לסרב לחיפוש של שוטר והתנגדות למעצר | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


לסרב לחיפוש של שוטר והתנגדות למעצר

פורסם בתאריך 01/16/2016 ע"י רויטל בן-שבת כץ בקטגוריה חוק ומשפט | צפיות: 627 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: עורך דין פלילי, רויטל בן-שבת כץ, עוד פלילי תל אביב, התנגדות למעצר, תקיפת שוטר, חיפוש משטרה, עורכת דין רויטל, חקירה במשטרה

האם מותר לי לסרב לחיפוש של שוטר?
האם מותר לי להתנגד למעצר?
מהי הפרעה לשוטר במילוי תפקידו? האם מותר לצלם שוטר שמבצע פעולה לא ראויה בעיניי?

שאלות אלה הינן חשובות כי מרבית האזרחים לא מודעים לזכויותיהם בעת מפגש עם שוטרים ורשויות החוק.
חשוב לציין כי מטרתה של משטרת ישראל היא לשמור על חוקי מדינת ישראל, לשמור על שלום, סדר וביטחון הציבור ולצורך תפקידיה אלו הוקנו לה בחוק סמכויות רבות (לביצוע חיפושים, תשאולים, מעצרים וכו') שאין לאזרח רגיל. מרבית האזרחים, דווקא אלו שומרי החוק, לא מודעים לזכויות או לחובות כאשר נפגשים עם שוטר שמבקש לבצע פעולה כלשהי בנוגע אליהם.
לשוטרים יש זכות לבצע חיפוש בדירה, ברכב ואף על גופו של אדם, בהתאם לחוק שמסמיך אותם לעשות כן. עם זאת, עליהם להיות מצויידים בצו חיפוש מבית המשפט. יחד עם זאת, גם אם אין לשוטרים צו חיפוש הם יכולים לבצע חיפוש אם יש להם "חשד סביר" שאותו אזרח ביצע עבירה. החשד יכול להיות למשל התנהגות מחשידה של אותו אזרח. אך אם אין צו חיפוש ולא מתגבש קיומו של חשד סביר לביצוע עבירה- האזרח רשאי להתנגד לחיפוש! כמו כן, על השוטרים להסביר לאותו אזרח כי הוא רשאי לסרב לחפוש וכי הסירוב לא יפעל לחובתו. אם השוטרים ויתרו על ההסבר הנ"ל כולו- הרי שמדובר בחיפוש לא חוקי. עורך דין פלילי יבקש לפסול את הראיה שהושגה מכוח החיפוש הלא חוקי ובכך ינסה להביא לסגירת התיק במשטרה כנגד אותו אדם. (ראה הלכת בן חיים, הלכת יששכרוב וכו') .
אם הוחלט לעצור אותך כי בחשד לביצוע עבירה, אינך רשאי להתנגד למעצר כי לפי החוק מותר לשוטרים לבצע מעצר כדי למנוע שיבוש חקירה (עילת מעצר של שיבוש הליכי חקירה ומשפט), למנוע בריחה מחקירה (עילת מעצר- הימלטות מאימת הדין), למנוע ביצוע עבירות נוספות (עילת מעצר- מסוכנות). ניתן לעצור אותך תחילה עד 24 שעות (למעט מקרים יוצאי דופן) ולאחר מכן רק שופט יוכל להאריך את המעצר או לשחרר את החשוד. חשוב לציין כי גם אם אדם סבור שהחשד נגדו לא מוצדק וכי לא ביצע עבירה, עדיין התנגדות למעצר יכולה לסבך אותו לשווא (למרות שהוא רשאי להתנגד ע"י הפעלת כוח סביר- אך הדבר אינו מומלץ). התנגדות למעצר יכולה להוביל לאישום נוסף וחבל.
הפרעה לשוטר במילוי תפקידו יכולה להיות קשת רחבה של מקרים אותם מבצע האזרח ויש בהם כדי להפריע לעבודת המשטרה ולסכל אותה. עם זאת, חשוב לדעת שלאזרח יש גם זכויות במפגש שלו עם השוטר. למשל לאזרח קיימת זכות לדרוש את הפרטים של השוטר ולבקש ממנו להציג את תעודת השוטר שלו. אפשר גם לצלם ולהקליט את הפעולות שהשוטר מבצע (בלי להפריע לעבודתו). בנוסף, אם השוטר ביצע עבירה כלפיכם או התנהג בצורה לא ראויה תוכלו להגיש תלונה במח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) ולהגיש כל צילום ותיעוד שקיים בידכם לצורך הוכחת העבירה כלפיכם.
בכל מקרה כדאי ליצור קשר עם עורך דין פלילי כדי שיילחם על הזכויות המגיעות לכם.

אודות רויטל בן-שבת כץ

רויטל בן-שבת כץ

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה