3 עקרונות מרכזיים לפי מילטון פרידמן - אלון וניני | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


3 עקרונות מרכזיים לפי מילטון פרידמן - אלון וניני

פורסם בתאריך 08/05/2013 ע"י אלון וניני בקטגוריה חוק ומשפט | צפיות: 746 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: אחריות חברתית, בעלי המניות, דמוקרטיה, חובת נאמנות, מוסר, מילטון פרידמן, מנגנוני ריסון, מקסום רווחים, אלון וניני, עורך דין אלון וניני.


ישנה טענה לפיה חובתו המוסרית של מנהל היא לדאוג לרווחים לבעלי המניות. מנהל הפועל למען מטרות אחרות (מתןך מה שמכונה "אחריות חברתית"), הוא בלתי מוסרי ואנטי דמוקרטי. נבחן כיצד מנמק הכלכלן מילטון פרידמן את הטענה הזו.

פרידמן מתייחס אל המנהלים ביחס לשאר בעלי העניין ובעיקר ביחס לבעלי המניות. הוא טוען כי אחריותם המוסרית של המנהלים כלפי בעלי המניות מתבטאת באחריות למקסם רווחים, ולו בגלל שהמנהלים מנהלים את קניינם של בעלי המניות ובגלל שהבטיחו מרצון חופשי לנהל קניין זה (ז"א מנהל כמועסק).

אלון וניני - עקרונות מרכזיים לפי פרידמןאחריות מוסרית זו נובעת גם מיחסי השליחות הקיימים בין המנהל לבעלי המניות. המנהל הוא שלוחם של בעלי המניות, ולפי חוק השליחות על השלוח מוטלת חובת נאמנות כלפי השולח. פרידמן מפרט את חובות המנהל כלפי בעלי המניות הנגזרות מתפקידו כמועסק וכשלוח. טענתו של פרידמן היא כי המנהל מוסמך ורשאי לפעול רק בתחומי סמכותו ואחריותו. ומכאן כי אין המנהל רשאי לפעול לקידום פעולות אחרות גם אם הן מתוך תחושה של אחריות חברתית.

מנהל הפועלת למטרות חברתיות, מעבר למטרות שלשמן הועסק, פועל בצורה לא מוסרית מאחר שהוא אינו משתמש בכספו האישי, אלא בכספי בעלי המניות, הלקוחות והעובדים. הדבר סותר את חובתו למקסם רווחים בחברה.

לדוגמא, אם המנהל בזמנו החופשי מעוניין לעסוק בתרומות, אין עם זה בעיה, אך לא במסגרת הפעילות העסקית. כי אז הוא משתמש בכספי הלקוחות ובעלי המניות למטרות אחרות בזמן שתפקידו הוא מקסום רווחים. פרידמן מוסיף כי מנהל אינו מוכשר לפעול למען מטרות אחרות מכיוון שבתהליך קבלתו לעבודה יסתכלו על כישוריו למקסום הרווחים בלבד.

ישנם אם כך 3 עקרונות מרכזיים לפי מילטון פרידמן:

ערך עליון להבטחה בין מנהל לבעל מניות.
המחויבות של מנהל כלפי בעל המניות היא גם מוסרית וגם חוקית.
מנהל שעושה שימוש בכוח שלו ופועל לצורך קידום מטרות אחרות פועל בניגוד לכללי הדמוקרטיה.
החידוש של מילטון: החובה הראשונה של המנהל כלפי בעל המניות היא חובה מוסרית, כאשר החקיקה נועדה להבטיח את ההתנהגות המוסרית של האדם.

קיימים אם כך שני מנגנוני ריסון:

מנגנוני ריסון פנימיים – מחויבות אתית.
מנגנוני ריסון חיצוניים – חקיקה.
הפעילות של מנהל למען מטרות החברתיות היא גם אנטי-דמוקרטית מאחר שעל מנת לתרום למטרות חברתיות, על המנהל לקחת כסף (במישרין או עקיפין) מבעלי המניות, העובדים או הלקוחות. קרי הוא לוקח מהם "מס" מבלי שיש להם ייצוג או החלטה בנושא (מיסוי ללא ייצוג).

 

עו"ד אלון וניני בעל ניסיון בתחום המקרקעין והחברות.
עו"ד אלון וניני מעניק ייעוץ משפטי ללקוחות פרטיים לצד חברות מתחום ההיי-טק, תעשייה, מסחר ושירותים.
המשרד נותן דגש גם על סטנדרט מקצועי גבוה וגם על שירות אדיב ללקוחותיו.
עו"ד אלון וניני - פתרון משפטי כולל לחברות בתחומי המשפט המסחרי ובתחומים נלווים כמו דיני עבודה ומיסוי מוניציפאלי.

אודות אלון וניני

אלון וניני

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר