יום בחיי קלינאי תקשורת | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


יום בחיי קלינאי תקשורת

פורסם בתאריך 12/12/2012 ע"י אסף ברנר בקטגוריה בריאות וכושר | צפיות: 977 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: קלינאי תקשורת, הפרעות בתקשורת, מכוני שמיעה

אודות המקצוע

קלינאות תקשורת היא מקצוע פרא-רפואי שמיועד לאבחון הפרעות בתקשורת. המטפלים בתחום עוסקים בטיפול בילדים ומבוגרים שסובלים מקשיים בהגייה והבנת השפה המדוברת. ההפרעות נובעות מגורמים רבים, בחלקן הן מולדות ובחלקן מופיעות בגיל מאוחר ללא כל הסבר.

ליקויים מולדים בחך עשויים להביא עמם בעיות בהגיית חלק מהצלילים והמילים. קלינאי תקשורת יוכל לשפר את יכולתו של הילד להתמודד עם הליקוי. הקהילה המבוגרת זקוקה לקלינאי התקשורת בתהליכי החלמה מאירועים מוחיים. את הכשרתו המקצועית רוכש המטפל במוסדות אקדמיים מובילים, לא ניתן לעסוק בתחום ללא תעודת הכשרה.

טיפול בילדים עם צרכים מיוחדים

קלינאי תקשורת ממלאים תפקיד חשוב בטיפול בילדים אוטיסטים וחרשים. האוטיסטים סובלים מהפרעות הגייה, בליעה ושמיעה. קלינאי התקשורת בודקים את הילדים, מאבחנים את ההפרעות ומרכיבים תכנית טיפול מתאימה לכל ילד. חשוב להבהיר כי הטיפול מתבצע בהדרגה תוך סדרה של טיפולים. במהלך כל מפגש עם קלינאי התקשורת הילדים מתרגלים תנועות חדשות ולמדים כיצד להסתייע בעזרים כמו מכשירי שמיעה ושאר ציוד תומך.

התמודדות עם הפרעות בתקשורת

קשיים בדיבור עלולים להכניס קשיים רבים אל חיי המטופל בכל גיל. הקושי להביע את עצמו בצורה רהוטה פוגע בתחושת הביטחון העצמי של האדם ומעודד אותו להימנע מדיבור בציבור. קלינאי תקשורת פועלים בבתי הספר במטרה לאתר הפרעות בתקשורת בשלבים מוקדמים ולטפל בהן. ללא טיפול והדרכה לא ניתן יהיה להעלים את הליקויים. שיפור משמעותי יושג אך ורק באמצעות עבודה מקצועית. פרט לכישורי דיבור תקינים יוכל קלינאי התקשורת לסייע גם לאנשי טלוויזיה ואישי ציבור שמבקשים לשפר את כושר הביטוי שלהם.

מרכזי העסקה של קלינאי התקשורת

המטפלים בתחום פועלים בקליניקות עצמאיות ופרטיות לצד עבודה בבתי חולים ממשלתיים. קלינאי תקשורת ממלאים תפקיד חשוב באבחון ושיקום ילדים וחולים, מערכות החינוך, הבריאות והרווחה זקוקות לאנשי מקצוע איכותיים כמו אוויר לנשימה.

את קלינאי התקשורת אפשר לפגוש גם במרכזים לטיפול בילדים עם מוגבלויות, מכוני שמיעה, מרכזים לטיפול בהפרעות גמגום ומשרות הוראה ומחקר באקדמיה. חשוב להבהיר כי כמעט בכל הפרעת דיבור או שמיעה אפשר יהיה לטפל, במקרים בהם לא ניתן יהיה לשקם את המטופל באופן מלא יושג שיפור באיכות החיים.

אודות אסף ברנר

אסף ברנר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר