הסתבכויות רשלניות במהלך לידה | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


הסתבכויות רשלניות במהלך לידה

פורסם בתאריך 12/17/2012 ע"י אלעד שניר בקטגוריה רשלנות רפואית | צפיות: 1094 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: רשלנות בלידה, רשלנות רפואית

רשלנות בלידה עשויה לגרום נזקים קשים ובלתי הפיכים לאם ולתינוק. במאמר הבא נסביר מה הן ההסתבכויות הרפואיות הנפוצות במהלך הלידה ונביא עצות לניהול תביעות רשלנות.

כמות הלידות הגבוהה ביחס אל ניתוחים וטיפולים אחרים מעלה את אחוז התביעות לרשלנות רפואית. שליש מכל תביעות הרשלנות הרפואית המוגשות בישראל ובארצות הברית הן במקרים של רשלנות בלידה. בנוסף, ניתן לתבוע את הגורם הרפואי על רשלנות עד שבע שנים לאחר היותו של הילוד בגיר. המשמעות היא שאפילו הילוד עצמו יכול להגיש את התביעה עד גיל 25. הורים מייחסים חשיבות רבה להסתבכויות רשלניות במהלך לידה משום שהיא נתפסת כאירוע חד פעמי. אף הורה אינו עובר לסדר היום על הסתבכויות רשלניות במהלך לידה, בין אם מדובר על רשלנות המביאה לפגיעה בעובר או באם. בתי המשפט בישראל מתמודדים עם תביעות רבות לרשלנות רפואית במהלך לידה ולכן נזקקים לביצוע מספר מבחנים אשר יכולים להוות אינדיקציה.

כיצד בוחנים האם ההסתבכות נבעה מרשלנות רפואית?

לא כל הסתבכות רפואית במהלך לידה נובעת בהכרח מרשלנות. על מנת לקבוע האם התבצעה רשלנות יש לבצע את מבחן הרופא הסביר. במבחן זה מוזמן לתת עדות מומחה רפואי בתחום הרלוונטי. תפקידו של המומחה הוא להצביע על שיטות הטיפול האפשריות עבור אותו מקרה ועל השיטות אשר בוצעות בפועל. מטרת בית המשפט בהפעלת מבחן הרופא הסביר היא לקבוע האם כל רופא היה מבצע את הלידה בצורה דומה. תשובה שלילית עשויה להעיד על הסתבכות רשלנית ועל היעדר נקיטת אמצעי זהירות.

הגורמים השכיחים להסתבכויות רשלניות בלידה

הסתבכות רשלנית במהלך הלידה יכולה לנבוע מתוך מספר גורמים שכיחים אותם כדאי להכיר:

1. חוסר מיומנות – צוות רפואי, רופא ומיילדים אשר אינם מחזיקים בידע המקצועי הנדרש לא צריכים לנהל לידה. רשלנות בלידה נמדדת על סמך הידע של הצוות הרפואי ועל האופן בו הם ביצעו את הלידה במיומנות. תפקידו של התובע הוא להוכיח את חוסר המיומנות בעזרתו של מומחה.

2. אי נוכחות רפואית – רבות מההסתבכויות הרשלניות במהלך לידה נוצרות מהעובדה שלא היה רופא נוכח. אי נוכחות רופא בזמן הנכון היא עילה לתביעת רשלנות בלידה ועשויה להביא לפיצויים בסכומים מאוד גבוהים.

3. אי ביצוע ניתוח קיסרי – מלבד מקרים בהם מתכנן הרופא המטפל מראש את הניתוח הקיסרי, ישנן סיטואציות בהן הלידה הטבעית נתקלת בבעיות ולכן מחייבת ביצוע ניתוח. אי ביצוע ניתוח קיסרי והתעקשות על לידה טבעית כאשר המצב אינו מאפשר זאת הם עילה לתביעת רשלנות רפואית.

4. התרשלות בלידה ואקום או לידת מלקחיים – לידות אלו נחשבות מורכבות ומסובכות יותר. בניגוד לניתוח הקיסרי אשר נחשב יחסית שכיח, לידת ואקום ולידת מלקחיים הן תוצאה של הסתבכות בתהליך היציאה של העובר. את הנזקים של לידת ואקום או לידת מלקחיים צריך בית המשפט לבחון בעזרת חוות דעתו של מומחה, משום שלשופטים אין את הכלים לזהות התרשלות.

הפיצויים הגבוהים: שיתוק מוחין או פיגור שכלי

תביעות רשלנות רפואית יכולים להביא לפיצויים בסכומים משתנים. על פי תקדימים אשר נקבעו בישראל בשנים האחרונות, ניתן לומר ברמת סבירות גבוהה כי הפיצויים המשמעותיים ביותר ניתנים במקרים של שיתוק מוחין או פיגור שכלי. מלבד עוגמת הנפש לתינוק ולהורים, רשלנות רפואית כזו מצביעה על חוסר אחריות מוחלט של הרופאים ויכולה לגרור עונשים כבדים. יחד עם זאת, יש לטפל בכל המקרים של רשלנות רפואית בלידה בצורה מסודרת. חשוב להפעיל עורך דין הבקיא בתחום הרשלנות הרפואית ולבקש פגישת ייעוץ מוקדם ככל האפשר. למרות שתביעות רשלנות רפואית בלידה נוטות להימשך שנים ארוכות, כדאי לנצל את הרישומים ואת טריות המקרה על מנת למצות את הדין עם האשמים.

*קריאה נוספת:

רשלנות רפואית מיילדים

אודות אלעד שניר

אלעד שניר

אלעד שניר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר