שיטת CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


שיטת CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי

פורסם בתאריך 04/26/2016 ע"י אלעד רימו בקטגוריה בריאות הנפש | צפיות: 635 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: טיפול CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, דיכאון, חרדה

לא מעט אנשים חווים קשיים ומצוקות החוזרים על עצמם באספקטים השונים של חייהם, ומונעים מהם להתקדם ולהתפתח במישורים הפיזיים והרגשיים. הסיבה לכך לרוב נעוצה בהשתרשות של דפוסים התנהגותיים ומחשבתיים שונים המשפיעים על רמת הצלחתו של האדם ועל היכולת שלו להביא את הפוטנציאל הגלום בו לכדי מימוש. טיפול CBT מהווה כלי יעיל ועוצמתי המסייע לשינוי דפוסים אלה וקידום האדם למטרות ולשאיפות שלו בחיים. המאמר הבא נותן סקירה של מהות הטיפול, מידת היעילות שלו ולאילו בעיות הוא מתאים.

טיפול CBT - מהו ומה המטרה שלו?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי או בשמו הלועזי - טיפול CBT נועד לסייע למטופל להפחית מצוקה רגשית במהירות וביעילות על מנת לאפשר לו תפקוד תקין ובריא במישורים בהם הוא חווה קושי. הטיפול מתמקד בהפחתה של דפוסים המעוררים את הבעיה ומשמרים אותה, כגון: החלטות, מחשבות, התנהגות ואמונות. תכנית הטיפול נבנית בהתאם לצרכיו היחודיים של המטופל, כאשר הוא מהווה חלק חשוב ופעיל בכל המפגשים. במהלך המפגשים תיעשה בחינה משותפת של מצבים שונים בעבר, הווה ובזמן עתיד, אשר מעוררים מצוקה בקרב המטופל. הבנה של מה שמעקב אותנו ומשמר את הבעיה יסייע להתגבר עליה ביעילות ומהירות רבים יותר. בסיום כל מפגש נעשה סיכום רציונאלי של הדברים שעלו בטיפול. הטיפול יאתגר את תפיסת עולמו של המטופל בנוגע לעצמו והעולם הסובב אותו במטרה להביא לשינוי בחשיבה ובהתנהגות.

מטרת הטיפול היא לאפשר למטופל להתקדם בחיים ולהגשים את עצמו ואת השאיפות שלו. כדי להקל עליו את התהליך הוא יקבל כלים במהלך הטיפול אשר יעזרו לו בהתגברות על הקשיים והמכשולים.

מהי יעילות הטיפול?

הטיפול זכה לתמיכה מחקרית רחבה מסביב לעולם והוכח כיעיל להפחתת דפוסים מחשבתיים והתנהגותיים אשר מעקבים את האדם מלממש את עצמו ולהיות מאושר. הטיפול מבוסס באופן נרחב מאוד על שיתוף הפעולה והכימיה בין המטפל למטופל. לאלמנטים אלה יש השפעה עצומה להיענות הטיפול וכתוצאה מכך גם על הצלחתו. מסיבה זו חשוב לפנות למטפל שאתו מרגישים הכי בנוח ואשר מתחברים לאופן הטיפול שלו. אחריות אישית ומוטיבציה להצליח הם רכיבים חשובים בכל טיפול וטיפול CBT אינו שונה מכך.

לטיפול באילו מצבים השיטה מתאימה?

הטיפול מתייחס לקשת רחבה של מצבים הגורמים לאדם לתחושה של קושי ומצוקה, אשר חוזרים על עצמם במצבים מסוימים לאורך חייו או במשך תקופה ממושכת. בין הפונים ניתן למצוא בעיות חרדה כגון: חרדה חברתית, פוביה, חרדה מכוללת, פאניקה ועוד. הטיפול יעיל מאוד גם למצבי דיכאון שונים, כדוגמת: דיכאון אחרי לידה, דיכאון גיל המעבר, ועוד. להתאמת שיטת ואופן הטיפול הנכונים ביותר מומלץ לפנות לאיש מקצוע מתאים לקבלת אבחון מדויק והפניה.

 

אודות אלעד רימו

מרכר רימון הינו מרכז טיפולי מתקדם המתמחה במגוון רחב של טיפולים פסיכולוגיים בקרב ילדים, נוער ומבוגרים. הקליניקות שלנו פזורות בכל רחבי הארץ. אנחנו עובדים עם המטפלים המובילים בתחום, בעלי ניסיון וותק רבים ויחסי אנוש מצויינים. הטיפולים שלנו כוללים: טיפול בחרדה, טיפול פסיכולוגי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול רגשי, טיפול רגשי בילדים, ייעוץ זוגי, אבחון פסיכולוגי ועוד...

אלעד רימו

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר