על חינה נאמרו לא מעט דברים... | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


על חינה נאמרו לא מעט דברים...

פורסם בתאריך 01/13/2016 ע"י יוני יש בקטגוריה כללי | צפיות: 594 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: אירועים משפחתיים

אך בפועל כל מה שנאמר בהקשר לחינה הינו אחד, להעביר את החסות של הכלה לידי הבעל ולהרעיף עליה מכל טוב. תפקיד הכלה הוא החשוב ביותר בחיי הנישואין על פי חוקי היהדות ולכן טקס החינה הינו למעשה טקס עבורה ועבור כול האורחים על מנת שידעו כי כעת היא אשת איש ואסורה לכולם. מקורות הטקס מן עדות המזרח, כאשר כל עדה סיגלה לעצמה חוקים, מנהגים תלבושות ומאכלים שונים. טקס החינה למעשה מלקט ומרכז את כל האלמנטים שמייצגים את המסורת עתיקת היומין לנקודת זמן אחת שתעבור הלאה מדור לדור. מבין המנהגים השונים ישנו מנהג אחד משותף והוא מריחת חינה. למעשה יש מאחורי טקס זה הרבה מן המסורת.

הסיבות למריחת עיסת החינה

עיסת החינה למעשה היא גולת הכותרת בטקס, אולם יש לה משמעויות מן המסורת העתיקה, חלק מן העדות מקשטים ומציירים על כפות הידיים והרגליים של הכלה, חלק על הפנים של הכלה וחלק רק על כפות הידיים, מן המקורות של המסורת בעבר היו מחתנים על ידי שידוך, הגבירים, מלכים ורמי דרג ומעלה היו כורתים בריתות שלום עם שכניהם או הפסקות אש ועל מנת להראות כי כוונתם אמיתית היו מוסרים את ביתם לאישה, כיום המנהג אמנם אינו כפי שהיה פעם אך עדיים בעולם החרדי נישואין הם מיתוך שידוך, ואם ניקח את מקר יעקב ורחל נוכל ללמוד כי יעקב אהב את רחל ורצה לשאת אותה לאישה אולם לאחר 7 שנות עבודה קיבל מישהי אחרת לגמרי, את לאה אחותה הבכורה. על מנת למנוע מצב כזה של חוסר ידיעה הונהגו ציורי הגוף, אלו נשארים לזמן רב ומהווים מעין חתימה או אישור שזו אכן הכלה המיועדת ולא אחרת. מעבר ל"סימון" של הכלה על מנת לא לאבד אותה יש משמעויות נוספות באותה עיסה צבעונית שקשורות לאנרגיות, ברכות ואיחולי הצלחה.

מה זו עיסת החינה?

רבים תוהים ושואלים מהי בעצם אותה עיסה ולמה דווקא בה משתמשים? ובכן המנהג של עיטורי הגוף כאמור הינו מימים ימימה ושימש לצורכי עיטור וקישוט הגוף או השיער, החומר הקיים כיום הוא אותו אחד בדיור ומקורו בצמח שנקרא " כופר לבן" את קצוות העלים קוצצים, מייבשים וטוחנים לאבקה. את האבקה מערבבים עם מים ומקבלים עיסה דמוית בוץ. את העיסה מורחים על כפות הידיים בחלק הפנימי שלהן בצורת מטבע, המריחה וצורתה מטרתן לסמל שפע, פריון, ברכה והצלחה. גם הכנת החינה אינה דבר שמקלים בו ראש, על ההכנה אחראית אם הכלה שיחד עם קרובות משפחה וחברות טובות מכינות את העיסה, לעושקים במלאכה יש מגבלות כגון אסור שתהיה גרושה, אלמנה או עקרה, כל אחת מהן עלולה חלילה בקנאתה להעכיר את האווירה וליצור עין הרע לכלה. יש שימושים נוספים לעיסה מעבר לחגיגת החינה והם לצורכי צביעת השיער, החומר הינו טבעי ומחזק את שורש השערה, למרות שכיום יש חילוקי דעות בעניין.


באדיבות האתר אירועים מתחילים כאן

אודות יוני יש

יוני יש

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר