נגה ויזל על חוות דעת פסיכיאטרית בהיבט המשפטי | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


נגה ויזל על חוות דעת פסיכיאטרית בהיבט המשפטי

פורסם בתאריך 07/24/2009 ע"י עו"ד נוגה ויזל בקטגוריה חוק ומשפט | צפיות: 1026 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: נגה ויזל, התעללות במשפחה, התעללות בילדים, תסמונת מינכהאוזן, חרדים, חילונים, חוות דעת פסיכיאטרית, פסיכיאטר, הרעבה, פרשת האם המרעיבה, עו"ד פלילי

בשבוע האחרון יש אייטם פלילי אחד שלא מהכותרות - וזהו כמובן פרשת האם המרעיבה. הפרשה העלתה שוב לסדר היום את ההתנגשות התרבותית בין חרדים לחילוניים ואת קשרי הגומלין בין דת למדינה, אך אני רציתי דווקא לדון בהיבט המשפטי של חוות הדעת הפסיכיאטרית - לה יש משקל רב בהחלטה האם להעמיד את האם המרעיבה לדין, ואם כן - כיצד זה ישפיע על עונשה במידה ותואשם.


לאחר שנעצרה ונחקרה, עלתה השאלה האם היא סובלת מתסמונת מינכהאוזן, אותה מחלה פסיכיאטרית נדירה הגורמת למי שלוקה בה להתעלל בקרוביו או מכריו על מנת לזכות לתשומת לב. אם חוות הדעת הפסיכיאטרית תטען כי האם לוקה במחלה, אזי קיים סיגוי רב שיקלו בעונשה באופן משמעותי.


מסיבה זו די ברור מדוע זהו קו ההגנה המרכזי של עורכי דינה של האם, זאת במיוחד לאור הראיות החותכות הכוללות גם צילומים מעוררי חלחלה של הילד הקטן בתת תזונה כולו שלד ועצמות. לכן, קצת היה מוזר לגלות כי האם התחמקה מהבדיקה הפסיכיאטרית הראשונה שנקבעה לה בטענה כי אינה מרגישה בטוב. כעת, לאחר שעברה את הבדיקה הראשונה, ייתכן ובית המשפט ידרוש בדיקות נוספות.


מהי חוות דעת פסיכיאטרית והקשר שלה למשפט הפלילי?
ישנם מספר דרישות מקדימות על מנת להרשיע אדם בעבירה פלילית. אחת הדרישות היא להוכיח שאכן הייתה כוונה פלילית. בחוות דעת פסיכיאטרית נדרש פסיכיאטר לענות על מספר שאלות עקרוניות בעניין זה:
1. האם האדם מסוגל לעמוד לדין ברגע זה?
2. האם הוא מבין את ההאשמות שהוא עומד בפניהן?
3. האם יכול לשתף פעולה עם הסניגור?
4. האם האדם מסוגל להגן על עצמו?
5. והכי חשובה - האם האדם היה שפוי בזמן ביצוע העבירה


חוות דעת פסיכיאטרית פרטית או מטעם המדינה?
חוות דעת פסיכיאטרית היא חשובה ולפעמים קריטית .פסיכייאטר פרטי ישקיע בבדיקה את כל האמצעים כדי לאבחן את החשוד/נאשם .כמובן שמדובר בסדירה של בדיקות ורצוי שבית משפט יאפשר זאת. הרי מדובר בבדיקה מורכבת ומסובכת. ההגנה תנסה לביא חוות דעת שהאדם לא שפוי ולפעמים ידרשו מספר חוות דעת ומספר רופאים כדי להגיע לחקר האמת או יותר נכון חקר מוח האדם .

 

אודות עו"ד נוגה ויזל

עו"ד נוגה ויזל בעלת משרד העוסק בתחום הפלילי ומתמחה בעבירות אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש ועבירות צווארון לבן. עו"ד נוגה ויזל היא בוגרת הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת sussex באנגליה משנת 1997 עבדה במשטרת ישראל כתובעת וחוקרת במסגרת התפקיד טיפלה במגוון רחב של תיקי עבירות צווארון כחול ולבן והופיעה פעמים רבות בבתי המשפט. ייצגה את המדינה בבית המשפט השלום לנוער, בכתבי אישום שהוגשו נגד בגירים/ קטינים, ובבית המשפט המחוזי מייעצת משפטית ומסייעת באגודת "תאיר" - מרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית אתר הבית: http://www.nogawiesel.com

עו"ד נוגה ויזל

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר