תקופת בדק ותקופת אחריות | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


תקופת בדק ותקופת אחריות

פורסם בתאריך 06/20/2013 ע"י גיא מנדלסון בקטגוריה אומנות | צפיות: 635 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: נדלן, השקעה, דירות מגורים, השקעה בנדלן, עורך דין מקרקעין, רכישת דירה, מס שבח, מחשבון מס רכישה, מס שבח מקרקעין, עורך דין, מקרקעין, נדל"ן, נדל ן,

רכישת דירה חדשה מקבלן היא אירוע מרגש ומשמח בחיינו. בפעולה זו, אנו למעשה מגשימים חלום אנושי טריוויאלי, של קורת גג לנו ולבני משפחתנו. עם זאת, תקלות וליקויים עלולים להיווצר תמיד, גם בדירות שנבנו על ידי הקבלנים הטובים ביותר.
החוק בישראל מאפשר לרוכשי הדירות להתמודד עם ליקויי בנייה שונים, שעלולים, באופן טבעי, להופיע גם זמן לא קצר לאחר שנכנסו הרוכשים לדירה. שתי תקופות מגדיר החוק הישראלי, שאם במסגרתן נתגלו ליקויים, רשאי הרוכש לבוא בטענות אל הקבלן ולדרוש את תיקונם: תקופת הבדק ותקופת האחריות.
תקופת הבדק
תקופת הבדק מתחילה למעשה מרגע שנכנסו רוכשי הדירה אל הנכס – ועד שבע שנים מיום הכניסה אליה. במהלך תקופה זו רשאים הרוכשים לדרוש מהקבלן את תיקון הליקויים – כמובן בהתאם לליקויים עצמם – ובתנאי שהוכח שלא נגרמו על ידי הרוכשים.
תקופת הבדק נועדה למעשה להטיל את האחריות המלאה על הקבלן לגבי הבניין שנבנה על ידו, ולאפשר לרוכשים לדרוש תיקונים מבלי שיזדקקו לפנייה לערכאות משפטיות, ועל פי חוקי המכר בארץ והסעיפים החוזיים עליהם מחוייבים קבלני הבנייה לחתום בעת חתימה על חוזי מכירת דירה חדשה.
תקופות הבדק השונות על פי חלוקה לליקוים, אותם מחוייב הקבלן לתקן:
- שבע שנים – במקרים של קילופים רציניים בחיפוי הקירות החיצוניים.
- חמש שנים - סדקים בקירות ובתקרות.
- שלוש שנים – קילופים רציניים בחיפוי קירות חדרי מדרגות, שקיעת מרצפות בקומות תחתונות, שקיעת מרצפות בשטח הבניין (שבילים, מדרכות וכו'), ליקויים במכונות הקשורות לתפעול הבניין (מעליות, דוודים וכו') ורטיבות בקירות הבתים וחדירת רטיבות אל מקלט הבניין.
- שנתיים – ליקויים בצנרת ובאינסטלציה של הדירה או המבנה.
- שנה - התאמה אחרת החורגת מהרגיל.
תקופת האחריות
תקופת האחריות מתחילה לאחר תקופת הבדק, והיא נמשכת שלוש שנים. במהלך תקופה זו מחוייב הקבלן לתקן את הליקויים שנוצרו במבנה, אך ורק במקרים בהם יצליח הרוכש להוכיח כי הנזק נגרם בגלל ליקויים בבנייה ולא בגלל אחזקה לקויה או הזנחה של בעל הנכס.
עם כל זאת, קובע החוק כי על הקונה לתת לקבלן הזדמנות לתקן את הליקויים ("הזדמנות נאותה"). חוק זה נועד להגן על הקבלנים ממקרים בהם מבצע הקונה תיקונים במחירים מופקעים ומשית את התשלום על הקבלן. רוכש נכס אשר לא העניק הזדמנות נאותה לקבלן לתיקון הליקויים שנוצרו בטווחי הזמן שהוגדרו, לא יהיה רשאי לקבלת פיצויים ממשיים מהקבלן או פיצויים כספיים. האחריות, במקרה הזה, עוברת לידיו של הרוכש.

אודות גיא מנדלסון

גיא מנדלסון

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר