חשיבות הייעוץ המשפטי בתהליך תמ"א 38 | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


חשיבות הייעוץ המשפטי בתהליך תמ"א 38

פורסם בתאריך 05/03/2016 ע"י אמיר ריטר בקטגוריה נדל"ן ובניה | צפיות: 868 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: תמ"א 38 עו"ד תל אביב

 תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, תמ"א 38, מאפשרת חיזוק מבנים שאינם עומדים בדרישות התקן לעמידות מבנים ברעידת אדמה. התוכנית מאפשרת לקבל היתרי בנייה לחיזוק מבנים וגם לתוספות בנייה, תוך קבלת הקלות מס ופטורים משמעותיים, כדי ליצור תמריץ לחיזוק. תוכנית תמ"א הוכנה ביוזמת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, על ידי צוות גדול של מתכננים ויועצים שבראשו עמד אדריכל יונה פיטלסון. התוכנית אושרה על ידי ממשלת ישראל, ב-14/4/05.
על מנת שבניין יעמוד בדרישות התקן לעמידות מבנים ברעידת אדמה יש להשקיע כסף רב. בדרך כלל, הדיירים המתגוררים בבניין אינם יכולים או מעוניינים לממן מכספם את חיזוק הבניין. כתוצאה מכך אושרה תוכנית תמ"א 38 לפיה יזם או קבלן יקח על עצמו ועל חשבונו את חיזוק הבניין כולל כל ההוצאות הנלוות, ובתמורה הוא יקבל זכויות בניה שניתן לנצלן על ידי בניית קומה נוספת על גג הבניין או באמצעות הרחבת הבניין.
תפקידי עורך דין תמ"א 38:
הסכם לביצוע עבודות חיזוק הבניין, שיפוצו ותוספות בנייה לפי תכנית המתאר הארצית, הינו הסכם מורכב, הדורש ידע ובקיאות מקצועית. מובן מאליו כי על בעלי הדירות לבחור עורך דין תמ"א 38 בעל ניסיון מוכח, ידע ובקיאות בתחום המקרקעין בכלל ובתחום תמ"א 38 בפרט.
בעיקרון, עסקת תמ"א 38 היא אחת העסקאות המורכבות בתחום הנדל"ן. לכאורה, ניתן לחשוב כי מאחר ומדובר בתוספת בניה בהיקף מצומצם, למשל ביחס לבניית בניין חדש, הרי שגם ההסכם יהיה פשוט. אלא שבמקרה הנדון, מורכבות ההסכם עומדת ביחס הפוך להיקפו.
עורך דין תמ"א 38 הסכמים
ההתקשרות בהסכם סבוכה עקב מספר סיבות: ראשית, יש ריבוי מתקשרים מצד בעל הקרקע, כלומר ריבוי דיירים. שנית, ישנם קשיים משפטיים הכרוכים ברישום הגג כיחידה נפרדת. שלישית, ישנם קשיים רבים בקבלת מימון בנקאי או ליווי פיננסי אחר, וכן קשיים בתחומים רבים נוספים כגון ביטוח הדירות הקיימות בזמן הבניה ועוד. רביעית, ישנם קשיים בביצוע עבודות הבניה, בזמן שהבניין מאוכלס ובעלי הדירות ממשיכים להתגורר בו. כל אלה מחייבים ליווי עורך דין תמ"א 38 בעל מומחיות מיוחדת, בקיאות וניסיון בתחום, שבלעדיהם יקשה על בעלי הדירות להגיע להסכם המיוחל.
חשוב להדגיש כי תנאי מוקדם להתקשרות הדיירים עם יזם, הוא הסכמה רחבה בין הדיירים לבין עצמם. מטבע הדברים הוא שבמקרים רבים, ייתכנו עמדות נוגדות ופערים ברצונותיהם של בעלי הדירות השונים. לפיכך, חשוב שעו"ד המייצג את הדיירים בעסקה יהיה מיומן גם ביישוב מחלוקות, יצירתי וגמיש.
במסגרת ההסכמים בין היזם ו/או הקבלן לבין בעלי הדירות, מקובל כי היזם נושא בשכר טירחתו של עו"ד תמ"א 38 המייצג את בעלי הדירות.

אודותינו:

משרדנו עוסק בתחומי המשפט האזרחי, עם דגש מיוחד על תחום הנדל"ן והמקרקעין בכלל ותחום ההתחדשות העירונית בפרט. עורכי הדין במשרד מינצר כרמון, נסים הינם בעלי מומחיות וניסיון בייצוג דיירים ויזמים בעסקאות מכח תמ"א 38. משרדנו מלווה עסקאות תמ"א מראשיתן ועד סופן, החל מהפגישות הראשונות בין הצדדים, דרך תהליך המשא ומתן, השגת ההסכם, טיפול בבקשות הפטורים והמיסויים ועד לשלב מכירת הדירות החדשות שניבנו בבניין.

 

אודות אמיר ריטר

אמיר ריטר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר