צו ראשון | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


צו ראשון

פורסם בתאריך 11/11/2012 ע"י עדי כורם בקטגוריה פסיכומטרי ומבחני כניסה | צפיות: 954 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: צו ראשון, צו1, צו 1

 מטרות
מטרת צו ראשון היא איסוף הנתונים האישיים של הנער העומד להתגייס, וידוא רמת הכשירות המנטאלית והפיזית, וקבלת תמונה מדויקת לגבי היכולות והכישוריים האישיים. חשוב לציין שאין כל צורך להיכנס ללחץ, ופשוט 'לזרום' עם מהלך המבדקים, לענות תשובות כנות ואמיתיות.
בעזרת הנתונים הללו קובע צה"ל את האופציות לגיוס למתגייס הצעיר. בנוסף, מתחשב הצבא בהעדפות אישיות של המתגייס החדש וגם בצרכי הצבא באותו רגע. לבסוף, קובע צה"ל את מקום השירות והתפקיד.

חשוב לדעת
תוצאות המבדקים אותם עוברים בני הנוער העתידים להתגייס לצה"ל, בעלי השפעה גדולה על העתיד הצבאי של כל אחד מהם. חשוב לדעת לקראת מה להתכונן כאשר מקבלים צו ראשון, ומה בדיוק המבדקים כוללים, וכו'.

חשיבות הצו הראשון
חשוב מאוד להתייחס ברצינות לצו הראשון ולמבדקים אותו הוא כולל. בפועל, רוב הזמן שיעבור ביום המבדקים יהיה זמן המתנה חסר ערך אותו תעבירו ודאי בקנטינה או בישיבה על כיסאות פלסטיק. חלק מבני הנוער מעדיפים אל 'תירוץ הצו הראשון' היות וביום הצו ברוב המקרים מקבלים שחרור מבית הספר, סוג של יום חופש.

במהלך הצו הראשון נקבעים שני דברים משמעותיים -
1. פרופיל צבאי – הפרופיל הצבאי נקבע על סמך בדיקת רופא בתוספת הצהרות על בעיות רפואיות אישיות של הנבדק, ובדיקות מעבדה. בדיקות אלה קובעות התאמה וכשירות גופנית לתפקידים השונים הקיימים בצה"ל. טווח הפרופיל הצבאי הוא בין 21 (הפרופיל הצבאי הנמוך ביותר, הפוסל מיידית שירות בצה"ל, מלבד שירות התנדבותי כלשהו), לבין 97 שהוא הפרופיל הצבאי הגבוה ביותר. פרופיל 64 ומטה פוסל מיידית כל אפשרות של גיוס קרבי.
2. קב"א (קבוצת איכות) – ציון קב"א נע בין 41-56 נקודות. ציון הקב"א והפרופיל הצבאי הנקבעים בצו הראשון, משפיעים באופן מכריע על השיבוץ העתידי בצבא.

טיפ למתגייס הצעיר
נתונים אלה נקבעים על סמך מידע אודות המתגייס הצעיר, עוד לפני שמגיעים לבקו"ם ועולים על מדים. קשה מאוד לשנות נתונים אלו, לכן חשוב מאוד וגם משתלם להשקיע ביום הצו הראשון, על מנת לחסוך כאבי ראש ומאבקים מיותרים בהמשך. בנוסף, רצוי להתחיל להבין את משמעויות המלים בעלות ראשי התיבות. זוהי שפה צבאית מובהקת אליה צריך להתרגל.

צו ראשון – מפרט טכני
בצו הראשון ישנם כשני שאלונים רפואיים. אחד מהם מיועד למילוי על ידי המתגייס הצעיר, והשני ממולא על ידי רופא המשפחה. יש לשמור על השאלונים הללו, מפני שתידרשו להביא אותם לצו הראשון. במידה וישנן בעיות רפואיות ספציפיות כגון אסטמה, רשרוש בלב וכדומה, יש להביא מסמך רפואי תומך ובעל מידע נוסף אודות הבעיה הרפואית. מסמך רפואי זה יעזור לרופא הצבאי בעת הצו הראשון לקבוע את חומרת הבעיה הרפואית, ובנוסף למדוד עד כמה היא משפיעה על מהלך השירות הצבאי המיועד לאותו מתגייס.

יש לזכור!
הליך הבדיקה עם רופא המשפחה צריך להיעשות מספיק זמן מראש לפני תאריך הצו הראשון. ללא שני השאלונים הרפואיים לא ניתן לעבור את יום צו ראשון.

אודות עדי כורם

עדי כורם

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר