רפלקסולוגיה (גם) לנפש | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


רפלקסולוגיה (גם) לנפש

פורסם בתאריך 10/08/2013 ע"י יעל בן-דוד בקטגוריה רפואה אלטרנטיבית | צפיות: 825 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: רפלקסולוגיה, נפש, מתח, סטרס, ילדים, טיפול, מגע, אבחון, הוליסטי, נוער

רפלקסולוגיה, מהיותה שיטת טיפול הוליסטי, מתייחסת לאדם כשילוב של גוף ונפש.
לכן, היא לא מתמקדת רק באבחון בעיות פיזיות ובטיפול בהן, אלא גם באבחון מבנה ומצב נפשי, של המטופל, מתוך מטרה להעניק לו טיפול יסודי, מקיף ומועיל.
באבחון אפשר לראות, לדוגמא, סימנים לרגשנות, נטייה להתנהגות קורבנית, תחושת חסר בקיום וביציבות של הדברים הבסיסיים בחיים, עניינים הקשורים לדימוי האישי וכן הלאה.

כאשר מטופל מגיע לטיפול ראשון, מתוך סדרה, המטפל מתשאל אותו בנוגע למצב הבריאותי שלו, בהווה ובעבר ואח"כ בוחן את כפות רגליו. המטפל דולה מידע מהמבנה, הצבע, המרקם והטמפרטורה שלהן, ושל החלקים השונים בהן, מלבן מידע זה עם המטופל ובשיתוף איתו מגבש תוכנית פעולה, שתכלול טיפולים מותאמים ואולי גם שיעורי בית.

המציאות שלנו משתנה וכך גם מצבנו הגופני והנפשי. אי לכך, בכל מפגש יש לבדוק ולחפש שינויים כאלו. סביר להניח, שאצבע ארוכה לא תתקצר, פתע פתאום, ועצם בולטת לא תתכנס לה פנימה, אבל הצבע, המרקם והטמפרטורה יכולים גם יכולים להשתנות, לספק מידע חשוב ולעזור לכוונן את הטיפול ולהתאים אותו למצב החדש.

לטיפול, בתוך סדרה, יש אפקט מצטבר ולכן טוב יהיה כי מטופל יראה, בטיפול, לא רק פינוק ליום חופשה או יום הולדת, אלא תהליך, בו כל טיפול מחזק ומעמיק את ההשפעה המבורכת, עליו.

הרפלקסולוגיה מתאימה לטיפול גם בתינוקות, ילדים ונוער.
הודות לכך שכף הרגל מספקת מידע בעצמה, ניתן להבין את מצב המטופל, גם אם הוא לא יודע או מתקשה לתאר אותו, להסביר או לענות על שאלות.
בגילאים צעירים, בד"כ, השפעת הטיפול תהיה גם מהירה וטובה יותר, כיוון שבגיל צעיר אנו פתוחים יותר לשינויים ודפוסים בעייתיים טרם התקבעו אצלנו.
אצל מבוגרים, לעומת זאת, הרוגע בזמן הטיפול הפיזי, יכול לעזור להפנים את מה שדובר קודם ולעזור להגיע לתובנות והארות לגבי חייהם.

בכל גיל שהוא, עיסוי כפות הרגליים לכשעצמו, משחרר סטרס ומרפה מתחים וכך מאפשר תפקוד תקין יותר של הגוף, על מערכותיו השונות. זאת בנוסף, לעבודה הממוקדת על איברים או מערכות בעייתיים ופעולה לשיפור מצבם, ובתוך כך שיפור מצב הגוף כולו.

יתרון נוסף, שיש לטיפול הרפלקסולוגי, הוא בכך שהוא מתאים גם לאנשים שטיפול מגע (כמו עיסוי ושיאצו), מעורר אצלם חשש ורתיעה, מסיבות שונות. גם מי שאינו אוהב מגע, בדרך כלל, יכול להרגיש נוח עם טיפול בכפות הרגליים, שנתפסות כאיבר רחוק ופחות אינטימי למגע.
 

אודות יעל בן-דוד

יעל בן-דוד

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר