מטאטא ישן | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


מטאטא ישן

פורסם בתאריך 03/03/2013 ע"י noah asadofulus בקטגוריה בית | צפיות: 1340 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: מטאטא, יעה

 

מלה מוזרה – מטאטא. כלי יעיל ביותר שקיים אלפי שנים, אך מילה משונה. המלה הזו מופיע כבר בתנ"ך בספר ישעיהו, כלומר לפני 2,600 שנה. מי שמכיר את מטאטא הקש של פעם, יכול לתאר לעצמו גם את האדם הקדמון מטאטא את המערה שלו במטאטא עשוי זרדים. כשמכשיר נפוץ בשימוש, נבראים סביבו ביטויים מעניינים. אחד הביטויים שמשתמש בהם הסופר מנדלי מוכר ספרים הוא: "ברצות ה' אפילו מטאטא יורה", שהוא ביטוי שתורגם מאידיש. ואצלנו, עד לפני כמה שנים היה נפוץ הביטוי הלגלגני: "מטאטא חדש", כדי לתאר מנהל חדש שרוצה לעשות סדר.

 

מטאטא חדש

 

המטאטא החדש השיל מעל עצמו את הזרדים מקש וקיבל צורות חדשות. אפשר למצוא את המטאטא עם הסיבים משיער סוס שמתאים לשימוש בבית ומגן על רצפה רגישה. לצדם נמצא סוגים שונים של מטאטא עם שערות נילון בגדלים שונים. מטאטא זה מתאים למשרדים. ישנו גם מטאטא אוטובוס שיש לו שערות מאוד ארוכות, ומטאטאים שונים עם שמות מעניינים כמו צ'יצ'ולינה, סינדרלה וכדומה. מטאטא כביש ידני הוא מטאטא גס יותר עם שערות קשות שמתאים למדרכות, ולעיריות יש מטאטא כביש ענק עם מנוע.

 

יעה קטן

 

הנה מלה קטנה, נחמדה שעושה רושם מודרני חביב, נכון? האמת היא שמלה זו היא בת כשלושת אלפים שנה וגם היא מופיעה בתנ"ך, בספר שמות. היעה שימש בבית המקדש ככלי שבעזרתו גרפו את האפר מן המזבח. הכלי הקטן הזה לא השתנה הרבה, ובעולם שלנו הוא משמש לגריפת אשפה מכל הסוגים. יש לשער שבתקופה הקדומה יעה היה עשוי מתכת כדי שאפשר יהיה להשתמש בו לאפר החם, אם כי אולי בבתים ובאוהלים שמשו יעים מחומרים אחרים כמו עץ, קליפות עצים, עלים גדולים. או שהם פשוט טאטאו הכל החוצה.

 

יעה גדול

 

היעה המודרני עשוי בדרך כלל פלסטיק או מתכת והוא מופיע בעיצובים שונים. יעה ממתכת עשוי לרוב מאלומיניום כדי שיהיה קל לנשיאה. היעה הרגיל פתוח משלושה צדדים וגם מלמעלה. יעה חצרן לעומת זאת גדול יותר, הדפנות שלו גבוהות ובחלק האחורי הוא סגור כדי שעלים ולכלוך לא יעופו בחזרה החוצה. יעים מפלסטיק יכולים להיות רגילים ופשוטים ומופיעים בצבעים רבים. יעה לובי סגור כמעט לגמרי ויש לו מכסה כדי שאפשר יהיה לעבוד במקום ציבורי ולשמור על אסתטיקה ויזואלית.

אודות noah asadofulus

מוגש על ידי חברת ask4web  קידום אתרים

noah asadofulus

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר