סטרואידים אנאבוליים אנדרוגנים המכונים "סטרואידים אנאבוליים" | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


סטרואידים אנאבוליים אנדרוגנים המכונים "סטרואידים אנאבוליים"

פורסם בתאריך 04/01/2013 ע"י יעקב עזרא בקטגוריה פיתוח גוף | צפיות: 690 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: סטרואידים אנאבוליים אנדרוגנים

סטרואידים אנאבוליים אנדרוגנים המכונים "סטרואידים אנאבוליים"

"סטרואידים אנאבוליים" הינו שם המוכר לגרסות סינטטיות של הורמון המין הגברי טסטוסטרון. המונח הנכון לתרכובות אלו הוא סטרואידים אנאבוליים אנדרוגנים (או בקיצור: AAS) - המונח "אנאבולי", בהתייחסו לבניית שרירים והמונח "אנדרוגני" או פעילות אנדרוגנית מתייחסת למאפיינים מין זכריים מוגברים.

סטרואידים אנאבוליים יכולים שיינתנו באופן לגאלי לטיפול במצבים הנובעים ממחסור בהורמונים סטרואידים, כגון: התבגרות מאוחרת, כמו גם מחלות המתבטאות באובדן מסת שריר, כמו: סרטן והאיידס (HIV). אך יש לציין שספורטאים, מפתחי גוף, ואחרים נוטלים את האלה התרופות הנ"ל בניסיון לשפר את ביצועים הספורטיביים ו/או לשפר את המראה החיצוני שלהם = פיתוח גוף ושרירים חטובים.

איך סטרואידים אנאבוליים מנוצלים ע"י ספורטאים?
סטרואידים אנאבוליים נלקחים בדרך כלל או דרך הפה = באופן אוראלי או מוזרקים לתוך השריר (IM), למרות שחלקם נמרחו על העור כקרם או ג'ל. מינונים שננקטו ע"י הספורטאים עשויים להיות גבוהים פי- 10 עד כפי- 100 ממינונים שנקבעו לטיפול במצבים רפואיים נורמטיבים.

לוקחים סטרואידים בדרך כלל לסירוגין לא באופן רציף, גם כדי למנוע תופעות לוואי בלתי רצויות ולתת למערכת ההורמונלית של גוף סיכוי תקופתי כדי להיתאושש ולהחלים. שימוש רצוף בסטרואידים יכול להקטין את ההיענות של הגוף לתרופות (סבילות לתרופה), כמו גם לגרום לגוף להפסיק לייצר טסטוסטרון משלו = השבתת היצור הטבעי של הטסטוסטרון. הפסקות בעת השימוש בסטרואידים האנבולים ספורטאים מאמינים שהמצב עשוי לתיקון את בעיות אלו. "משך השימוש בסייקל" - כך מתייחסים לדפוס השימוש בסטרואידים לתקופות של מספר חודשים, לאחר שהשימוש הופסק לתקופה של זמן ולאחר מכן מתחיל השימוש מחדש.

בנוסף, הספורטאי לעתים קרובות משלב מספר סוגים שונים של סטרואידים אנבולים ו/או לשלב תוספי סטרואידים או סטרואידים אחרים בניסיון למקסם את האפקטיביות שלהם.

איך סטרואידים אנאבוליים משפיעים על המוח?
סטרואידים אנאבוליים פועלים בצורה שונה מאוד מתרופות אחרות בעת השימוש, חשוב להבין שאין להם השפעות מיידיות על המוח. ההבדל החשוב ביותר הוא שסטרואידים אינם מפעילים על הגידול המהיר בנוירוטרנסמיטור דופאמין, שהוא אחראי למתגמל "גבוה" שמניע את השימוש לרעה בחומרים אחרים.

עם זאת, שימוש בסטרואידים לטווח ארוך יכול להשפיע על חלק מאותם מסלולים במוח וכימיקלים לרבות: נוירוטרנסמיטורים שונים דופמין, סרוטונין ואופיואיטים מערכות שמושפעים מתרופות אחרות, ובכך עשויים להיות השפעה משמעותית על מצב רוח והתנהגות.

שימוש לרעה בסטרואידים אנאבוליים עלול להוביל לתוקפנות-יתר ולבעיות פסיכיאטריות אחרות (כמובן שניתן לראות זאת בעיקר אצל הנוטים לכך!!!). למרות שמשתמשים רבים (בסטרואידים האנאבוליים) מדווחים על הרגשה טובה לגבי עצמם, מצבי רוח קיצוניים יכולים להתרחש גם, כוללים תסמינים דמויי כעס ו"התקפי זעם" שעלול להוביל לאלימות או להצית אלימות באופן יותר מהיר. חוקרים מציינים כי משתמשים עלולים לסבול מקנאה פרנואידית, עצבנות קיצונית, הזיות, ושיפוט לקוי שנבע מתחושות של בלתי מנוצח.

האם סטרואידים ממכרים?
למרות שסטרואידים אנבוליים אינם גורמים לאותה תגובה כמו תרופות אחרות, סטרואידים אכן יכולים להוביל להתמכרות פסיכולוגית מסויימת. המחקרים הראו שבעלי החיים באופן עצמאי דורשים סטרואידים כאשר ניתנו לו ההזדמנות, בדיוק כפי שהם עושים עם סמים ממכרים אחרים. אנשים יכולים להתמיד בשימוש לרעה בסטרואידים למרות בעיות פיזיות ואפקטים נגטיביים על יחסים חברתיים. 

מהן ההשפעות הבריאותיות האחרות של סטרואידים אנאבוליים?

השימוש לרעה בסטרואידים אנאבולים עלול להוביל לבעיות חמורות, בלתי הפיכות. חלק מההשלכות המסוכנות ביותר שנמצאו קשורה שימוש לרעה בסטרואידים כוללים פגיעה בכליות, לניזק לתפקודי הכבד ובעיות לב וכלי דם, לרבות גדלה של הלב (היפרטרופיהשל דופן שריר הלב), לחץ דם גבוה, ושינויים ברמות כולסטרול בדם מוביל לסיכון מוגבר לשבץ והתקף לב (אפילו באנשים צעירים).

שימוש בסטרואידים גורם אגירת נוזלים ואקנה חמור.

בעבור הגברים: הצטמקות האשכים (ניוון אשכים), ספירת זרע מופחת ועקרות, התקרחות, התפתחות שד בגבר (גינקומסטיה), סיכון מוגבר לסרטן הערמונית. 
בעבור הנשים: צמיחת שיער בפנים, התקרחות גברית, שינויים ו\או הפסקה של מחזור הווסת, דגדגן מוגדל, העמיקה של הקול.
בנוסף, אנשים המזריקים סטרואידים הם בעליי סיכון גבוהה יותר להידבקות או בהעברת מחלות כמו: HIV / איידס והפטיטיס.

אודות יעקב עזרא

יעקב עזרא

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר