יועץ משפטי לממשלה – עוד זה עוזב וזה בא | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


יועץ משפטי לממשלה – עוד זה עוזב וזה בא

פורסם בתאריך 02/03/2016 ע"י אברהם פכטר בקטגוריה אקטואליה | צפיות: 484 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פכטר, היועץ המשפטי לממשלה, הפרקליט הצבאי לשעבר מנדלבליט, היועץ המשפטי היוצא ויינשטיין, תיק זדורוב, פיצול התפקיד של היועץ

הפרקליט הצבאי לשעבר, מזכיר הממשלה היוצא, הוא היועץ המשפטי החדש של הממשלה, עו"ד מנדלבליט.
המינוי של מנדלבליט לתפקיד לא עבר בשקט, למרות וועדת האיתור שצריכה להמליץ לממשלה על שלושה מועמדים – ואכן היו שלושה ראויים, הועדה כשלה בתפקידה והמליצה על מועמד אחד, לפי הפרסומים ראש הממשלה ושרת המשפטים תמכו במנדלבליט
בהקשר זה – הועדה לא מילאה את תפקידה הציבורי, אליה נבחרה והיתה חייבת להציע שלושה מועמדים.
על תפקידו והתנהלותו של ויינשטיין, במשך 6 שנות כהונתו, נמתחה ביקורת, לפעמים אפילו מוגזמת, אך לסיכום ניתן לומר שהקדנציה שלו היתה בינונית למדי.
האם מנדלבליט יצליח יותר – אני בספק, שהרי בתור פרקליט צבאי ראשי, לא היה בולט במיוחד, אבל העתיד ידבר בעד עצמו – ואולי נתבדה.
"צדק צדק תרדוף למען תחיה וירשת את הארץ. (דברים טז, 20)
"הדרך הבטוחה ביותר להשאר עני – היא להיות אדם ישר". (נפוליון בונפרטה)
היועץ המשפטי כתובע וכסנגור
אחת הטענות שהטיחו בויינשטיין תוך ובסיום תפקידו, היתה הטענה שהוא יותר מדי סנגוריאלי.
לפי הערכתי, אחת התכונות הטובות שלו במסגרת תפקידו הקשה והמסובך, הוא היכולת להשאר גם קצת סנגור, ולראות את הסוגיות שבדיון את האשמות ואת התיק שמתבשל, גם מהצד השני של המטבע, מזווית הראיה של הסנגור.
מאחר ובית המשפט הוא סנגורם של הקטינים, ושל העניים, אין כל פסול בכך שהיועץ המשפטי לממשלה הוא גם קטגורם וגם סנגורם של כל הנחקרים, החשודים והנאשמים של התביעה הכללית.
יחד עם מלחמתו של ויינשטיין, בשחיתות ציבורית ומוסדית, בה היו לו הישגים לא מבוטלים כמו: ראש עיריית בת-ים (לחיאני), הרב יאשיהו פינטו, ראש עיריית ר"ג (צבי בר), ראש עיריית רמת-השרון (רוכברג), נצרת עילית (שמעון גפסו), השר פואד בן אליעזר, הרב הראשי מצגר, ניצב ארביב, השופט יצחק כהן מנצרת (הרשימה לא סגורה).
כך היו לו גם לא מעט תקלות, נפילות או אם תרצו מעידות, שלקו בשיקול דעת ציבורי ועוררו לא מעט ויכוחים משפטיים וציבוריים, כמו סגירת תיק הר-פז אחרי 5 וחצי שנים, זמן ארוך מדי לתיק מסוג זה בליווי תוצאה לא מרשימה ביותר.
הפשלה בתיק הרצח של זדורוב
בתיק זדורוב, ההתנהלות של התביעה בתיק, של הפרקליטות ובסוף גם היועץ ויינשטין, היתה לא רק כשלון, אלא פגיעה ב"כללי הצדק הטבעי", מהלך שאסור שיזוהה עם הפרקליטות ובוודאי שלא נכון שהיועץ המשפטי שעומד בראש הפירמידה המשפטית, יתן לזה יד וינסה לטהר את המהלך הלא נקי, הלא נכון והלא צודק.
המכתב של היועץ, התומך בעמדת פרקליט המדינה בעניין התצהיר ששונה של ראש המכון הפתולוגי והמלחמה הלא מוצדקת כנגד ד"ר פורמן וד"ר קוגל, מהמכון שקבעה דעה מקצועית שסכין הרצח של הילדה תאיר ראדה ז"ל לא היתה סכין יפנית, אלא סכין משוננת (כמו סכין קומנדו) והניסיונות לתקוף אותה, לפגוע בה מקצועית בניסיון, במוניטין שלה ע"י הפרקליטות, זה מהלך בלתי ראוי ובלתי צודק בעליל.
היועץ מטעם ראש הממשלה
אחת הטענות כנגד וינשטיין היתה ועודנה שהוא היה הסנגור של נתניהו יותר מאשר יועץ משפטי בלתי תלוי, כפי שמחייב התפקיד.
טענה זו שאינה חדשה בנושא תפקידם של היועצים הקודמים בתפקיד, היא הנותנת שהטענה בדבר פיצול התפקיד במקומה.
פיצול התפקיד של היועץ
ועדת שמגר שדנה בנושא מינויו של היועץ המשפטי לממשלה, המליצה בזמנו לא לפצל את התפקיד, מחשש של פגיעה בסמכותו וכוחו המשפטי.
כיום גוברת הדעה שיש מקום לפיצול, ודיון מחודש בנושא וגם מצד שרת המשפטים אילת שקד וגם מרמזים של הנשיא ריבלין, שהוא עו"ד במקצועו, כולל מספר לא קטן של משפטנים בכירים.
אני אישית כבר בעבר כתבתי ונימקתי את עמדתי שיש מקום לפיצול התפקיד.
היועץ המשפטי לממשלה, לפי השם הוא היועץ של הממשלה, השרים ומוסדות השלטון. היותו ממונה על התביעה הכללית, יוצרת מדי פעם, התנגשות אינטרסים ומונעת ממנו את היכולת להיות אובייקטיבי, עצמאי ואמיץ דיו, להחליט כנגד ראש הממשלה ושריו, איתם משתף בדיונים וגם מייעץ להם.
הממונה על התביעה
כאשר הממונה על התביעה הכללית, יקבל את סמכויות היועץ בנושא זה, הוא ייהפך לעצמאי, ניטרלי, לא כפוף ולא מקורב לראש הממשלה, ולא קשור להחלפת השלטון עם הבחירות או הצבעות אימון.
הממונה על התביעה יהיה כפוף לחוק בלבד.
האם היועץ החדש מנדלבליט יחרוג מן הנורמה
יהיה עצמאי, אובייקטיבי, לא מתחשב בעבר, לא חייב לנתניהו או אילת שקד, שתמכו ודחפו למינויו, העתיד יוכיח.
האם הקרבה לנתניהו כמזכיר הממשלה תשאיר את אותותיה וסממניה – נראה.
האם מנדלבליט יותקף בקרוב בשל החלטות שנויות במחלוקת, ויזכירו לו שהוא לא השתחרר עדיין מהתלות בנתניהו, זה ברור ובטוח, האם זה יהיה נכון, זה סיפור שונה.
מה שבטוח שהיועץ החדש עוד יאכל מרורים עד שיוכיח את עצמאותו, אמונתו בשלטון החוק והאומץ האישי שנחוץ לתפקיד.

אודות אברהם פכטר

אברהם פכטר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר