מקרי קיצון – שאף אם הם אינם קיימים למעשה הם יכולים להבהיר את הנקודה שבה אנחנו עוסקים. מצד אחד ניתן למצוא בית אבות סיעודי שבו נוצרת קהילה מגובשת ומאוחדת שבה כל פרט מקבל עליו את הסכמות הכלל ומוותר על הרצון שלו לטובת רצון הכלל. מהצד השני נוכל למצוא בית אבות סיעודי שבו אין קהילה ממשית כיוון שכל אחד מהדיירים מעמיד את רצונו לפני רצון הכלל ובסופו של דבר אין אפשרות ליצור גיבוש ו/או אחדות במקום.
ברוב המקומות המצב נמצא היכן שהוא בין הקטבים הללו. כמו בכל מקום שבו מתגוררים בצוותא אנשים, בית אבות סיעודי מבוסס על כך שהדיירים שבו עושים פשרות: לעיתים רצון הכלל מכריע ולעיתים רצון היחיד – או היחידים – הוא זה שידו על העליונה. ההכרעות שעליהן אנחנו מדברים אינן צריכות לגעת רק בנושאים כמו בחירת חברות סיעוד או טיב השירותים שניתנים במקום מסוים; הם נוגעים לנושאים כמו כללי התנהגות בשטחים ציבוריים, מדיניות הכנסת אורחים, נוסח התפילות בבית הכנסת ועוד ועוד. בכל רגע ורגע הדיירים בכלל וכל דייר בפרט ניצבים בפני ההכרעות האם מקבלים החלטה בצורה משותפת שתחייב את כל הדיירים או שכל דייר מחליט לבד, בין אם הדבר נוגע רק לו או גם נוגע לאחרים.
בית מוגן לגיל הזהב איננו מוגן מפני הבעיות שעימם מתמודדת כל חברה וכל ארגון. הקונפליקט בין חופש הפרט ואחדות הקהילה הינו עתיק כימיה של החברה האנושית. לאורך ההיסטוריה חברות שונות התמודדו עם השאלה בצורות שונות וקבעו את מקומן על הציר הנמתח בין היחיד ובין הכלל. גם בתי אבות צריכים להתמודד עם השאלה ולבחור את המקום שבו הם ממקמים את עצמם על הציר הזה. נדמה שגם מי שצריך לבחור בית אבות סיעודי יעשה בחוכמה אם הוא יגדיר לעצמו היכן הוא ניצב על הציר הזה ובהתאם לכך יבחר לעצמו בית אבות סיעודי שנותן עדיפות לפרט או לכלל במסגרת האיזון שהוא יוצר בין הצדדים הללו כדי לקבוע יחס מסוים בין היחיד ובין הכלל.
או

אודות דוד בן גוריון

דוד בן גוריון

דוד בן גוריון

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר