אור וצל בקצה המנהרות ועל קנביס לא רפואי | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


אור וצל בקצה המנהרות ועל קנביס לא רפואי

פורסם בתאריך 02/01/2017 ע"י אברהם פכטר בקטגוריה אקטואליה | צפיות: 468 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פכטר, דוח מבקר המדינה, הרמטכ"ל גנץ, גלי צה"ל, מלחמת המנהרות, מבצע צוק איתן, קנביס רפואי בישראל

חלקי דוח מבקר המדינה – לא מחמיאים לממשלה.
התפקוד של הקבינט – לא ברמה גבוהה.
התפקוד של שרי הקבינט והממשלה – בציון נמוך.
במבצע "צוק איתן" – לא הוצגה למעשה תכנית עם מטרות סופיות – אלא מטרות תוך תנועה.
מלחמת השרים תוך ואחרי – בנוסח מלחמת הגנרלים לאחר מלחמת יום כיפור.
הרמטכ"ל גנץ – מצוטט כמעריך את חיסול המנהרות בשלושה ימים – וזה לקח פי 6 וגם אז לא מוטטו את כולן.
המזל הגדול – שצה"ל על מפקדיו וחייליו על אומץ ליבם, דבקותם במטרות שקיבלו נצחו במלחמה – מסקנה תנו לצה"ל לנצח.
קנביס רפואי לנזקקים הוא בפיקוח.
קנביס חופשי – מסוכן לציבור, לבריאות, לנוער.
שימוש עצמי בכמויות קטנות – לא דורש תיק פלילי.
גלי צה"ל – לטיול אחרי צבא.
מלחמת המנהרות בממשלה
מהפרטים החלקיים שמתפרסמים, עד כה על דו"ח מבקר המדינה בקשר למבצע צוק איתן עולה תמונה לא מחמיאה לגבי תפקוד הקבינט, שר הבטחון וראש הממשלה. הקטעים המדאיגים נעוצים בעובדה שלא היתה מטרה ברורה ומוגדרת למבצע כמו: מה מטרת המבצע כיבוש עזה כולה כמו שדרשו ליברמן, בנט, שטייניץ או הרתעה מכה לחמאס שילמדו לקח או הימנעות ממבצע בשלב זה. מה לגבי נושא המנהרות ידעו ולא התכוננו, זה חמור, לא ידעו מספיק גם זה חמור. נושא נוסף שעולה מחלקיקי הדו"ח המודלף פרט למלחמת השרים הפנימית על הקרדטים של הגילויים והכשל הכנתי הוא שהצבא בראשות הרמטכ"ל גנץ, לא התלהב מהמבצע, לא היה מוכן מספיק לנושא המנהרות ולמרות כל הכשלים חוסר מודיעין מספיק, בעיקר עת המנהרות ההתקפיות וכמותן (להזכיר הרמטכ"ל ואחריו שר הבטחון הבטיח לטפל ולחסל את איום המנהרות במספר ימים והתוצאה היתה רחוקה מהתחזית) עובדה שמוכיחה אף היא שהצבא לא ידע מספיק לא התכונן מספיק ולא הוכן כדבאי להפתעה מכיוון זה. מסקנה: מי שהיה צריך לספק מודיעין איכותי על איום המנהרות, ראש אמ"ן ביחד עם שר הבטחון יעלון לא היו במיטבם. מי שהיה צריך לקבוע את אסטרטגית המבצע הקבינט בראשות נתניהו לא עשה את מלאכתו כמצופה וכל ניסיון להתחמק מאחריות של כל הגורמים הקשורים בנושא לא יצלח. יחד עם זאת אסור לשכוח ואסור להמעיט בהישגים שהיו במבצע לאמור: הכו בחמאס בחמת זעם, פגעו קשות בתשתיות, פגעו קשות בכלכלה ויכולת ההתארגנות מחדש, בקשרים של חמאס עם תומכיהם במרחב הערבי והשקט שהם שומרים עליו די בקפדנות, לאחר המכות הקשות שחטפו במבצע כמו החבר שלהם נסראללה לאחר מלחמת לבנון השניה למרות הכשלים שהיו גם שם. וכל זה למה: כי צה"ל במלחמותיו הן בלבנון והן בעזה למרות האילוצים ולמרות מודיעין מנהרות לקוי נלחם בגבורה באומץ לב, תוך תיקון שגיאות בתנועה, גבר על חמאס ברוב האירועים והשיג את כל מה שביקשו ממנו לפני ותוך המבצע כולל שינוי מטרות תוך לחימה שלא כל צבא היה מסוגל לבצע. לכן הסיסמה תנו לצה"ל לנצח, היא סיסמת אמת ומבוצעת בהצלחה בכל מבצע.
קנביס בכיס – לכל דורש
מדיניות חדשה ביחס לשימוש בסמים קלים כמו קנביס וגם זאת בצורה מוגבלת, כפי שהכריז עליה השר ארדן. ובכן משך השנים הרבות בתחום הפלילי, ראיתי, שמעתי, ייצגתי, הרשעתי הרבה סוחרי סמים ביניהם סוחרי קנביס ולכן כדאי מאוד לא להתלהב מדי ובעיקר מוקדם מדי. להבדיל מקנאביס רפואי, שניתן בפיקוח ולאנשים שאכן זקוקים לו מבחינה רפואית, להרגשה, להקלה בכאבים, לשיפור איכות החיים והתפקוד היומי יתר סוגי הקנביס, שבאים ממקורות שונים, מבלנד שונה מתערובות שונות ומשונות כדי להגביר את החוזק, כדי למכר את הצרכנים הם הסכנה האמיתית הם האיום על הנוער ומשם על החברה. צריך להבין כמו לכל תרופה יש תופעות לוואי גם לקנביס יש תופעות שאין לחזותם מראש והן המסוכנות ביותר. כל אדם מגיב אחרת על העישון והשימוש וכבר היו רבים שהגיעו לבתי חולים או נשברו ולא יצאו בריאים לגמרי. הבעיה אינה בעישון בתוך הבית מדי פעם הבעיה היא בעישון במסיבות + אלכוהול + כדורים ונהיגה הביתה והסכנה לתאונות. בקיצור יש מקצועות רגישים שעישון ואיבוד שליטה אפילו חלקית יכולה להביא לאסון בצבא, משטרה, בהסעות ציבוריות, בהסעת ילדים ועוד לכן אני חושש שהפרשנות שיתנו לכך לא תהיה חיובית והמלצתי האישית אל תתלהבו, אל תתחכמו, אל תגידו לי זה לא יקרה או אני יכול תמיד להפסיק הקלישאות האלה התבדו בזמן ולחלק מהחכמים האלה זה לא נגמר בטוב. לכן עדיף להיות חכם ולהתרחק מהסכנה במקום לשחק באש או לעלות עשן.
גל"צ – לטיול אחרי צבא
גל"צ - לטיול אחרי צבא. באיחור של 20 שנה - ניתקו את גל"ץ מהיות תחנת שידור צבאית. העניין הוא -שכבר לפני שנים רבות, רבות מדובר בתחנת שידור אזרחית שמחופשת לצבאית ומאוישת על ידי אזרחים ויוצאי התחנה שנושא הצבא, על בעיותיו ונושאיו הספציפיים מהם והלאה ומעניינים אותם כשלג דאשתקד. פה ושם שובצו בתכניות התחנה גם נושאים צבאיים פרופר אבל זה היה בסיכום כטיפה בים. ואם נוסיף לכך גם שדרים שדעותיהם הפוליטיות רחוקות מנושאי הבטחון, מפעילות הצבא, והם מרשים לעצמם לתקוף בצורה גסה לפעמים את צמרת צה"ל והתנהלות הבטחונית לא מדובר בתחנה צבאית עם תכנים רלוונטיים. התחנה הפכה משך השנים לתחנת שידור אזרחית שמתחרה בתכנים ובריצה אחרי הרייטינג למתחרה לתחנות מסחריות אחרות ובכך איבדה את הלגיטימיות להיותה תחנה צבאית. שנים ניסו לנתק את התחנה מצה"ל וזה לא צלח. גם עכשיו מנסים כל מיני גורמים אינטרסנטיים מבפנים ומבחוץ לטרפד את המהלך-ונקווה שהפעם זה לא יצלח. הטענות השחוקות של פגיעה בחופש העיתונות או חופש הביטוי הן מגוחכות, לא רציניות ולא ענייניות. תנו לצה"ל את מה שלצה"ל ולא יותר מכך.

אודות אברהם פכטר

אברהם פכטר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר