אלימות נגד קשישים | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


אלימות נגד קשישים

פורסם בתאריך 03/15/2008 ע"י הילה שומרון בקטגוריה אקטואליה | צפיות: 3921 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: אלימות, קשישים, סימנים כחולים, לחצני מצוקה

אלימות נגד קשישים הפכה בשנים האחרונות לתופעה שכיחה בישראל. לא ברור איך בדיוק זה קרה לחברה הישראלית שאמורה להיות בעלת מצפון אולי גדול יותר מאחרים בעיקר בשל ההיסטוריה הרבה. יתכן ומדובר בחלק ממגמת כללית של מפת הפשיעה שרק עולה בצורה מתמדת משנה לשנה. ובדיוק בשביל כך הוקמה ועדה ממשלתית מיוחדת למאבק באלימות נגד קשישים.

 

התמונות הללו של קשישים עם סימנים כחולים על הפנים לא יכולות להשאיר גם את האדם קר הרוח ככל שיהיה, באדישותו. רק המחשבה על המכות שספגו קודם לכן דווקא חסרי הישע, מתמודדים מול העבריינים שבסך הכל רוצים עוד מנת סם ועבורה יעשו את הגרוע מכל, יכולה להוציא אדם מדעתו. והמספרים הם גבוהים. "הנתונים מציגים 27 אלף תלונות של אלימות כלפי זקנים ומתוכם אלפיים מקרים בהם מדובר על אלימות פיזית", אמר השר לביטחון פנים אבי דיכטר בישיבת הועדה הממשלתית למאבק באימות נגד קשישים, "לא יעלה על הדעת שקשיש לא יוכל ללכת ולקחת את הקצבה שלו ללא הבטחה. אנחנו נטפל ונסייע על מנת שיוכלו להמשיך ולחיות בכבוד".

מה אפשר לעשות בנושא? הצמדת לחצני מצוקה, אפילו חברות אבטחה אולי יועילו אך לא ימנעו את תקיפת הקשישים הבאה. מה שנחוץ הוא בעיקר חינוך טוב, לפחות עבור הדורות הבאים, ופיקוח טוב יותר של המשטרה, אם באמצעות יחידות הסיור ואם באמצעות פיקוח על אותם עבריינים מועדים.

 

"ההתמודדות עם מקרי האלימות כלפי אוכלוסיית הזקנים בישראל היא משימה לאומית", אמר מנכ"ל המשרד לענייני גמלאים, ד"ר אבי ביצור, בדיון "החזון שהנחה אותנו בפעילות הועדה הוא שזכותו של כל זקן להזדקן בכבוד, ברווחה, בשלום ובביטחון אישי, וכי חובת המדינה להבטיח זאת. התכנית הממשלתית למאבק באלימות נגד זקנים תעניק סל של שירותי הגנה, ליווי, סיוע ותמיכה לזקן על מנת להגביר את ביטחונו האישי. נעשה כל שביכולתנו כדי להבטיח שהורינו יוכלו להזדקן בכבוד".

על פי התוכנית שתפעל מהשנה בשש רשויות מקומיות, תוקם מנהלת ארצית וועדת היגוי עירונית בראשות ראש היישוב שתפעל מול המנהלת הארצית לפיתוח תכנית מערכתית עירונית. בכל יישוב יופעלו תכניות בהתאם למאפייניו.  התוכנית תכלול הפעלת מוקד לפניות ציבור ארצי, הענקת סל שירותי הגנה וליווי לזקנים, סיוע לזקנים נזקקים בהתקנת אביזרי מיגון לבית כמו עינית לדלת, שרשרת, סורגים, מגנט, והתקנת לחצני מצוקה אצל זקנים נזקקים המתגוררים בשכונות עתירות אלימות. ימים יגידו האם התוכנית תצליח.

 

אודות הילה שומרון

הילה שומרון

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר