מנהיג ומנהיגות | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


מנהיג ומנהיגות

פורסם בתאריך 09/03/2017 ע"י אברהם פכטר בקטגוריה אקטואליה | צפיות: 766 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר:

בני בגין בגלי צה"ל. לא הכרתי ערך של נאמנות למנהיג. זה חידוש, שטות ומגוחך.
בני בגין: שכח או לא רצה לזכור, או מתכחש או מתוסכל, מכך שלא יכול היה להגיע לדרגתו, הישגיו ואישיותו של אביו.
מנחם בגין ז"ל: היה דמות לא רק אידאולוגיית או תנועתית, היה בו ניצוץ של מנהיגות, כריזמה כובשת שלא מאמצים אותה, לא לומדים אותה אלא נולדים איתה והיא שסחפה אחריו אנשים שגם האמינו בו וגם היו נאמנים לו אישית ולא רק אידאולוגית.
ההיסטוריה מלאה בדמויות מפתח שהיה להם את הניצוץ המנהיגותי, צ'רצ'יל, הרצל, בן-גוריון, מנחם בגין, שהיה בהם קסם שהולך והשפיע על המונים.
בצבא ידוע על מנהיגות נאמנות והקרבה במיוחד ביחידות העילית, שזה אחד ממרכיבים החשובים להצלחה ונצחון בקרב חיילנו ובצבאות האחרים.
הגדרת מנהיגות על פי מילונים ומחקרים: מנהיג/מנהיגות – אדם העומד בראש ציבור/מפלגה ושולט באנשים (כושר מנהיגות).
מנהיגות לא פורמלית: (פורמלית, זה מעמד, דרגה, תפקיד), נובעת מהאמון שאנשים נותנים באדם והנכונות שלהם ללכת אחריו (הגדרה ממחקר אקדמי).
אנשים נוהרים ותומכים במנהיג שבאותו זמן נראה להם מהמתאים ביותר, הטוב ביותר להשגת המטרות הלאומיות וחלקים רבים אף נאמנים לו אישית.
"מנהיג הוא אדם המקבל עליו אחריות. הוא אומר: "הוכיתי" – לא "אנשי הוכו" ). (אנטואן דה סנט אכזופרי)
"צרפת נזקקת לי יותר מאשר אני נזקק לצרפת". (נפוליון בונפרטה)
מנהיג ומנהיגות
לפני מספר ימים התראיין בני בגין בגלי צה"ל והשמיע את התובנה הבאה שרבים קפצו, הפיצו ופרשנו. וכך אמר בני בגין: לא הכרתי ערך של נאמנות למנהיג זה חידוש, שטות ומגוחך. ובכן על פניו מדובר באמירה חזקה, חדשנית, מהפכנית לכאורה הנשמעת ישירות מנסיך הליכוד. למעשה ובפועל מדובר בהתבטאות לא נכונה, ריקה מתוכן, לא נכונה על פי כל הגדרה אקדמית או צבאית או פוליטית. בני בגין כנראה שכח או לא רוצה לזכור או מתכחש מתוך אכזבה או תסכול אישי את דמותו והישגיו של אביו מנחם בגין ז"ל שדמותו ומעשיו הם דוגמה קלאסית למנהיג מנהיגות שהיתה בנויה על אידאולוגיה על נאמנות למפלגה אך גם ולפעמים רק על נאמנות למנהיג. המהפך של 77 שהעלה את הליכוד לשלטון לא בא רק בשל אידאולוגיה או נמאסות משלטון מפא"י אלא במשקל רב בשל מנהיגותו והנאמנות של הציבור לאישיותו ודרכו של מנחם בגין. מנהיגות זה לא רק אידאולוגיה או נבחרות לעמוד בראש, מנהיגות זאת אישיות כריזמה יכולות כושר ביטוי אך בעיקר בעיקר ניצוץ של מנהיגות שלא לומדים לא מאמצים אלא נולדים אתו ורק מעטים זוכים בנכס חיוני זה. הדוגמאות לתופעה שקוראים לה מנהיגות סוחפת היא ישנה וההיסטוריה מלאה בדמויות מפתח מסוג זה בפוליטיקה בצבא ובחברה. דוגמיות לכך צ'רצ'יל, קנדי ז'בוטינסקי, בן- גוריון, בגין היו בהם ניצוץ של קסם, שמשך את ההמונים לרבות נאמנות לאותו מנהיג שהלך ביחד ומשולב בתמיכה בו. בני בגין הוא אדם משכיל, נקי כפיים ובר לבב אבל חסר את הניצוץ והכריזמה של אביו ואולי סובל מתסביך אב של חוסר יכולת להגיע לדרגתו והישגיו ועל כן נסלח לו על ההגדרה הלא נכונה והוא איננו אסמכתא רשמית להגדרת מנהיגות. מבט אחר על מנהיגות, נאמנות והקרבה ניתן לקחת מהצבא לדורותיו וההיסטוריה הצבאית הענפה. נאמנות למנהיג והקרבה מצויים בין הלוחמים ביחידות ובמיוחד ביחידות העילית שם המנהיגות ההקרבה והנאמנות הם עקרונות מקודשים ביותר שמביאים לתוצאות הטובות ביותר. בתחום זה הדוגמאות רבות: הן מצבאות זרים והן מצה"ל כמו הרציון ברק רפול שרון ועוד רבים וטובים. ולסיכום : אם הדברים שהשמיע בני בגין היו נאמרים על ידי אדם מן הישוב המשקל שלהם והאוטנטיות שלהם היו יותר אמינים מאשר מבנו של מנחם בגין. אז כל אלה שרצו לפרשן את דבריו לצטט ולהפיץ ממליץ לחשוב שנית שלא יתבזו בפומבי.
הערות לסיכום:
1. כאשר שרון עזב את הליכוד והקים את קדימה, הרבה מחברי הליכוד הלכו אחריו מתוך נאמנות אישית ואמונה במנהיגותו ולא בדיוק באידיאולוגיה החדשה.
2. כאשר שרון התמוטט, חלק גדול חזר חזרה לליכוד מאחר והמנהיג שהאמינו בו עזב.
3. בהיסטוריה הכללית ובמיוחד בצבאית – יש שפע של דוגמאות של נהירה ונטייה אחרי מנהיגים כריזמטיים, דוגמת אלכסנדר מוקדון שכבש חצי עולם (שהיה ידוע אז), לא בשל אידיאולוגיה אלא בכוח מנהיגותו ואישיותו.
4. מנהיגים כמו יוליוס קיסר, נפוליון, דגול - לא הנהיגו עם אידיאולוגיה אלא בכוח האישיות והכריזמה.

אודות אברהם פכטר

אברהם פכטר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר