טיבו של זכרון דברים בעת רכישת דירה חדשה מקבלן | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


טיבו של זכרון דברים בעת רכישת דירה חדשה מקבלן

פורסם בתאריך 06/27/2013 ע"י גיא מנדלסון בקטגוריה נדל"ן ובניה | צפיות: 847 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: נדלן, השקעה, דירות מגורים, השקעה בנדלן, עורך דין מקרקעין, רכישת דירה, מס שבח, מחשבון מס רכישה, מס שבח מקרקעין, עורך דין, מקרקעין, נדל"ן, נדל ן,

רכישת דירה חדשה מקבלן היא צעד גדול וחשוב, ולכן נוצר הנוהג לחתימה על זכרון דברים ראשוני כהקדמה לחתימה על החוזה בין המוכר והקונה. זכרון דברים, בניגוד למה שרבים נוהגים לחשוב, הינו מסמך משפטי לכל דבר, ומחייב את שני הצדדים על הפרטים המצויינים בו. בכל מקרה של חילוקי דעות בהמשך, מהווה זכרון דברים מסמך רשמי בפני בית המשפט.
הפרטים שכולל זכרון דברים דומים במהותם לפרטי חוזה רשמי; במסמך יצויינו הפרטים העיקריים הלוונטיים כגון מחיר הדירה, שלבי התשלום (במקרים מסויימים), מועד מסירה ועוד. לכן, הפרטים הללו מהווים עדות לסיכום שנערך בין קונה הדירה לקבלן המוכר, והמסמך יהווה עדות משפטית לכך בתנאי שעמד ב"מבחן הכוונה" שמשמעותו שהפרטים כולם גלויים, ואיש מן הצדדים החתומים עליו אינו מסתיר פרטים מהותיים הקשורים לעסקת הרכישה.
משמעותו המשפטית של זכרון דברים
זכרון דברים מהווה מעין חוזה מקדים לחוזה הסופי שייחתם בין הצדדים, אפילו אם לא נערך על ידי עורכי דין. לדידו של בית המשפט, תוקפו של זכרון דברים הינו חוזה חוקי לכל דבר ועניין, וזאת עד לרגע בו נחתם החוזה הרשמי, כך שהוא מחייב את שני הצדדים במידה שווה, ואין באפשרותם לסגת מהמוסכם בו.
חשוב לציין כי תאריך החתימה על זכרון דברים הינו המועד הקבוע בכל הקשור לתשלום מיסים שונים הקשורים ברכישה. כך, למשל, מחוייב הקונה בתשלום מס רכישה והמוכר בתשלום מס שבח במועד הקבוע בחוק, החל ממועד החתימה על זכרון הדברים, ואפילו אם לא התקיימה עסקה בסופו של דבר. כמובן שהקונה לא ייחוייב בתשלום במקרה הזה - לאחר שידווח על ביטול העסקה - אולם הוא מחוייב בדיווח לרשויות המס מרגע החתימה על המסמך. בגין אי-מסירת דווח במועד יוטל קנס.
מכל אלו משתמע בהכרח כי מומלץ לשני הצדדים להיעזר בשירותיו של עורך דין שיסכים על הפרטים בזכרון הדברים, ויוודא שאף צד אינו נפגע מהחתימה עליו.
יש להדגיש כי בגין זיכרון הדברים ניתן לרשום הערת אזהרה בטאבו וזה יקשה מאד על המוכר במקרה של אי-הסכמות עם הקונה וניסיון לבטל את הערת האזהרה. רישום הערת אזהרה מונע מכירה לאחרים.
חשוב לבדוק במעמד החתימה על זכרון דברים עם קבלן
בעת רכישת דירה מקבלן במוקדם או במאוחר, ולאחר שסוכמו כל הפרטים הראשוניים בעל פה – יגיע שלב החתימה על זכרון הדברים ביניכם ובין הקבלן המבצע.
בדקו היטב את המסמך שיובא בפניכם, ואת כל הפרטים המצויינים בו. ודאו שהם תואמים את מה שסוכם ביניכם ובין הקבלן, ושאתם מסכימים לתנאים הללו. בכל מקרה של ספק – המתינו עם החתימה על המסמך והעבירו אותו לבדיקה אצל עורך דין מטעמכם, בכדי שיאשר את הפרטים בו. חשוב לבדוק גם את פרטיו של הקבלן ואמינותו לפני מעמד החתימה – כך תוכלו להימנע מטעות שעשויה להוות עבורכם מכשול בהמשך.
יש להקפיד ולציין שזכרון הדברים יבוטל על ידי הקונה אם מכל סיבה לא יחתם חוזה בנוסח מוסכם, ובמקרה של ביטול תוחזר המקדמה ע"י המוכר לקונה.

אודות גיא מנדלסון

גיא מנדלסון

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר