סיכום שנת 2014 | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


סיכום שנת 2014

פורסם בתאריך
Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'America/New_York' for 'EDT/-4.0/DST' instead in /home/publihse/public_html/article.php on line 204
12/30/2014 ע"י אברהם פכטר בקטגוריה אקטואליה | צפיות: 746 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פכטר, בנימין נתניהו, יאיר לפיד, בנט, ממשלת ישראל, אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו, מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ, עמיר פרץ, ציפי לבני, בטחון ישראל, דמוקרטיה מתגוננת

היתה שנה קשה מחד ורבת פעילות ואירועים מאידך. המושג שנה קשה – שנה מכרעת, שנה של הישגים ואירועים ביטחוניים, חברתיים ופוליטיים, מלווה את המדינה מאז מלחמת השחרור.
המנטרה החוזרת על עצמה – שנת הכרעה, מושמעת בתדירות, מעצבנת כל שנה ובכל אירוע פוליטי, כשרוצים להצביע על כישלון של הממשלה ועל הניסים והנפלאות שהאופוזיציה תביא בכנפיה.
הממשלה הקואליציונית כשלה, התפרקה ומכניסה את ישראל, לסחרחורת של בחירות, שאמנם הופכת להיות "ההצגה הטובה ביותר בעיר", אבל הכרטיסים שנשלם יעלו ביוקר רב.
הציון הכללי לסיום השנה, כמעט טוב עם פוטנציאל לשיפור.
"הצבע למען מי שמבטיח פחות ביותר הוא יאכזב פחות מאחרים". (ברנרד ברוך)
"הדרך הטובה ביותר לקיים הבטחה, היא לא להבטיח". (נפוליון בונפרטה)
התחום הפוליטי
הקואליציה, בהרכבה הפתלתל, לא הבטיחה יציבות, לא הבטיחה ביטחון פוליטי, אבל קיימה את התחזיות של התפרקות מהאופוריה של "אחים", של תיאום ושל ניסיון כל הסוסים הפוליטיים למשוך את עגלת המדינה במעלה ההר, בתיאום וברצון להגיע יחד לפסגה.
לפיד את בנט – "האחים לנשק" – הפכו ליריבים מרים. הגב' ציפי לבני הפכה למתוסכלת, ממורמרת, מחוסר היכולת שלה, להזיז את אבו-מאזן ולו סנטימטר אחד מעמדותיו הקיצוניות שלא יובילו לשום הסדר בזמן הנראה לעין.
בנט והכיפות – לא רצו להתרחק מהימין, לרבות חלקי הימין הקיצוני, והצהירו בכל הזדמנות על תכניות ואופקים מדיניים, בלתי מציאותיים, בלתי ניתנים להשגה וחוסר גמישות פוליטית מובהקת.
איווט והבית היהודי – קיבלה רגליים קרות משותפות עם ביבי וניסו בכל דרך פוליטית לתפוס טרמפ למרכז הבמה.
הסטייה למרכז נראתה קצת מגוחכת, לאור עמדותיהם הקודמות, אבל בפוליטיקה כבר למדנו שכמעט הכל אפשרי.
השחיתות והחקירות – שמובילות לפתחה של מפלגת "ישראל ביתנו", למרות כל התחזיות והניסיונות של ליברמן, להוציא את תפוחי האדמה הלוהטים מהמדורה, יביאו למכה קשה למפלגה, ככל שהחקירות יתמשכו וחברי "ישראל ביתנו" ילכו יותר ויותר למעצרי בית.
מפלגת העבודה
שלי יחימוביץ הפסידה את ההנהגה לבוז'י הרצוג, שמנסה בכוחו הדל להפוך בעזרת שינוי תדמית, מפודל, נחמד, לזאב בעור של פוליטיקאי קשוח. הדבר מתאים מאד לסטנדאפיסטים ותכניות בידור, המראים שוב ושוב את ההופעה הגרנדיוזית של בוז'י מעל הפודיום, צועק "מהפך", "מהפך", "מהפך", והקהל מריע ומזיע מרוב התלהבות.
החזית הציונית
ציפי את בוז'י, זאת החזית הציונית, ציפי והמזגזגים, פרץ את מצנע, את שטרית רצו אצו לזרועות העבודה ופתאום, מצנע פרש, אחריו שטרית ולפניהם שני אלופים מצה"ל ואחד מהמשטרה, שכנראה התאכזבו, הן מהחיבור והן מהחיסור שבמשוואה המשונה הזאת.
לדוגמא עמיר פרץ – שהוא זגזגן מקצועי, היה יו"ר מפלגת העבודה, הפסיד בבחירות, הודח מתפקידו ואז נס וברח לזרועות הגב' לבני, תוך "תנועה" מרכז ימין ופתאום – יוטרן וחזרה לעבודה, תוך שריון למקום 8, שזה כשלעצמו די מביך ודי פוגע, אבל לא לפוליטיקאי נוסח עמיר פרץ. אותו מהלך עשה גם עמרם מצנע, אבל הוא לפחות בסוף התעשת, פרש והציל במעט את כבודו האבוד.
הגב' לבני כאישיות היא פעלתנית, דעתנית ישרה והגונה, אך כפוליטיקאית מבית של תנועת החרות הקלאסית ואצ"ל, התנודות הפוליטיות שלה, תמוהות, בלתי מובנות ולא רציונליות.
העובדה שהצליחה עם שני ח"כים בפועל – להפנט את בוז'י ולקבל רוטציה, מדברים לזכותה.
העובדה שבוז'י – הסכים לרוטציה עם לבני, מצביעים לא לוויתור על אגו למען המטרה, אלא וויתור על מנהיגות, על חוסר בטחון, על רפיסות אישיותית ופוליטית.
הליכוד עם ביבי
למרות היותו של ביבי קומבינטור ומנטור פוליטי, עתיר ניסיון וכישורים, הוא לא הצליח להחזיק בקואליציה, למרות ניסיונותיו ולמרות ניסיונו הרב, ובלית ברירה, נאלץ לשבור את הכלים ולהכריז על בחירות וניסיון נוסף להגיע לשלטון.
הגרעין הקשה הימני קיצוני – במפלגתו אמנם עשה גלים, רעש ויחצנות בתקשורת, אבל בפועל לא השיג הישגים גדולים וביבי שלט במפלגה ביד רמה, למרות כמה תחזיות לא מחמיאות. פרשת בחירת ריבלין כנשיא ופרישת גדעון סער מנאמניו, לא הוסיפה לו הערכה ובכל זאת...
ביטחון
מבצע "צוק איתן" גולת הכותרת של שנת הביטחון ב-2014, אמנם השיגה מטרה אחת והיא מכה קשה לחמאס, אבל בעיקר בתשתיות, כולל המנהרות ובפגיעה קשה באוכלוסיה תומכת חמאס מרצון או מאונס.
לא היתה פגיעה אנושה כנדרש וכמצופה – בליבה של הנהגת חמאס, ראשי חמאס, שמקומם במנהרות ומתחת לאדמה, היתה ידועה ברובה היא לא נפגעה, והתוצאות של אי סיום העבודה מופיעות עכשיו, כאשר הן שוב עושים שרירים וטפטופי טילים.
יחד עם זאת חייבים לציין, למען ההגינות, המשך הלחימה וכניסה לעומק השטח מעל ומתחת, היו כרוכים בקרבנות, בזמן, בנפגעים ובביקורת מבפנים ומבחוץ.
לכן – הביקורת חייבת להיות הוגנת ושקולה וחייבים לראות את כל ההשלכות לשני הכיוונים.
תוצאות הדמוקרטיה והשלכותיה
ישראל מתגאה ובצדק, כמדינה דמוקרטית בודדה ובולטת במזרח התיכון. לדמוקרטיה יש יתרונות וגם חסרונות. החיסרון הבולט שצריך לחיות איתו הוא חופש הביטוי, חופש ההתארגנות וחופש ההתאגדות. התוצאה – מפלגות קטנות ובינוניות שיחד מרכיבים את הממשלה.
כמובן שגושים גדולים – הוא פתרון דמוקרטי לא מבוטל, ראה ארה"ב, ראה בריטניה, שהם מהדמוקרטיות היותר ותיקות והיותר מוצלחות ומתפקדות כך מאות בשנים.
דמוקרטיה מתגוננת
גם לדמוקרטיה יש גבולות וקווים, שאסור לחצות וזכותה להתגונן, בדרכים חוקיות מלהתנכל לקיומה.
גופים או אישים פוליטיים – הפועלים בכלים דמוקרטיים כביכול, כדי לפגוע בסדרי שלטון ומשפט, יש להגביל, יש לשפוט ואפילו לנקוט באמצעי של ביטול אזרחות למי שמסית, מדיח, פועל נגד המדינה, נוסח חנין זועבי ושות'.
חשבון נפש וכשלונות:
בתחום הכלכלה – יוקר הדיור, המחייה, דו"ח העוני, אינם מחמיאים לממשלה ולנתניהו, אפשר וחייבים לעשות יותר, למען החברה והמדינה.
בתחום המדיני – אסור להתייאש מלנסות ומאידך אסור לוותר, אסור לסגת מקווי בטחון בני הגנה חיוניים לקיום מדינה בגבולות בטחון. אם יש כאלה, ויש, שטוענים שהממשלה נכשלה ולא יזמה מספיק, הם טוענים ומטעים. אבו-מאזן לא מעוניין בהסכם, המצב הנוכחי נוח לו, פניות לאו"ם, לממשלות זרות ולהראות מסכן ורדוף. לא להיבהל ולא לוותר.
שחיתות מוסדית או ציבורית – שנה של גילויים קשים וכואבים: "ישראל ביתנו", חב' החשמל, בנק לאומי ארה"ב, ראש עיריית רמת-השרון – כל אלה פירות באושים ורעילים שיש לחטא ולחסל, בטרם ירעילו את החברה הישראלית.
תעודת גמר ל-2014 – כמעט טוב, יש לילד פוטנציאל וכישורים להצליח.
אי לכך – לכו להצביע בהמוניכם, למען ילדיכם, בטחונכם ומדינתכם.

אודות אברהם פכטר

אברהם פכטר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר