מפעל מים כנעני התגלה בעיר העתיקה- גזר הכנענית | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


מפעל מים כנעני התגלה בעיר העתיקה- גזר הכנענית

פורסם בתאריך 06/11/2013 ע"י asi levi בקטגוריה טיולים ומסלולים | צפיות: 783 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: ארץ ישראל, אתרים היסטוריים, כנען, מולדת, מורשת, ידיעת הארץ

רדיו רשת ב' מסקר לא רק אירועים מדיניים, הוא גם מסקר אירועים סביבתיים וארץ ישראלים, כי הפעם הוא סיקר את ההתגלות המפתיעה של מפעל מים כנעני, שיתגלה לארכיאולוגים, בעת עבודתם ברשות הטבע והגנים, אשר מצאו אותו בתל גזר, אשר שוכנת בין לטרון לרמלה. באיזור ירושלים והסביבה
תל גזר מזוהה עם גזר העתיקה שהייתה עוד לפני כ-5,000 שנה בארץ, שהייתה אז עיר כנענית, מאז היא נתגלתה שוב רק בשנת 1871 והפכה להיות מוקד של ארכיאולוגיה, כדי לדעת מה היה ואיך היו השנים לפני כן ואיך חיו עם ישראל לפני כן.
העיר שוכנת בשפלה וניתן להגיע אליה דרך הישוב כרמי יוסף. יש לה נוף מדהים ומרשים במיוחד ומי שחובב היסטוריה יכול לטעום ממנה דווקא בתל גזר.
המערה של מפעל המים היא מנהרה גדולה מאד, בעלת מימדים היסטריים, אורך המנהרה משתרע על שטח של 50 מטרים לערך כשהגובה שלה הוא 7 מטרים ורוחבה הוא 4 מטרים, המפעל כנראה היה בשנת 3600 לפני הספירה אך עודנו יציב ושמור. לצערנו עדיין לא ניתן לטייל בכל המתחם אלה רק בחלקו העליון של המפעל, אבל רשות הטבע והגנים שוקדת ועמלת על כך שיפתח בקרוב עוד חלקים לטיול וביקור במתחם.
המפעל ככל הנראה הוא המפעל הגדול ביותר בעולם ומראה על טכנולוגיה חדישה לאותה תקופה. ניתן להתגאות בעם הכנעני על ההישגים שלו ועל הטכנולוגיה שבנה לעצמו.
תעלת המים הייתה ידועה עוד מזמן אך רק בזמן הזה היא נתגלתה לעולם. כיום ידוע שזה היה מפעל המים הכנעני.
שארל קלמרון- גילו הצרפתי הוא זה שגילה לראשונה את אתר החפירות המדהים הזה, כאשר תחילה הוא עיין בכתבים ערביים שנכתבו בימי הביניים, כאשר הם מתארים קרב בין השליט המקומי של המקום לבין קבוצת נוודים. הארכיאולוג הגיע בשנת 1871 אל העיר ומצא בה שלטים אשר תחמו את כל טריטוריית המקום, כך ידע שזו העיר והחל במלאכה.
המקום כבר הפך למוקד נערץ על ידי ארכיאולוגיים וכבר בשנת 1902 הגיע ארכיאולוג אירי צעיר בשם רוברט מקאליסטר אשר היה ראש הקרו הבריטית לחקר ארץ ישראל, באותה תקופה, אך מרוב שהוא התלהב מהמקום הוא החל לחפור שתי וערב של תעלות, כך מצא המון ממצאים אך שייך אותם לתקופות לא נכונות, בשל כך הוא גם חדל מלעשות את הפעולות הללו, כיוון שנבצר ממנו.
הספרים שהוא הוציא הותירו ספקות, כי היה דיסוננס מוחלט בין האמת לכתוב שכן בית קברות מוסלמי הגיח פתאום באמצע תקופה אחרת שאינה קשורה.
בשנת 1934 היה זה ארכיאולוג אחר מטעם הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל שחקר יותר ביסודיות את המקום, הפעם זה היה אלן ראו.גם אחריו היו ארכיאולוגים שחקרו את המקום, אבל רק בשנת 2010 התחדשו החפירות על ידי רשות הטבע והגנים ואלו מצאו מחילות בהם שכנו התושבים הכנענים וכמובן את מפעל המים הנחשף.
 

אודות asi levi

asi levi

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר