בדיקה גנטית חדשה תנבא תוצאות קליניות של חולי GBM | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


בדיקה גנטית חדשה תנבא תוצאות קליניות של חולי GBM

פורסם בתאריך 12/12/2012 ע"י prokid prokid בקטגוריה בריאות וכושר | צפיות: 1126 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: כורכומין, סרטן ריאות, סרטן המוח, סרטן הלבלב

בדיקה גנטית חדשה תנבא תוצאות קליניות של חולי GBM

 

מולטיפורמה גליובלסטומה, ה – GBM הידוע לשמצה, אחת ממחלות הסרטן הנוראיות. ה-GBM הוא סרטן קטלני עקב העובדה שתאי הסרטן עמידים בפני תרופות כימותרפיות. גילוי מוקדם של ה-GBM בהחלט יכול להאריך את חיי המטופל והוא קריטי במהלך המחלה, שכן ככל שהגידול מתגלה מוקדם יותר כך גדל הסיכוי להארכת חיי המטופל.

 

מדי שנה בארה"ב מתגלים כ-18 אלף חולים חדשים ומתוכם יותר מ-12 אלף יאבדו את חייהם. מחקרים חדשים ומרגשים מתרחשים ברגעים אלו על מנת לעזור לחולי ה-GBM וחלקם אף מניבים תוצאות חיוביות להארכת החיים וגם שיפור אורח החיים.

 

בדיקה גנטית חדשה לניבוי תוצאות קליניות בחולי GBM

 

זה אולי נשמע לקוח מתוך ספר מדע בדיוני אך מחקר חדש מגלה כי שינויים בגן ספציפי יכולים לנבא אילו חולים יגיבו טוב יותר לטיפול כימותרפי. הבדיקה יכולה להבחין בין חולים עם GBM אגרסיבי יותר או אגרסיבי פחות וכן יכולה להנחות רופאים לבחור את הטיפול הנכון יותר עבור חולי ה-GBM. דבר אשר יחסוך זמן בניסוי תרופה שאולי לא תעזור.

 

במחקר שנעשה נדגמו רקמות מוח שהוסרו בניתוח, של מעל 800 חולי GBM והוברר כי חולים אשר אצלם מקדם (Promoter) גן ה- MGMT עבר שינוי כימי הקרוי מתילציה הגיבו טוב יותר לטיפול משולב של הקרנות וכימותרפיה בעזרת temozolomide.

 

בנוסף, הממצאים מראים כי שיעור ההישרדות אצל חולי GBM עם גן שעבר מתילציה היה גבוה הרבה יותר מאשר בחולי GBM ללא גן MGMT ממותל. שיעור ההישרדות אצל חולים עם גן MGMT שעבר מתילציה עמד על 21 חודשים לעומת 14. זהו נתון מדהים ובנוסף נמצא כי באותם מטופלים עם גן MGMT שעבר מתילציה התקדמות המחלה הייתה איטית יותר.

 

ד"ר צ'קראבאטי מאוניברסיטת אוהיו, מכון להבנת הסרטן, אומר כי עם גילוי מחלת ה-GBM ולאחר הסרת הגידול באופן כירורגי ניתן לבצע את הבדיקה הגנטית להימצאות מתילציה בגן ה-MGMT. במידה והתשובה חיובית ניתן לתת למטופל את הטיפול הסטנדרטי המקובל ובמידה ולא, להעביר אותו לתרופות ניסיוניות אשר נבדקים מחקרים קליניים בהשגחה רפואית.

 

עוד מחקר רב צפוי להתבצע בתחום, אך לחולי ה-GBM המצב נראה טוב יותר ככל שהרפואה מתמידה ואינה מתייאשת מלמצוא פתרון למחלה אשר גובה אלפי חיי אדם בשנה.

 

 

 

אולי יענין אותך לקרוא גם על סרטן ריאות , כורכומין , סרטן הלבלב

 

אודות prokid prokid

prokid prokid

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר