חייב מוגבל באמצעים | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


חייב מוגבל באמצעים

פורסם בתאריך 09/11/2015 ע"י משה סויסה בקטגוריה חוק ומשפט | צפיות: 872 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר:

בקשה לצו תשלומים

 

חייב שרואה כי שאין ביכולתו לשלם חובותיו או אפילו את התשלום שנקבע לו בפתיחת תיק ההוצל"פ נגדו זכאי לפנות לראש ההוצאה לפועל בתוך 20 ימים מיום קבלת ההודעה על פתיחת התיק נגדו ולבקש/ לשלם בהתאם ליכולתו – בקשה לצו תשלומים.

יתרה מכך, במידה ונפתחו נגדו מספר תיקים בהוצאה לפועל,

לפי חוק ההוצאה לפועל החדש רשאי

חייב מוגבל באמצעים לבקש לאחד את כלל התיקים שלו ולבקש צו תשלומים אחד עבור כל התיקים – בקשת איחוד תיקים וצו תשלומים.

מומלץ להתייעץ עם משרד עורך דין פשיטת רגל

הבקשה מובנית בטפסים יעודים ובה תצהיר ותיעוד על מצבו הכלכלי ( הכנסות אל מול הוצאות ), הנתמכת במסמכים בדבר מצבו הכלכלי ובדבר יכולתו לשלם את החוב הפסוק. כמו כן הבקשה תכלול מידע בדבר הכנסותיו, רכושו ונכסיו של החייב, של בן/בת זוגו/ה וילדיו המתגוררים עימו.

בנוסף יאלץ החייב להסכים על מסירת מידע אודותיו ולחתום על כתב ויתור סודיות על מנת שראש ההוצאה לפועל יוכל לבדוק ולאמת את הצהרותיו וטענותיו של החייב בדבר מצבו הכלכלי.

יצוין כי הבקשה תועבר גם לעיון הנושים של החייב על מנת שיוכלו לומר את דברם בעניין.

עד למתן החלטה בבקשה מחובתו של החייב לשלם את התשלומים שנקבעו על ידי ההוצאה לפועל וחשוב לדעת שאי תשלום יכול לגרום לפסילת הבקשה.

ראש ההוצל"פ יכול להיעתר לבקשת החייב ולתת צו תשלומים ( בין במסגרת תיק נפרד לצו תשלומים ובין באיחוד תיקים ), וזאת לאחר שבדק את יכולתו הכלכלית של החייב כעולה מבקשתו . כמו כן הוא רשאי לזמן את החייב לחקירה הנקראת חקירת יכולת על מנת לברר לעומק את מצבו של החייב. לחקירה זו הנושים יכולים להגיע ולומר את דברם ואף לבקש לחקור את החייב. כמובן שראש ההוצל"פ יכול גם לדחות את הבקשה.

כל עוד החייב יעמוד הצו התשלומים שנקבע לו לא ינקטו נגדו סנקציות

אחד הטעויות הנפוצות של חייבים שנגדם ניתן צו תשלומים לבקשתם הוא אי תשלום התשלום שנקבע להם. לעיתים חייבים שנקבע לבקשתם צו תשלומים מפספסים או דוחים את מועד התשלום בשל סיבות כאלה ואחרות. חשוב לדעת כי אי תשלום במועד שנקבע יגרור ביטול צו התשלומים וחזרתו של החייב לנקיטת הסנקציות נגדו וראש ההוצל"פ לרוב לא יהיה סלחן בהגשת בקשה נוספת מצדו של החייב.

לכן מומלץ חייב, שניתן לגביו צו תשלומים, ואין ביכולתו לפרוע את החוב בתשלומים שנקבעו יפנה לראש ההוצל"פ בכתב בהקדם האפשרי בנסיבות העניין וזה יתייחס לבקשה - להיעתר לה או לבקש את תגובת הנושה או לקבוע שוב לדיון חקירת יכולת.

טעות נוספת הנפוצה בין חייבים הוא שצו התשלומים אינו פתרון לחוב ועל החייב לבחון חלופות לסילוק החוב בין אם בהגעה להסדר עם הנושים ובין אם אין ברירה בנקיטת הליכי פשיטת רגל למחיקת כלל החובות נגדו.

כיום בעקבות הרפורמה בהליכי פשיטת רגל וכן הנחיות שניתנו לרשמים בהוצאה לפועל, במידה ורשם הוצל"פ נוכח כי אין לחייב יכולת לשלם את כלל חובותיו בתקופה סבירה הוא ינחה אותו לפנות להליכי פשיטת רגל כאמור.

 

אודות משה סויסה

משה סויסה

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר